Szukaj

Alergia pyłkowa - objawy i leczenie

Podziel się
Komentarze2

Wiosna to dla wielu najpiękniejsza pora roku. Budząca się do życia przyroda sprawia, że naprawdę chce się żyć. Jednak dla wielu osób czas wiosny kojarzy się bardziej z katarem i łzawieniem oczu, niż z kwitnącą roślinnością, która jest źródłem nieustających dolegliwości. Co może pomóc alergikom przeżyć okresy pylenia? Kiedy są oni najbardziej narażeni na dolegliwości? Poznaj dekalog alergika.



Kiedy chorujemy?

Wraz z wiosną rozpoczyna się sezon pylenia roślin. Pyłki roznoszone przez wiatr powodują u osób na nie uczulonych sezonowy nieżyt nosa, czyli tzw. katar sienny lub inaczej pyłkowicę, gorączkę sienną. Dolegliwość ta polega na alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa i charakteryzuje się m. in. napadowym kichaniem, obfitą wydzieliną z nosa, łzawieniem, przekrwieniem oraz obrzękiem śluzówek nosa i gardła, obrzękiem powiek, a nawet czasowym uczuciem depresji i rozbicia.

Pojawianie się objawów alergii jest ściśle związane z sezonowością pylenia roślin - trwa od dwóch do sześciu tygodni. Wraz z zaniknięciem danych pyłków znikają zupełnie objawy alergii, by pojawić się dokładnie za rok, o tej samej porze. I warto zaznaczyć, że nie tylko wiosna przysparza alergikom niemałych problemów. W Polsce można bowiem wyróżnić aż trzy sezony alergii związanych z występowaniem określonych pyłków roślinnych. Pierwszym z nich jest okres wczesnowiosenny, od połowy lutego do maja. Wtedy najwięcej w powietrzu jest pyłków drzew liściastych. Od końca maja do połowy lipca, a więc w okresie wczesnoletnim, życie uprzykrzają pyłki traw, uważane za najbardziej uczulające i powodujące najsilniejsze objawy. Pyłki chwastów natomiast unoszą się w okresie późnoletnim, od końca maja do połowy lipca.

O czym warto wiedzieć?

Alergia pyłkowa dotyka osób w różnym wieku. Badania wykazują, że objawy mogą się zacząć zarówno bardzo wcześnie, bo już około 3 roku życia, jak i późno, nawet po 50 roku życia. Również objawy alergii nie są stałe - mogą się one równie dobrze nasilić, jak i osłabić z wiekiem.

O tym, czy faktycznie mamy alergię na pyłki, czy też po prostu dopadł nas zwykły katar, łatwo się przekonać. Objawy występują wkrótce po zetknięciu z alergenem - po spacerze w lesie, ścięciu trawy. Jeśli na pewno wcześniej się nie zaziębiliśmy, a przy okazji jest ciepło i słonecznie, a nam w dodatku łzawią oczy, diagnoza jest pewna.


Każda osoba, która choruje lub podejrzewa, że cierpi na alergię tzw. wziewną, powinna przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim powinna zgłosić się do specjalisty alergologa i wykonać testy, które wskażą uczulający alergen. Po rozpoczęciu leczenia farmakologicznego nie wolno bez konsultacji z lekarzem go przerywać. Nie wolno także stosować różnego typu alternatywnych metod leczenia ze względu na to, że mogą okazać się niebezpieczne i wzmocnić objawy. Nie należy przerywać leczenia po pierwszym, drugim roku, ponieważ objawy mogą powrócić. Ponadto warto po każdym spacerze wziąć prysznic, umyć włosy, zmienić ubranie. W ten sposób jest szansa na usuniecie alergenów ze skóry, a tym samym złagodzić objawy uczulenia.

Jak leczyć?

Mimo że znany wszystkim katar sienny jest jedną z najlżejszych postaci alergii, leczenie go z pewnością może poprawić komfort życia. Proces ten jest jednak dość trudny i trwa bardzo długo. Dostępne są dwa rodzaje terapii - immunoterapia oraz doraźne stosowanie leków antyalergicznych.


Immunoterapię należy przeprowadzić przed sezonem pylenia. Obejmuje ona kilka, kilkanaście - w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta - zastrzyków przyjmowanych raz w tygodniu, a okres ich przyjmowania powinien być ustalony z lekarzem. Nie każdy jednak lekarz poprze tę metodę leczenia u każdej osoby dotkniętej alergią pyłkową. Uważa się, że jest ona odpowiednia głównie dla osób, które wymagają codziennego stosowania leków lub gdy nieżyt nosa i spojówek związany z alergią nie ustępuje pod wpływem leczenia farmakologicznego. Pamiętać jednak należy, że immunoterapia nie usunie zupełnie objawów alergii lecz je złagodzi i może dodatkowo spowodować, że pacjent stanie się podatny na zupełnie inne alergeny.

Leczenie farmakologiczne ma za zadanie zmniejszyć objawy pyłkowicy i również powinno odbywać się ściśle według wskazówek lekarza. Wśród zalecanych produktów znaleźć można leki antyhistaminowe, różnego rodzaju krople do oczu i nosa, leki obkurczające błonę śluzową nosa, a także preparaty o dużej zawartości wapna. Sprawdzonym suplementem diety skutecznie zwalczającym objawy alergii jest Calcium Alergo Plus. Stanowi on połączenie wapnia, kwercetyny i cynku. Ten skład, niespotykany w żadnym innym preparacie, jest bardzo dobrym uzupełnienie terapii dolegliwości alergicznych. Cynk stymuluje odporność organizmu zwiększając produkcję przeciwciał. Jest korzystny dla regeneracji skóry, ma zasadnicze znaczenie przy procesie gojenia i regeneracji tkanek, a także ułatwia leczenie chorób zapalnych. Kwercetyna natomiast zmniejsza kruchość, łamliwość i przepuszczalność naczyń włosowatych, dzięki czemu ogranicza występowanie odczynów alergicznych. Wapń wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu działa przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo, chroniąc przed objawami alergii. Złożony skład Calcium Alergo Plus w dużym stopniu niweluje przykre objawy związane z alergią. Bardzo dobrze rozpuszcza się wodzie i jest łagodny dla przewodu pokarmowego, może być stosowany przez diabetyków.

Poza leczeniem każda osoba cierpiąca na alergię powinna niestety zminimalizować wychodzenie na łąki lub do lasu, rzadziej otwierać okna - w ten sposób ograniczyć kontakt z alergenem. A przede wszystkim poznać specyfikę swojej alergii i wiedzieć, kiedy jest się najbardziej narażonym na jej przykre objawy.

Komentarze do: Alergia pyłkowa - objawy i leczenie (2)

asia29
asia29 05-05-2010 16:53

aerozol

1

Ja na szczęście mam do czynienia tylko z katarem siennym i jak na razie wystarcza mi aerozol euphorbium. Jest to preparat homeopatyczny na bazie wody morskiej. Można go stosować tak długo jak tylko jest to konieczne. Spr... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Alinka11
Alinka11 10-03-2010 12:31

co za bzdura

1

Różnica między odczulaniem, a leczeniem lekami antyalergicznymi polega na tym, że leki te usuwają tylko objawy alergii, a terapia odczulająca jest leczeniem przyczynowym. Oznacza to,że dzięki niej można pozbyć się alergi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze