Szukaj

Badania plemienia Senoi mogą pomóc w ustaleniu genu warunkującego kolor skóry Azjatów

Podziel się
Komentarze0

Badania genetyczne malezyjskiego plemienia mogą odpowiedzieć naukowcom dlaczego Azjaci mają jasną skórę i jednocześnie niższy wskaźnik zachorowalności na raka skóry niż Europejczycy. Znalezienie odpowiedzi na to pytanie może pomóc w określeniu lepszych sposobów ochrony ludzi przed nowotworami skóry.Podczas gdy genetyka koloru skóry jeszcze nie jest znana, wcześniejsze badania zidentyfikowały u Europejczyków gen, który odróżnia ich od Afrykanów i jest odpowiedzialny za jaśniejszy kolor skóry.

Mutacje w genach SLC24A5 oraz SLC45A2 są w dużej mierze odpowiedzialne za europejski kolor skóry.

Podczas gdy Azjaci ze wschodu - Chińczycy, Japończycy i Koreańczycy - również mają jasną karnację, te europejskie allele nie są u nich obecne, co sugeruje, że pomimo iż obie grupy o jaśniejszej skórze rozwinęły lepsze tworzenie witaminy D, zrobiły to na inne sposoby. 

Ta różnica również wpływa na wskaźniki zachorowalności na raka skóry.

Europejczycy od 10 do 20 razy częściej chorują na czerniaka niż Afrykanie. Taki sam wskaźnik zachorowalności na czerniaka jak Afrykanie mają Azjaci, pomimo iż również mając jasną skórę.


Dzięki znalezieniu różnic, mamy możliwości na wymyślenie sposobów na to, by ludzie pochodzenia europejskiego byli mniej podatni na raka skóry, mówi Cheng, profesor patologii.

Jest to duże wyzwanie, ponieważ, żeby znaleźć niezidentyfikowane mutacje, naukowcy muszą zbadać populację, która obejmuje mieszankę pierwotnego pochodzenia afrykańskiego i wschodnioazjatyckiego.

Senoi, jedno z trzech autochtonicznych plemion z Półwyspu Malezyjskiego, spełnia ten warunek. Mieszkańcy Senoi pochodzą od ciemnoskórego plemienia zwanego Negrito i regionalnej mongolskiej populacji z Indochin, Proto-Malay.

Doktor Khai C. Ang, pracujący w laboratorium Chenga, odwiedził plemię Senoi i nawiązał z tubylcami pozytywne relacje, dzięki czemu zebrał 371 próbek krwi.

Charakterystyka koloru skóry Senoi ostatnio została zrelacjonowana w PLoS ONE.

Ponieważ świat staje się zglobalizowany, populacje są coraz bardziej zróżnicowane, mówi Ang. Wraz z upływem czasu coraz trudniej ustalić jak ewoluowały wschodnioazjatyckie kolory skóry.

Teraz naukowcy sporządzają mapę genów DNA, korzystając z zebranych próbek krwi i próbują zidentyfikować, który gen może być odpowiedzialny za kolor skóry Azjatów.

"W nowożytnej historii kolor skóry wpływał na dobrobyt człowieka". mówi Cheng. "Ważne jest dla nas jako gatunku by zdawać sobie sprawę, że nasz kolor skóry jest ustalony tylko przez niewielką liczbę mikroskopijnych zmian w DNA - zmian, które nie mają nic wspólnego z wartością człowieka."

Komentarze do: Badania plemienia Senoi mogą pomóc w ustaleniu genu warunkującego kolor skóry Azjatów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz