Szukaj

Jakie badania warto zrobić niemowlęciu?

Podziel się
Komentarze0

Każdy rodzić powinien pamiętać, że łatwiejsze jest zapobieganie chorobie, niż leczenie jej skutków. Z tą myślą w głowie powinniśmy zapisać dziecko na badania kontrolne. Niestety zbyt często odkładamy wizytę dziecka u lekarza na potem lub zapominamy o badaniach kontrolnych u specjalisty.

Jakie badania warto zrobić niemowlęciu?

Zniechęca nas z pewnością długie oczekiwanie na wizytę w ramach NFZ, a prywatne leczenie kosztuje zdecydowanie więcej. Jednak w tej sytuacji zarówno wysiłek jak i wydatek z tym związany daje wymierne korzyści. Kiedy dziecko jest zdrowe my sami uspokoimy się i dzięki wskazówkom lekarza lepiej zadbamy o dalszy rozwój dziecka. Jeśli zaś potrzebne jest leczenie dzięki badaniom rozpoczniemy jest wcześniej co pomoże zapobiec związanym z chorobą komplikacjom.

Na początek, pediatra

Wizyty kontrolne u pediatry czy ortopedy są obowiązkowe, ale warto także udać się z dzieckiem do lekarzy innych specjalności. Pediatra w podczas pierwszej wizyty dokładnie sprawdza czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Kolejne wizyty związane są z obowiązkowymi szczepieniami, a następne, jeśli nic dziecku nie dolega, są profilaktycznymi kontrolami. Jeśli jednak widzimy, że nasza pociecha inaczej się zachowuje, to właśnie do pediatry należy skierować pierwsze kroki.

Nie zapominaj o neurologu!

Neurolog stwierdzi czy rozwój dziecka jest właściwy. U wielu noworodków pojawia się np. zbyt intensywne napięcie mięśniowe,  które w starszym wieku powoduje wady postawy. Lekarz w tym wypadku zapewne zleci wykonywanie kilku prostych ćwiczeń, których maluch nie odczuje, ponieważ połączone będą one z zabawą. Pozwoli to jednak wyeliminować lub zmniejszyć ewentualne wady już w pierwszych miesiącach życia.

Pierwszy miesiąc – pierwsza wizyta u ortopedy

Pierwszy raz lekarza ortopedę dziecko powinno odwiedzić do pierwszego miesiąca życia. Jest to o tyle ważne, iż specjalista sprawdzi czy dziecko nie ma dysplazji, Czym jest to schorzenie? Jest sytuacją, kiedy elementy stawu nie pasują do siebie. Ze zdrowym dzieckiem kolejny raz powinno się pójść do ortopedy kilka miesięcy po tym jak zacznie chodzić. Ważne jest bowiem sprawdzenie czy maluch odpowiednio stawia stopy. W późniejszych latach życia dziecka warto odwiedzać ortopedę raz w roku, przede wszystkim w sytuacji, kiedy dziecko szybko rośnie bądź przybiera na wadze.

A na koniec – okulista

Specjalista ten oceni czy niemowlę ma prawidłową budowę oka. Jest to ważne, ponieważ dobry wzrok pozwoli mu uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Dzieci, które często nabijają sobie guzy, bo na przykład wpadają z impetem na ścianę czy futrynę mogą mieć wadę wzroku. Warto więc skorygować ją zawczasu. Jeśli dziecko skończyło już dwa miesiące i wciąż ma wyraźnego zeza konieczna jest wizyta u okulisty właśnie. Trzeba sprawdzić czy przyczyną nie są zmiany groźne dla wzroku. Należy również pamiętać, że jeśli zauważymy częste łzawienie u dziecka, bądź zaczerwienione oczy, wizyta staje się być koniecznością, gdyż może to oznaczać zapalenie spojówek lub niedrożność kanału wzrokowego.

Rodzicu! Pamiętaj również, że decydując się na wizytę u pediatry, postaraj się przygotować do rozmowy. Zapisz w notesie swoje pytania i ewentualne wątpliwości, a podczas rozmowy, koniecznie zanotuj również odpowiedzi lekarza, ponieważ wizyta z maleństwem jest silnym przeżyciem dla was obojga i nie sposób zapamiętać wszystkie zalecenia. Pamiętaj również o książeczce zdrowia dziecka. Są w niej zanotowane ważne informacje m.in. o kłopotach w ciąży i kondycji dziecka tuż po urodzeniu. Dla pediatry w przychodni są to bardzo ważne dane.

Komentarze do: Jakie badania warto zrobić niemowlęciu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz