Szukaj

Alergia na mleko – życie bez laktozy

Podziel się
Komentarze0

Biegunka i wzdęcia po spożyciu produktów mlecznych? W takich sytuacjach wizyta u lekarza jest wskazana, gdyż bardzo często są to pierwsze objawy nietolerancji laktozy.Niestrawność, zwana również dyspepsją, jest coraz powszechniejsza wśród ludzi na całym świecie. W samych Niemczech nietolerancja laktozy (powszechnie zwana alergią mleczną) dotyka blisko 14 mln osób zdiagnozowanych, jednak liczba rzeczywista z pewnością jest wyższa.

Laktoza to cukier zawarty w mleku, ale jest również składnikiem wielu innych wyprodukowanych artykułów spożywczych. Niewiele osób zna przyczynę swoich dolegliwości. Jednak osoby, które po jedzeniu odczuwają ból brzucha lub mają biegunkę, powinny się pod tym kątem przebadać.

Organizm osób z nietolerancją laktozy nie wytwarza lub wytwarza za mało laktazy, enzymu, który rozkłada laktozę. Bez niego nierozłożona laktoza dostaje się do jelita grubego, gdzie pod wpływem bakterii jelitowych zaczyna fermentować. To właśnie ten proces fermentacyjny wywołuje silne problemy trawienne.


Nietolerancja cukru zawartego w mleku jest diagnozowana za pomocą wodorowego testu oddechowego. W tym teście pacjenci wypijają wodny roztwór laktozy (50 g laktozy rozpuszczonej w wodzie lub herbacie) i w odstępach 20 do 30 minut przez 3 godziny, wdmuchują wydychane powietrze do specjalnego urządzenia. W ten sposób badany jest oddech pacjenta na zawartość wodoru, którego podwyższony poziom wskazuje na niewłaściwe trawienie laktozy.

Jeżeli stwierdzono nietolerancję laktozy, konieczna będzie zmiana nawyków żywieniowych. Jadnak zakupy spożywcze nie będą wielkim problemem dla osób z alergią na mleko, gdyż przemysł spożywczy wystarczająco wcześnie zareagował na wzrost osób z nietolerancją laktozy i w ten sposób istnieje wiele artykułów spożywczych bez jej zawartości.

Zmiana diety jest polecana w celu złagodzenia dolegliwości. Aby uniknąć niedoboru wapnia w organizmie, który jest ważnym składnikiem mleka, należy pomyśleć o odpowiednich suplementach diety. Można także łykać laktazę w tabletkach, które pomagają w przypadku spontanicznej wizycie w restauracji.

Komentarze do: Alergia na mleko – życie bez laktozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz