Szukaj

Niedobory witamin u dzieci

Podziel się
Komentarze1

Witaminy to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a szczególnie tego jeszcze niedojrzałego. Dzieciom są potrzebne nie tylko do wzrostu, ale i ogólnego rozwoju i funkcjonowania, a ich niedobory mogą wyrządzić duże szkody.

Niedobory witamin u dzieci

Dłuższe niedobory witamin prowadzą w konsekwencji do awitaminozy. Stan ten powoduje zaburzenia w układzie, przejawiające się m.in. zakłóceniami przemiany materii z charakterystycznymi objawami dla poszczególnych witamin.

Należy pamiętać, że witaminy nie są dostarczane do organizmu dziecka w dostatecznych ilościach, dlatego tak ważne jest dostarczenie ich dziecku w postaci zdrowych produktów, jakimi są owoce oraz warzywa.

Jakie skutki wywołują niedobory poszczególnych witamin i pierwiastków? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Witamina A


Zwana inaczej retinolem witamina ta bierze udział w procesach wzrastania i odnowy tkanek. Co istotne, zapotrzebowanie na witaminę A od urodzenia do 6 miesiąca życia wynosi 375 uq. Najbardziej zagrożone niedoborem witaminy A są wcześniaki urodzone  ze skrajnie niską masą urodzeniową, gdyż rodzą się one bez zapasów retinolu w wątrobie. Niedobór witaminy A może nie tylko nasilać powikłania wcześniactwa, ale także prowadzić do zaburzeń rozwoju psychomotorycznego.

Witamina D

Działanie witaminy D polega na zwiększaniu wchłaniania wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz na zapobieganiu nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków z moczem. Witamina ta jest szczególnie ważna u najmłodszych, gdyż jej niedobór odpowiedzialny jest za rozwój krzywicy, a ryzyko wystąpienia choroby jest dużo większe u chorych noworodków oraz wcześniaków. Z kolei z powodu nieprawidłowego przyswajania wapnia i fosforu dziecko jest narażone na osłabienie i zniekształcenie kości, które nie są w stanie utrzymać organizmu dziecka. Wskutek tego dochodzi również do opóźnionego ząbkowania, wzrasta potliwość, jak też klatka piersiowa ulega zniekształceniu. Niedobór witaminy D może też sprzyjać zapaleniom spojówek i skóry, jak też powodować zmniejszoną odporność na zakażenia. Niedobór witaminy D jest bardzo niebezpieczny dla dziecka, dlatego tak ważne jest to, aby dbać o dostarczanie jej organizmowi dziecka w wymaganych ilościach zaledwie 2 kropli witaminy D3. Jest to ilość, którą można podawać nawet profilaktycznie zdrowemu dziecku.


Witamina E

Witamina E jest głównym antyoksydantem, który występuje w komórkach, a jej niedobór może objawiać się obrzękami, niedokrwistością hemolityczną oraz trombocytopenią. Bierze ona udział w dostarczaniu do komórek organizmu wartości odżywczych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, jak też chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Skutkiem niedoboru tej witaminy jest: rozdrażnienie, osłabienie zdolności koncentracji, zaburzenia funkcjonowania i osłabienie mięśni szkieletowych oraz nadmierne rogowacenie skory i gorsze gojenie się ran.

Witamina K

Witamina K jest niezbędna do wątrobowej syntezy czynników krzepnięcia a jej niedobór może prowadzić do choroby krwotocznej noworodków. Problem ten dotyczy głównie noworodków w pierwszych dniach życia oraz niemowląt do 3 miesiąca życia. Szczególnie zagrożone niedoborem witaminy K są dzieci karmione piersią, gdyż w mleku matki witamina ta występuje w bardzo małych ilościach. Dzieci karmione piersią posiadają również florę bakteryjną o małej syntezie witaminy K, dlatego właśnie powinny otrzymywać dodatkowe ilości tej witaminy z zewnątrz. Prócz tego, że każdy noworodek po porodzie otrzymuję 0,5 mg tej witaminy, to również dzieci od 3 tygodnia do 3 miesiąca życia powinny obowiązkowo ją przyjmować, aby zapobiec rozwojowi choroby krwotocznej.

Witamina C

Niedobór witaminy C u dzieci prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, jak również jest przyczyną samoistnych krwawień. Oprócz tego niedobory witaminy C mogą doprowadzić także do: złego gojenia się ran, rozpulchnienia dziąseł, bolesności stawów, jak też do ogólnego osłabienia organizmu, utraty apetytu oraz obniżenia wydolności fizycznej organizmu. Co więcej, jak wszyscy dobrze wiemy, codzienne podawanie witaminy C zmniejsza podatność na infekcje, jak i skraca czas trwania przeziębień.

Witaminy mają niezwykle ważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie młodego i niedojrzałego jeszcze układu, dlatego warto skonsultować się z pediatrą, w celu dobrania optymalnych dawek witamin, które należy podawać dziecku, czasami nawet profilaktycznie.

Komentarze do: Niedobory witamin u dzieci (1)

renii
renii 24-06-2013 20:19

niedobór witami u dzieci

1

iedobór witamin może być spowodowany za małą ich ilością w pożywieniu, zaburzeniami we wchłanianiu danej witaminy w przewodzie pokarmowym, zwiększeniem zapotrzebowania na witaminy w niektórych stanach chorobach. Brak lub... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze