Szukaj

Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera?

Podziel się
Komentarze0

Choroba Alzheimera polega na zanikaniu tkanki nerwowej mózgu odpowiedzialnej za czynności poznawacze. Zazwyczaj występuje u osób po 65. roku życia. Uchwycenie początku choroby jest bardzo trudne, bowiem nie każde zaburzenie pamięci oznacza chorobę.

Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera?

Każdemu z nas zdarza się zapomnieć numeru telefonu czy adresu. Choroba Alzheimera to zdecydowanie więcej niż zwykła luka w pamięci.

Przyczyny choroby Alzheimera:

 • czynniki środowiskowe – na podstawie przeprowadzanych badań stwierdzono, że osoby z niskim wykształceniem częściej zapadają na chorobę Alzheimera. Najnowsze informację wykazują, iż niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego mogą mieć wpływ na rozwój choroby,
 • zmiany zapalane – dochodzi do nich w wyniku zbyt dużej aktywności komórek nerwowych, które prowadzą do powstawania stanów zapalnych,
 • uwarunkowania genetyczne – zmiany w obrębie genomu prowadzą do powstania choroby, która następnie jest przekazywana kolejnym pokoleniom,
 • podeszły wiek,
 • ciężka depresja,
 • późne macierzyństwo,
 • niedoczynność tarczycy.

Dziesięć objawów chorobowych

 1. Brak napędu. Pacjenci tracą zainteresowanie swoim hobby. Stają się osowiali i bezczynni. Trzeba ich zmuszać do jakiejkolwiek aktywności.
 2. Zamiana osobowości. Chory staje się lękliwy i nieufny. Reaguje nieodpowiednio do sytuacji.
 3. Myślenie abstrakcyjne. Chorzy zapominają numery telefonów, a kiedy zostaną im przypomniane, nie wiedzą w jakim celu.
 4. Roztargnienie. Chory odkłada rzeczy nie w te miejsca, co powinien. Przykładowo kładzie okulary do lodówki.
 5. Wahania nastroju. Chory w ciągu kilku minut z osoby zrównoważonej może przerodzić się w agresywną.
 6. Zaburzenia orientacji.
 7. Brak właściwej oceny sytuacji. Chory po wyjściu z domu nie pamięta, co robił przed wyjściem. Nie jest świadomy, że prasował i nie zastanawia się czy wyłączył żelazko.
 8. Trudności w odbiorze słów. Chory przykładowo zapomina słowa garnek, określa go jako „to coś do gotowania”.
 9. Trudności w wykonywaniu rutynowych zadań.
 10. Zapominanie dotyczące sfery prywatnej i zawodowej. Chorzy ciągle pytają o to samo, mimo że wielokrotnie uzyskali na zadane pytanie odpowiedź.

Stadia choroby

W chorobie Alzheimera wyróżnia się trzy stadia choroby. Niektóre z objawów mogą występować we wszystkich stadiach choroby.

Pierwsze stadium choroby Alzheimera

Objawy występujące w pierwszym stadium choroby zazwyczaj nie zostają zauważone przez pozostałych członków rodziny. Dotyczą one:

 • poczucia czasu,
 • zdolności do koncentracji,
 • myślenia abstrakcyjnego,
 • aktywności.

W tym stadium chory próbuje maskować objawy. Unika sytuacji, w których mogłoby dojść do ich ujawnienia.

Drugie stadium choroby Alzheimera

W drugim stadium choroby nasilające się objawy zmuszają chorego do przerwania aktywności zawodowej. Musi też zrezygnować z prowadzenia auta. Pomoc rodziny staje się coraz bardziej potrzebna. Objawy dotyczą:

 • pamięci – chory zapomina imiona bliskich osób, nie potrafi ustalić łączącej ich relacji,
 • orientacji – chory gubi się w pobliżu swojego miejsca zamieszkania,
 • postrzegania – chory widzi osoby „nieobecne”,
 • poczucia czasu – chory nie rozróżnia teraźniejszości od przeszłości,
 • zmian nastroju – u chorych dochodzi do gwałtownych wahań nastroju.

Trzecie stadium choroby Alzheimera

W trzecim stadium choroby chory nie jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania. Nie rozpoznaje imion bliskich, ma kłopoty z mową. Reaguje pozytywnie na znajome głosy i dotyk. Zatracają zdolność śmiania się i połykania, nie kontrolują potrzeb fizjologicznych. W końcowym stadium choroba Alzheimera prowadzi do całkowitego wyniszczenia. Chory jest przykuty do łóżka.

Leczenie Alzheimera

Obecnie nie ma leku przeciwdziałąjąco chorobie. Jednakże w lutym bieżącego roku, nastąpił pewien przełom. Osiemnastolatek z Lublina odkrył substancję, która opóźnia, a nawet hamuje chorobę Alzheimera. Teraz substancja ma przejść szereg badań na: komórkach, zwierzętach, a w dalszej kolejności na ludziach.

Niestety nie można zapobiec chorobie Alzheimera. Rozpoznanie jej we wczesnym stadium, również jest bardzo trudne. Walka z Alzheimerem z góry skazana jest na niepowodzenie. Choroba Alzheimera to wyczerpujący maraton, na którego mecie czeka ból i cierpienie po stracie bliskiej osoby. Pozostaje nam tylko nadzieja, że wspominany osiemnastolatek odmieni ten smutny los.

Autor: Katarzyna Krawczyk

Komentarze do: Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz