Szukaj

Przewlekła choroba nerek u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Układ moczowy pełni w organizmie dziecka funkcje filtracyjne i wydalnicze. Dzięki nerkom, produkty uboczne powstałe w procesach metabolicznych zostają odseparowane i usunięte poza organizm. Jak duże znaczenie ma dla dziecka prawidłowe funkcjonowanie nerek?

Przewlekła choroba nerek u dzieci


Co to za choroba?

Przewlekła choroba nerek (PChN) jest zespołem niewydolnościowym obejmującym nefrony wchodzące w skład nerki. Choroba zajmuje stopniowo coraz więcej czynnych nefronów upośledzając działanie nerki i prowadząc do jej nieodwracalnego uszkodzenia. Wiąże się to z osłabieniem funkcji wydalniczej i stabilności homeostatycznej. Choroba często przez długi czas przebiega bezobjawowo, a do prawidłowej diagnozy niezbędne są dokładne badania moczu i krwi. W najwyższej grupie ryzyka zapadnięcia na tą niewydolność są dzieci u których występują nieprawidłowości takie jak:
 • wrodzone wady układu moczowego,
 • przewlekłe cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek,
 • kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • nefropatia,
 • wrodzony zespół nerczycowy,
 • zespół hemolityczno-mocznicowy,
 • schorzenia metaboliczne.
Diagnoza nie jest oczywista. Lekarz w razie podejrzeń choroby powinien przeprowadzić dokładne badanie fizykalne, ocenić rozwój psychoruchowy dziecka, skontrolować masę i wzrost, bardzo ważne jest też zbadanie ciśnienia tętniczego młodego pacjenta. Specjalista powinien zebrać też wywiad osobniczy i rodzinny ukierunkowany pod kątem chorób nerek w rodzinie, występowania nadciśnienia czy cukrzycy. Kolejnym etapem diagnozowania powinny być badania kliniczne, a w razie wykrycia nieprawidłowości natychmiastowe skierowanie do specjalisty nefrologa.


Co powinno być alarmujące dla mamy dziecka:
 • niedowaga dziecka lub nieuzasadniona utrata wagi,
 • bladość powłok skórnych,
 • niedokrwistość,
 • nadciśnienie,
 • zmiana rytmu dobowego oddawania moczu,
 • białkomocz.
Rokowanie


Przewlekła choroba nerek jest procesem postępującym i nieodwracalnym. Nieleczona choroba prowadzi do schyłkowej niewydolności nerek. Leczenie choroby ma na celu opóźnienie tempa progresji choroby. Naturalny rytm i prędkość postępowania choroby zdeterminowany jest przez przyczynę jej powstania, dlatego do skutecznego leczenia tak ważny jest odpowiedni wywiad i diagnoza. Leczenie obejmuje zachowania nefroprotekcyjne, wyrównanie metabolizmu, unikanie infekcji wymagających leczenia środkami nefrotoksycznymi.

Terapia farmakologiczna oznacza podawanie leków chroniących nerki, nieodzowne jest też leczenie służące wyrównaniu kwasicy i leczenie nadciśnienia tętniczego. Niezbędna jest systematyczna kontrola postępów terapii. Wiąże się to często ze stałą opieką lekarską lub pobytem dziecka w szpitalu. Brak skuteczności może oznaczać progresję w stronę schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej dializowania.

Leczenie niefarmakologiczne to objęcie pacjenta dietą. Dieta taka powinna ograniczać produkty bogate w potas (owoce, soki, warzywa). Sposób żywienia nie powinien umniejszać białkowej i kalorycznej zawartości spożywanych produktów. Pacjentami są dzieci, więc dieta nie może ograniczać tempa wzrostu i pogłębiać niedoborów masy ciała.

Profilaktyka

Pediatrzy mają na celu zapobieganie przewlekłej chorobie nerek wśród małych pacjentów potencjalnie narażonych na czynniki upośledzające. Prawidłowe diagnozowanie innych chorób układu moczowego, eliminacja zapaleń potencjalnych (np. migdałki, zatoki) i absolutne unikanie leków które w skutkach upośledzają lub utrudniają prace nerek to podstawy działań dobrego pediatry.

Zadbaj o swoje dziecko będąc czujnym w obserwowaniu jego rozwoju i ciała. Nie zapominaj o badaniach okresowych... choroby wykryte i leczone w stadiach początkowych mają szansę na bezinwazyjny przebieg dla twojego dziecka!

Autor:

Małgorzata Kopta

Komentarze do: Przewlekła choroba nerek u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz