Szukaj

Jak bezpiecznie zażywać leki?

Podziel się
Komentarze1

Każdy kto zażywa dziennie więcej niż jeden lek naraża się na komplikacje z tym związane. Tych jednak bardzo łatwo można uniknąć. W poniższym artykule przedstawimy 6 wskazówek bezpiecznego zażywania leków, dzięki ich zastosowaniu unikniemy mieszania niebezpiecznych związków w naszym organizmie.

Jak bezpiecznie zażywać leki?

Nieoczekiwane interakcje pomiędzy zażywanymi pigułkami i preparatami są bardzo częstym zjawiskiem. Zagrożenie wzrasta proporcjonalnie z liczbą zażywanych leków. Najwięcej problemów mogą mieć ludzie zażywający antydepresanty, leki na nadciśnienie, mineralne suplementy diety a także tak popularne leki przeciwbólowe bez recepty czy preparaty ziołowe.

Rada I: Zdawać sobie sprawę z zagrożenia

Leki przeciwbólowe takie jak Paracetamol czy Aspiryna są niezwykle popularne. Ich głównymi zaletami są cena, dostępność bez recepty oraz sprawdzona od lat pozycja na rynku. Jednakże Paracetamol bardzo szybko może stać się niebezpieczny. Już nawet dopuszczalna dzienna dawka w postaci 4 gram może być szkodliwa dla wątroby. Natomiast przy zażyciu podwójnej dawki może dojść do ostrej niewydolności tego organu. Farmakolog - Kay Brune, całkowicie odradza zażywanie Paracetamolu, gdyż jak twierdzi, mamy tu do czynienia z powszechnie dostępnym lekiem, którego nawet niewielkie przedawkowanie może być śmiertelne. Niewielu ludzi zdaje sobie w ogóle sprawę, jaką dawkę tego leku zażyło w ciągu dnia, gdyż Paracetamol i kwas acetylosalicylowy (ASA) zawierają przeróżne środki lecznicze. Pacjenci bardzo łatwo mogą stracić rozeznanie jakie i w jakiej ilości leki zażyli. Aby zobrazować problem posłużymy się przykładem pacjenta chorego na grypę. Zażywa on Aspirynę lub Paracetamol jako lek przeciwbólowy oraz środek kombinowany w postaci gorącego napoju na ból gardła, oba z nich zawierają opisane wcześniej substancje z czego pacjent nie zdaje sobie sprawy i w ten sposób przekracza dzienną dawkę. Wielu lekarzy odradza kurację Aspiryną i Paracetamolem zwłaszcza, gdy w grę wchodzą także inne leki.


Rada II: Nie wolno zmieniać dawki leku na własną rękę

Problematycznym może być nawet dzielenie leków z powłoką zabezpieczającą przed działaniem kwasów żołądkowych mówi Walter Haefeli z kliniki uniwersyteckiej w Heildebergu. Poprzez przedzielenie leku środek leczniczy uwolni się już w kwaśnym środowisku żołądka, gdzie zostanie zniszczony co może doprowadzić do nieskuteczności leku. Dodatkowo taka czynność może doprowadzić do krótszego działania tabletki a co za tym idzie zwiększa się ryzyko powikłań. Haefeli zaznacza, że w wielu wypadkach nie wystarczy stosować się do zapisów ulotek znajdujących się przy lekach. Problem ten dotyczy głównie dzieci i osób starszych, gdyż właśnie oni szczególnie potrzebują innego dawkowania.


Rada III: Zmienić sposób przyjmowania leków

Nie wszystkie interakcje pomiędzy lekami są tak niebezpieczne, aby pacjent musiał całkowicie rezygnować z zażywania leku. Czasami wystarczy zmienić godziny przyjmowania leku lub też odpowiednio dostosować dawkę. Po radę w tej sprawie najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub farmaceuty.

Rada IV: Stworzyć listę

Do tej pory lekarze udowodnili ponad 15 tys. interakcji pomiędzy lekami, pomimo to wielu długotrwałych reakcji nie można przewidzieć według obecnego stanu wiedzy. Dlatego jest wskazane, aby pacjent stworzył listę zażywanych przez siebie leków i wręczył ją swojemu lekarzowi lub farmaceucie. Nie powinno się także ukrywać przed swoim lekarzem faktu, iż szukaliśmy pomocy u innych specjalistów, homeopatów czy terapeutów. Jeżeli zażywamy leki, o których nasz lekarz nie wie, koniecznie musimy to zgłosić. Aby ułatwić pracę farmaceutom dobrym zachowaniem jest wybranie jednej apteki i założenie w niej czegoś na wzór karty pacjenta. Dzięki temu apteka posiada wiedzę na temat zażywanych przez nas leków.

Rada V: Alternatywy dla leków

Nawet jeżeli kosztuje to dużo wysiłku i poświęcenia, bardzo często więcej pożytku niż zażywanie nowych leków przyniesie nam zmiana stylu życia na zdrowszy oraz więcej ruchu na świeżym powietrzu.

Rada VI: Nie brać leków „na wszystko co boli”

Każdy kto zażywa leki przeciwko wielu różnorodnym zachorowaniom na pewno doczeka się związanych z tym problemów. Dlatego ważne jest, aby każdy pacjent był traktowany osobno i miał swoje priorytety w leczeniu chorób. Nie zawsze da się osiągnąć idealną wartość ciśnienia krwi, poziomu cukru czy zawartości tłuszczu. Np. pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi (ponad 140/90 mm/Hg) powinni pamiętać, że niektóre z popularnych leków mogą prowadzić do otyłości albo nawet do cukrzycy. Z innej strony leki na obniżenie poziomu cukru mogą prowadzić do wzrostu apetytu, a co za tym idzie do nadwagi. Optymalne parametry nie oznaczają optymalnego zdrowia mówi Brune. Koszty i korzyści wynikające z terapii lekowej powinny zostać odpowiednio zrównoważone. Wgląd w listę najważniejszych leków oferuje nam tzw. lista Priscusa, która zawiera nazwy 83 leków mogących być niebezpiecznymi szczególnie dla osób starszych.

Opracował:

Rafał Mikołajczak

Komentarze do: Jak bezpiecznie zażywać leki? (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 28-06-2020 12:54

Sprzedam leki pasozyty Prazykwantel Iwermektyna Zentel Yomesan Vermox

1

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tinidazol Oferuje leki przeciw pasozytom: Iwermektyna 6mg 20zł, ważna 03.2022, odliczana z opakowania szpitalnego 100 tabletek do t... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze