Szukaj

Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?

Podziel się
Komentarze17

Zjawiskiem naturalnym w wieku dojrzałym i starczym są różne schorzenia i choroby, które wymagają od nas częstych wizyt kontrolnych u lekarza i zażywania zestawu tabletek, syropów, ziół i innych leków mających podnieść naszą odporność i pozwolić, jak najdłużej cieszyć się życiem.

Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?

Otrzymujemy diagnozę, poradę i receptę z którą należy udać się do apteki i zostawić tam kilkadziesiąt złotych na pudełeczko skutecznych pastylek drogiej firmy farmaceutycznej. Nie ma w tym większego problemu, jeżeli nasze zakupy są sporadyczne, a sama dolegliwość możliwa do całkowitego wyeliminowania. Głowa zaczyna nas jednak boleć, gdy choroba wymaga czasu i stałego przyjmowania drogich leków, na które zwyczajnie nas nie stać. Z tego powodu wizyta u lekarza, a raczej to co po niej następuje, kojarzy się z dodatkowym stresem. Wielu ludzi szczególnie starszych rezygnuje z wykupienia recept, mimo świadomości o zagrożeniu utraty zdrowia.

Faktem jest, że wielu nie zdaje sobie sprawy o istnieniu leków zamiennych, które są równie skuteczne, ale i znacznie tańsze. Nie mamy orientacji w dostępności takich substytutów lub boimy się, że wpłyną one niekorzystnie na proces naszego leczenia. Kluczem w całej sprawie jest właśnie nasza wiedza na ten temat, ale też wiedza lekarzy i farmaceutów, których obowiązkiem jest poinformować pacjenta o szansie powrotu do zdrowia „po promocji”.

Leki oryginalne vs. zamienniki

Na początku warto uświadomić sobie na czym polega zamiana leków. Lek oryginalny to preparat produkowany przez firmę będącą autorem leku, przy użyciu oryginalnej metody i składników. Proces jego opracowania to długie i dokładne badania w laboratorium na zwierzętach, a w końcowym etapie badania kliniczne, po których można lek wprowadzić na rynek. Z racji tego, jak długą drogę musi lekarstwo przejść zanim pojawi się w aptekach, wprowadzono okres ochrony patentowanego leku, który uniemożliwia jego produkcję przez inne firmy. Preparat oryginalny z pewnością różni się jakością tj. przewidywalnością w działaniu i możliwością (a raczej jej brakiem) występowania działań niepożądanych. Czy warto jednak płacić tak wysoką cenę, kiedy na rynku istnieją inne dogodne dla nas rozwiązania?

Zamienniki to też leki! Zawierają w swoim składzie takie same substancje, użyte w tej samej dawce i w tej samej postaci co oryginalne. Mają identyczne właściwości lecznicze i znacznie niższą cenę, dzięki której dużemu rabatowi zostanie poddany cały proces leczenia.


Leki generyczne - nazwa ta oznacza nic innego, jak zamiennik leku oryginalnego. Są to preparaty produkowane przez inną firmę, jednak oparte na tej samej lub podobnej recepturze i spełniające takie same wymagania bezpieczeństwa, jak produkt oryginalny. Substytuty te znaczą tyle, co leki odtwórcze, czyli: są od 20 do 80% tańsze, a jakość, bezpieczeństwo stosowania i skuteczność jest niemalże identyczna! Pojawiają się w aptekach pod własną nazwą (często będącą uproszczeniem podstawowych substancji) i choć nie są promowane tyloma reklamami co oryginały, to i tak stanowią dla nich olbrzymią konkurencję.

Leki oryginalne są monopolistami, a ich wysoka cena spowodowana jest nakładem pracy jaki poprzedza wypuszczenie preparatu na rynek farmaceutyczny. Firma wydająca lek zamienny prowadzi niewielkie badania kliniczne lub częściej nie przeprowadza ich w ogóle - prace rozwojowe są dużo mniej kosztowne. Skład tabletek generycznych różni się od oryginału środkami wypełniającymi i stabilizującymi, więc nie można powiedzieć, że są to leki identyczne.


O wiarygodności generyków świadczy co najmniej autorytet jednej z organizacji sprawujących opiekę nad wszystkimi nowo opracowanymi lekami - Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Czy zamienniki można stosować zawsze?

Mimo komfortu jaki oferują nam zamienniki leków, musimy decyzję ich przyjmowania omówić z osobą kompetentną tj. lekarzem bądź farmaceutą. Dlaczego? W przeważającej liczbie przypadków, zmiana nie stanowi żadnego problemu. Zdarzają się jednak sytuacje, że działanie bardzo podobnych, ale mimo wszystko różnych leków może być inne i wpłynąć niekorzystnie na nasz stan zdrowia. Spełnione muszą być tutaj 4 podstawowe warunki: takie same substancje czynne, identyczna postać farmaceutyczna, taka sama droga podania oraz takie samo stężenie.

Istnieją tez pewne grupy leków, gdzie nie zaleca się odstawienia oryginału na rzecz generyka. Są to leki o wąskim indeksie terapeutycznym, czyli takie, w których ilość leczącej substancji czynnej jest niewiele niższa od ilości substancji czynnej, mogącej wywołać skutki uboczne. Leki te dotyczą chorób cięższych, tj padaczki, niewydolności serca, arytmii oraz powikłań poprzeszczepowych. W takich przypadkach lekarz powinien zastrzec taką informację wpisując ją na receptę.

Farmaceruta powinien informować o istnieniu zamiennika!

Nazwy leków, które lekarz wpisuje na receptę są wyłącznie nazwami handlowymi, co wskazuje na możliwość istnienia zamiennika. Osoba wydająca nam lek ma względem nas pewne obowiązki związane z nabywaniem leków generycznych, m. in powinna poinformować nas o możliwości nabycia leku innego niż widnieje na recepcie, jednak o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, którego cena detaliczna jest niższa niż leku wypisanego na recepcie (mówi o tym art.44 ust. 1 i 2 Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych). Dlatego nie bójmy się pytać - to żaden wstyd! Warto sobie uświadomić, że jeżeli mamy ( a w tym przypadku tak właśnie jest) pewne prawa, to trzeba umieć je wykorzystać.

Leczenie nie musi kojarzyć się z wydawaniem pieniędzy. Wystarczy trochę inicjatywy własnej i zainteresowania tematem leków generycznych. Warto sporządzić listę przyjmowanych stale leków i informować o ich przyjmowaniu lekarza za każdym razem. Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z innymi, więc nie można przyjmować ich jednocześnie. Warto wybrać sprawdzoną aptekę, w której farmaceuta pomoże dobrać nam idealny dla nas odpowiednik (warto zapamiętać jego nazwę, aby uniknąć pomyłki zażywania tych samych preparatów).

Generyczne odpowiedniki mają wysoką wartość w światowym systemie opieki zdrowotnej i choć nie można podważyć stwierdzenia, że zdrowia nie da się kupić, zawsze możemy skorzystać z przywilejów, jakie oferują nam firmy farmaceutyczne, ciesząc się przy tym długim życiem.

Autor:

Agnieszka Augustowska

Komentarze do: Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią? (17)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 28-06-2020 12:41

Sprzedam leki pasozyty Prazykwantel Iwermektyna Zentel Yomesan Vermox

9

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tinidazol Oferuje leki przeciw pasozytom: Iwermektyna 6mg 20zł, ważna 03.2022, odliczana z opakowania szpitalnego 100 tabletek do t... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (9)
Pokaż cały wątek (9)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 14-08-2022 08:43

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki w leczeniu raka sprzedam lek cytostatyczny cytostatyki lek cytotoksyczne

5

Leki przeciwrakowe sprzedam lek cytostatyczny cytostatyki onkologia leczenie raka nowotwory terapia nowotworow zlosliwych przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki te... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 14-08-2022 08:38

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine

3

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine Artykuł poniżej jest automatycznym tłumaczeniem z angielskiego artykułu https://www.wise-geek.com/what-are-the-possibilities-of-using-cimetidine-f... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze