Szukaj

Chcesz żyć dłużej? Dbaj o mięśnie!

Podziel się
Komentarze0

Według szwedzkich naukowców, nastolatki, które mają słabo rozwiniętą masę mięśniową, są bardziej zagrożone przedwczesnym zgonem. Innymi słowy, muskulatura u nastolatków jest wskaźnikiem spodziewanej długości życia.Aby dotrzeć do takich wniosków, badacze ze Szwecji obserwowali przez 24 lata 1 mln młodych mężczyzn, w wieku 16 – 19 lat.

Uzyskane rezultaty pokazują, że na łonie całej kontrolowanej grupy ci, których masa mięśniowa była większa niż średnia, mieli ograniczone ryzyko przedwczesnego zgonu od 20% - 35%.

Co jeszcze ciekawsze, muskulatura wydaje się nie tylko zmniejszać ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowa, ale także na depresję i schizofrenię.


Według badania, uczestnicy najwątlejsi mają największe ryzyko przedwczesnego zgonu (tzn. przed 55 rokiem życia).

Ale czy można wierzyć tym wynikom? Eksperci podkreślają, iż do prac tych należy podchodzić ostrożnie, ponieważ szwedzcy naukowcy nie podali żadnego czynnika czy wskaźnika masy mięśniowej. A więc, ciężko jest na tę chwilę stwierdzić, co dokładnie oznacza „przeciętna masa mięśniowa” czy też „wysoko rozwinięta muskulatura”.

Jednakże, badacze w dalszym ciągu zachęcają nastolatków do aktywności fizycznej, biorąc pod uwagę jej korzystne działanie na zdrowie. British Heart Foundation przypomina: aktywność fizyczna może zwiększyć koncentrację w szkole, poprawić samopoczucie, wpłynąć pozytywnie na zdrowie mentalne.

Komentarze do: Chcesz żyć dłużej? Dbaj o mięśnie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz