Szukaj

Czy rak skóry może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimer'a?

Podziel się
Komentarze0

Nie ma pozytywnych stron w rozwoju raka skóry, jednak ostatnie odkrycia świadczą o tym, że istnieją pewne formy choroby, które wiażą się z zmniejszonym ryzykiem demencji. Badacze z Albert Einstein College of Medicine w Bronx i Nowym Jorku odkryli, że ludzie którzy posiadają raka skóry mogą być w mniejszym stopniu narażeni na rozwój choroby Alzheimer'a.

Czy rak skóry może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimer'a?


W badaniach opublikowanych w magazynie Neurology 1100 osób w wieku około 79 lat, z niezdiagnozowaną wcześniej chorobą Alzheimer'a, było badanych średnio przez 3-7 lat. Na początku badań 109 uczestników już posiadało raka skóry, a w trakcie badań 32 osoby odkryły u siebie tę chorobę.  Wśród wszystkich uczestników u 100 tworzyła się choroba Alzheimer'a.

Uczestnicy, którzy mieli raka skóry byli w 80% mniej narażeni na ryzyko zachorowania na Alzheimer'a w porównaniu do osób, które nigdy nie posiadały raka skóry. Wśród tych z nowotworem, tylko u dwóch osób wytworzyła się choroba Alzheimer'a.

Widoczny efekt zabezpieczający jest ogromny i byliśmy zaskoczeni jego wagą, mówi autor badań dr Richard Lipton, profesor z Albert Einstein College of Medicine.

Odkrycia nie zakładają, że pacjenci z rakiem skóry są zawsze chronieni przed tworzeniem się Alzheimer'a. Również nie jest to pewne, które czynniki mogą być z tym związane. Jednak dr Lipton i jego współpracownicy wierzą, że czynniki środowiskowe mogły przyczynić się do tego jakie uzyskano wyniki. Obecne badania mówią, że na przykład ćwiczenia fizyczne są powiązane z mniejszym ryzykiem Alzheimer'a. Prawdopodobnie osoby, które są bardziej aktywne, mogą spędzac więcej czasu na zewnątrz w słońcu, co może zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry i tym samym zmniejszym szanse na powstanie się Alzheimer'a.


Dodatkowo osoby, które częściej eksponują swoje ciało na działania promieni UV w większym stopniu przyswajają witaminę D, która przez wielu innych badaczy jest sugerowana jako dodatkowa ochrona z walce z Alzheimer'em.

Na bardziej spekulacyjnym poziomie dr Lipton mówi, iż choroba Alzheimer'a i rak reprezentują inne aspekty regulacji komórkowej. W raku, komórki dzielą się na te niekontrolowane i komórki nowotworowe czy guzy. W Alzheimerze specyficzne populacje komórek degenerują się i obumierają. Dr Lipton mówi, że wśród pacjentów z rakiem skóry może stworzyć się balans pomiędzy komórkami, które ulegają podziałom i tym, które obumierają. Komórki które mają skłonność do podziałów mogą mieć zwiększone ryzyko raka, ale zmniejszone ryzyko degeneracji komórkowej i związanej z tym chorobie Alzheimer'a, mówi dr Lipton.

Niezależnie od tego dlaczego powiązanie istnieje, dr Lipton uważa, że wyniki nie powinny być pozwoleniem na zaniechanie ochrony przed promieniami UV. Czegokolwiek się z tych badań nauczyliśmy może doprowadzić do interwencji. Jeśli się okaże, że hipoteza z witaminą D jest poprawna, żaden doktor nie będzie mówił 'miej raka skóry!', ale mogą polecać zażywanie suplementów diety z witaminą D.

Dr Lipton szczególnie żarliwie podąża za tymi odkryciamii i ma nadzieję, że więcej badaczy będzie odkrywało to powiązanie, aby zobaczyć jakie są lepsze metody ochrony przed Alzheimer'em. Niedawno odwiedził swojego dermatologa, który zdagnozował u niego raka komórek nabłonka płaskiego. - Powiedziałem 'całe szczęście', ponieważ moja mama zmarła ze względu na chorobę Alzheimer'a i żyłem w strachu związanym z tą chorobą. To że się posiada raka skóry nie gwarantuje, że już nigdy nie zapadniemy na Alzheimer'a, jednak znajduje się w zmniejszonym ryzyka i to w pewien sposob uspokaja.

Opracowała:

Ewelina Undas

Komentarze do: Czy rak skóry może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimer'a?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz