Szukaj

Brak snu ma destrukcyjny wpływ na kości

Podziel się
Komentarze0

Zespół badawczy z Medical College of Wisconsin, pod kierownictwem doktor Carol Everson, stwierdził nieprawidłowości w szpiku kostnym szczurów, które długotrwale pozbawiano snu. Skłoniło to naukowców do dokładniejszego przyjrzenia się problemowi i dokonania bardziej szczegółowych pomiarów parametrów kośćca u zwierząt, którym ograniczano sen przez większą część ich dorosłego życia.Jak wykazały badania, ilość tkanki tłuszczowej w czerwonym szpiku kostnym była znacznie zredukowana, a komórki wytwarzające płytki krwi występowały dwa razy liczniej, co nie pozostało bez wpływu na strukturę kości.

Jeśli analogiczne procesy zachodzą również u ludzi, to ich potencjalne konsekwencje medyczne mogą być bardzo dalekosiężne, włączając w to słabą naprawę mikrouszkodzeń kości powstających podczas wykonywania codziennych czynności, początki procesu osteoporozy i zmiany zachodzące w komórkach progenitorowych, odpowiedzialnych za odporność przeciw chorobom – mówi doktor Everson.


Raport z badań ma ukazać się we wrześniowym wydaniu Experimental Biology and Medicine.

Jak zaobserwowali badacze, długotrwały brak snu objawiał się również kostnieniem łącznotkankowym i występowaniem nadmiernej ilości komórek szpiku. Szpik zawierał mniej tkanki tłuszczowej, co skutkowało intensywniejszym wytwarzaniem zróżnicowanych komórek krwi.

Wielu z nas na skutek codziennego stresu spowodowanego pracą czy sprawami finansowymi, ma problemy ze snem.

Chociaż oczywistym jest, że długotrwały niedobór snu może negatywnie rzutować na nasze zdrowie, wciąż niewiele wiadomo o sposobie, w jaki wpływa on na rozwój kości.

- Wcześniejsze badania wykazały, że brak snu u szczurów powodował zmniejszoną zdolność kości do regeneracji. Jeśli tak samo będzie u ludzi, co jest wielce prawdopodobne, te badania rzucą zupełnie nowe światło na sposób, w jaki brak snu może przyczynić się do rozwoju ostereoporozy w miarę procesu starzenia – mówi doktor Steven R. Goodman, redaktor naczelny Experimental Biology and Medicine.


Komentarze do: Brak snu ma destrukcyjny wpływ na kości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz