Szukaj

Aby zdiagnozować zespół cieśni nadgarstka echografia jest uzupełniająca

Podziel się
Komentarze1

Według artykułu, który ukazał się w jednym z dzienników medyczynych, badanie echograficzne jest teraz częścią komplementarnych egazminów pozwalających nie tylko ustalić, ale także uzupełnić diagnozę  zespołu cieśni nadgarstka.To pismo medyczne donosi, poprzez wywiad z panią doktor Celią Boutte, która pracuje w jednostce neurologii ogólnej przy Szpitalnym Centrum Uniwersyteckim w Grenoble we Francji, że echografia, w przebiegu zespołu cieśni nadgarstka jest o wiele szybsza, bezbolesna oraz mało kłopotliwa.

Technika ta, używana już od prawie 30 lat, pozwala zmierzyć wzrost powierzchni ucisku nerwu pośrodkowego, który, przypomnijmy,  jest zamieszany w pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka. Kwestią główną jest dowiedzenie się, jakie badanie jest badaniem z wyboru, u pacjenta cierpiącego na parestezję, to znaczy na rodzaj mrowienia dłoni, inaczej czucia opacznego, które może być bardzo często rezultatem zespołiu cieśni nadgarstka.


W rzeczywistości, elektromiogram pozostaje badaniem z wyboru, a echografia, przede wszyskim o wiele mniej bolesna, stała się badaniem uzupełniającym, mimo że jest mniej czuła niż elektromiogram w tych samych warunkach.

Jednakże echografia wydaje się mieć naprawdę głęboki sens, kiedy u pacjenta podejrzewa się polineuropatię, czyli chorobę obwodowego systemu nerwowego, czy też znowu występowanie depozytów amyloidowych, albo też występowanie ewentualnych obrzęków, które mogą naciskać na nerw pośrodkowy.

Komentarze do: Aby zdiagnozować zespół cieśni nadgarstka echografia jest uzupełniająca (1)

sarenbrandt
sarenbrandt 09-04-2015 02:29

tylko do kogo najlepiej się zgłosić?

1

Niestety w Polsce nie ma wielu lekarzy specjalizujących się stricte w dolegliwościach nadgarstka. Ja musiałem jechać aż do Suchego Lasu pod Poznaniem, powstał tam specjalistyczny ośrodek, w któruym konsultacje w tych spr... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze