Szukaj

Badania wykazują, że mężczyźni są bardziej zapominalscy niż kobiety

Podziel się
Komentarze0

Mężczyźni często są oskarżani o zapominanie dat urodzin, rocznic ślubu, a nawet coś tak prostego, jak wyniesienie śmieci na zewnątrz. Mają oni jednak usprawiedliwienie. Badania sugerują, że mężczyźni są bardziej niż kobiety zapominalscy bez względu na ich wiek.

Zespół badawczy kierowany przez prof. Jostein Holmen z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii, opublikował wyniki swoich badań w czasopiśmie BMC Psychologii.

Na potrzeby badania przeanalizowano 37.405 mężczyzn i kobiet w wieku od 30 lat. Uczestnikom badania zadano dziewięć pytań dotyczących ich pamięci. Były to pytania dotyczące tego, jak ich pamięć zmieniła się od czasów młodości, czy mają problem z zapamiętywaniem dat lub przypomnieniem sobie wydarzeń sprzed kilku dni lub lat.

Wyniki wykazały, że około połowa uczestników sygnalizuje problemy z pamięcią. 1,2 % z badanych stanowiły kobiety, a 1,6 % - mężczyźni. Aż osiem z dziewięciu pytań stanowiło większy problem dla mężczyzn.

Reasumując, naukowcy stwierdzili, że problemy z pamięcią zwiększają się z wiekiem. Niemniej jednak, we wszystkich grupach wiekowych mężczyźni mieli większy problem z pamięcią niż kobiety.

Komentując wyniki badań, prof. Holmen mówi: "To było zaskakujące, że mężczyźni zapominają o wiele więcej faktów niż kobiety. Nigdy wcześniej nie zostało to udokumentowane. Zaskakujące także było to, że ludzie są tak bardzo zapominalscy, bez względu na to czy są w wieku 30 czy 60 lat. Wyniki były jednoznaczne."

Badacze wysnuli hipotezę, że różnice płci w pamięci mogą wynikiem wielu powodów. Na przykład mogą być związane z czynnikami ryzyka na choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie lub wysoki wskaźnik masy ciała (BMI). Te czynniki ryzyka, które są bardziej powszechne u mężczyzn, mogą wywołać neurodegenerację. To może wyjaśniać dlaczego mężczyźni mają więcej problemów z pamięcią niż kobiety.

Badacze zauważają, że ich badanie nie znalazło żadnego dowodu wskazującego na konkretny powód. W związku z tym, różnice między płciami w pamięci są nadal niejasne.

"Spekulowaliśmy nad wieloma powodami dlaczego mężczyźni częściej mają problemy z pamięcią niż kobiety, ale nie byliśmy w stanie znaleźć jednoznacznego wytłumaczenia. Jest to nadal nierozwiązana tajemnica" - dodaje prof. Holmen.

Autor: Sara Borys

Komentarze do: Badania wykazują, że mężczyźni są bardziej zapominalscy niż kobiety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz