Szukaj

Brazylia: szczepionka przeciwko bilharcjozie

Podziel się
Komentarze0

Szczepionka przeciwko bilharcjozie została właśnie opracowana w Brazylii. Na podstawie prac, które trwały aż trzydzieści lat, naukowcy z Instytutu Oswaldo-Cruz w Rio de Janeiro byli w stanie przeprowadzić w końcu rozstrzygające testy, które potwierdziły skuteczność szczepionki.Bilharcjoza, znana również jako schistosomatoza, (łac. schistosomatosis, bilharziosis, ang. schistosomiasis), jest chorobą powodowaną przez pasożytniczego robaka, którego larwy są uwalniane przez mięczaki słodkowodne.

Larwy te przenikają przez skórę w momencie kontaktu ze skażoną wodą. Wewnątrz zainfekowanego organizmu, pasożytnicze larwy rozwijają się i osiągają rozmiar osobnika dorosłego, który zagnieżdża się w naczyniach krwionośnych.

Pasożyty te powodują miejscową odpornościową reakcję na poziomie układu moczowego oraz jelit. W miarę rozwoju, dorosłe robaki uszkadzają stopniowo pęcherz, przewody moczowe oraz nerki.


Kolejnym objawem jest progresywne puchnięcie jelit, a także nadciśnienie w naczyniach krwionośnych jamy brzusznej.

W bardzo zaawansowanych rzadkich postaciach, choroba ta może prowadzić do zgonu.

Szczepionka przetestowana przez brazylijskich naukowców z Instytutu Oswaldo-Cruz w Rio de Janeiro, została opracowana na podstawie proteiny obecnej w ciele pasożyta, zrekonstruowanej w laboratorium.

Naukowcy planują teraz przeprowadzić nową fazę badań w regionach, które są najbardziej dotknięte przez tę chorobę pasożytniczą. Przede wszystkim, chodzi tutaj o Amerykę Łacińską oraz Afrykę, gdzie żyje co najmniej 90% wszystkich zarażonych osób, potrzebujących skutecznego leczenia przeciwko bilharcjozie, jak podają statystyki Światowej Organizacji Zdrowia.

Doktor Tanija Araujo-Jorge, dyrektorka instytutu Oswaldo-Cruz w Rio de Janeiro, mówi - Oceniam, że ta nowa szczepionka powinna być dostępna już za trzy lata. Dzięki niej, być może uda się przyśpieszyć całkowite wyeliminowanie tej groźnej choroby pasożytyniczej, która dziś dotyka około 230 000 000 ludzi każdego roku, w 77 krajach na całym świecie, jeżeli weźmiemy pod uwagę statystyki Światowej Organizacji Zdrowia.

Komentarze do: Brazylia: szczepionka przeciwko bilharcjozie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz