Szukaj

Zespół Reye`a

Podziel się
Komentarze0

Czy ktoś kiedykolwiek słyszał o wyżej wspomnianym Zespole Reye’a? Występuje ona bardzo rzadko i co więcej, przyczyny jeszcze nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że ta choroba może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu a nawet doprowadzić do śmierci.

Zespół Reye`a

Kto jest najbardziej narażony?

Zespół Reye’a najczęściej wykrywa się u dzieci w wieku 4-12 lat chociaż zdarzają się przypadki, kiedy na tą chorobę zapadają również dorośli oraz noworodki. Prawdopodobieństwo zachorowania jest takie samo u kobiet jak i u mężczyzn. Jednak zazwyczaj opisuje się przypadki występowania tego zespołu u rodzeństwa, głównie bliźniaków.

Czym jest zespół Reye’a i dlaczego nazywany jest alergią na aspirynę?

Przyczyny tej bardzo rzadkiej choroby nie są do końca znane. Przypuszcza się, że wywołana jest ona złym leczeniem przeziębienia u dzieci. Badania wykazały, że podawanie dzieciom aspiryny w trakcie leczenia np. grypy zwiększa ryzyko zachorowania na zespół Reye'a, natomiast aplikowanie innych leków, niezawierających aspiryny, nie wywołuje żadnych zmian.

Wydawać by się mogło, że powód tej choroby jest bardzo błahy. Należy jednak pamiętać, że zespół ten, choć rzadko spotykany, powoduje patologiczne zmiany w wielu narządach w organizmie. Dzieci zapadają na nią głównie w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym, w okresie podwyższonego ryzyka zachorowań na grypę. Wtedy dzieci najczęściej dopadają infekcje wirusowe dróg oddechowych i przewodu pokarmowego.

Historia zespołu Reye'a

O chorobie po raz pierwszy wspomniano w 1963 roku, podczas kiedy R. Douglas Reye pokazał 21 opisów dzieci z encefalopatią i stłuszczeniem narządów wewnętrznych. Początkowo dolegliwość tę określano jako zapalenie opon – mózgowych, jednak w latach 70, kiedy odnotowano największą ilość zgonów i zauważono, że rzadsze stosowanie aspiryny obniża ryzyko zachorowania, nazwa z czasem uległa zmianie.

Jak objawia się zespół Reye'a?

Na pierwszy plan wysuwają się objawy związane z upośledzona funkcją wątroby. U małych dzieci niepokojąca może być biegunka oraz przyśpieszony oddech a u starszych początkowymi objawami zazwyczaj są: apatia, ciągła senność oraz wymioty. Gdy choroba nie ustąpiła we wczesnym stadium, można zauważyć inne objawy np. podwójne widzenie, utratę słuchu, przytomności lub nawet porażenie kończyn dolnych i górnych.

Kiedy należy wybrać się do lekarza?

Zazwyczaj drobne infekcje oraz przeziębienia, które wydają nam się dość błahe, leczymy na własną rękę. Generalnie nie ma w tym nic złego, lecz gdy nasze leczenie nie daje efektów, wizyta u specjalisty jest koniecznością. Pamiętaj, aby przy przeziębieniu unikać podawania dziecku aspiryny i  innych leków w których składzie się ona znajduje. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której pociecha zażyje takowy lek i wystąpią u niego jakiekolwiek zaburzenia neurologiczne, wizyta u lekarza jest wówczas priorytetem.

Jak lekarz wykrywa chorobę?

Oczywiście na początku przeprowadzony zostaje wywiad, z którego specjalista może dowiedzieć się o ewentualnych objawach. Następnie konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań, dzięki którym można dowiedzieć się czy wątroba została uszkodzona. Po serii badań, dopiero można stwierdzić w 100% chorobę. Leczenie na własną rękę w domu w przypadku zespołu Reye'a jest niemożliwe, tak więc wizyta w szpitalu niestety jest konieczna.

Komentarze do: Zespół Reye`a

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz