Szukaj

Kiedy zacząć wprowadzać pokarmy stałe dziecku?

Podziel się
Komentarze0

Na początku swojego życia wszyscy byliśmy uzależnieni od pokarmu, który produkował organizm naszej matki. Z czasem pokarmu tego ubywa, a zapotrzebowanie na substancje odżywcze dziecka rośnie. Kiedy przychodzi ten moment? Nie ma określonego wieku w którym dziecko powinno zacząć przyjmować produkty stałe.

Kiedy zacząć wprowadzać pokarmy stałe dziecku?

Najczęściej jednak mówi się o okresie pomiędzy 4, a 6 miesiącem życia. Wiele też zależy od tego czy dziecko będzie chciało jeść. Warto patrzeć na sygnały jakie ono wysyła!

W dawnych czasach pokarmy stałe wprowadzano dużo później, dopiero w okolicach pierwszego roku. Było to spowodowane głównie względami praktycznymi, nie było zbyt wielu dań z którymi poradziłby sobie młodsze dzieci, ze swoim ubogim uzębieniem. Na dzień dzisiejszy lepiej znamy metabolizm dziecka i jesteśmy w stanie przygotować lepiej nadające się dla niego potrawy, takie jak kaszki i kleiki.

Kiedy zaczynamy wprowadzanie pokarmów stałych najlepiej jest rozpocząć od jednej porcji dziennie. Dobrze jest kiedy dziecko nie jest śpiące, ma dobry humor i jest dość głodne. Nie zapominajmy, że to dla niego to całkiem nowe przeżycie! Zanim zaczniemy karmienie umieśćmy dziecko w pozycji siedzącej, najlepiej w specjalnym sztywnym krzesełku, które ograniczy pole ruchu. Po drugie odpowiednio dobierzmy łyżeczkę. Nie powinna to być choćby łyżeczka do herbaty gdyż jest ona zbyt szeroka, bywa ostra przy krawędziach i jest twarda. Dużo lepiej jest kupić w aptece specjalną łyżeczkę dla niemowlaków, która będzie wygodna i bardzo bezpieczna. Teraz przychodzi trudny moment, kiedy pierwszy raz włożymy dziecku stały pokarm do ust nie będzie wiedziało co robić. W końcu nikt go nie uczył wcześniej jak się połyka, przesuwa jedzenie w ustach no i o gryzieniu to już chyba nawet nie ma co mówić. Niestety ale początkowo większość jedzenia będzie się naszemu dziecku z ust wylewało. Nie powinniśmy się jednak zniechęcać, po jakimś czasie maluch się nauczy i będzie szło łatwiej!


Bardzo ważne jest aby wprowadzać odpowiednie pokarmy nie tylko pod względem stricte odpowiedniości pożywienia dla młodego i delikatnego układu pokarmowego ale także preferencji. Co to znaczy? We wczesnym etapie rozwoju dziecka kształtuje się większość jego preferencji smakowych. To co będzie podawane małemu dziecku, w przyszłości będzie mu smakowało i będzie dla niego naturalne. Istotne jest więc aby przyzwyczajać nasze pociechy do zdrowej różnorodnej diety. Dobrze jest zminimalizować ilość soli i tłustego jedzenia w diecie naszego maleństwa ponieważ może mu to wejść w nawyk i w przyszłości rzeczy tłuste i słone będą dla niego dużo smaczniejsze niż inne, a to z kolei może spowodować choroby i nadwagę. Dieta bogata w warzywa, owoce i ziarna zbóż i roślin strączkowych zapewni witaminy i potrzebne substancje odżywcze, a przy tym przyzwyczai dziecko do zdrowego odżywiania.


Nowe elementy diety spowodują zmiany w wyglądzie stolca i być może i skóry. Jeżeli w stolcu pojawia się niestrawione fragmenty danego warzywa nie ma co się zbytnio martwić, ale dobrze jest zaprzestać jego podawania na pewien czas i spróbować ponownie za miesiąc. Dobrze jest podawać warzywa i owoce pojedynczo i po kolei. Pozwoli nam to kontrolować reakcje pokarmowe naszego maleństwa. Jeżeli po podaniu danej rzeczy wystąpi wysypka, lub duże ilości śluzu w kale może się to wiązać z niestrawnością lub alergią. Warto wtedy również zrobić przerwę w podawaniu danego składnika. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać z jednym konkretnym produktem warto całkiem go odstawić, a gdy dziecko podrośnie przeprowadzić badania alergiczne. Zbyt wczesne wprowadzanie pewnych składników może wręcz zwiększyć szanse na wystąpienie alergii!

Najważniejsza jest cierpliwość. Często wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka może być bardzo praco i czasochłonne. Nie warto jednak się zniechęcać. Pamiętajmy, że nasz maluch właśnie robi milowy krok w stronę niezależności.  

Autor:

Bartłomiej Cerek

Komentarze do: Kiedy zacząć wprowadzać pokarmy stałe dziecku?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz