Szukaj

83% Amerykanów sądzi, że produkty GMO powinny być oznaczone

Podziel się
Komentarze0

Debata na temat tego, czy produkty modyfikowane genetycznie (GMO) powinny być oznakowane, właśnie się skończyła - Amerykanie chcą po prostu wiedzieć, co znajduje się w ich pożywieniu. Nowe badania przeprowadzone przez The Huffington Post i YouGov.com ukazują, że ponad 83% ludzi z różnych środowisk demograficznych popiera obowiązkowe oznaczanie GMO, i to niezależnie od swoich osobistych poglądów na temat bezpieczeństwa GMO.Ankieta ta jest jedną z ostatnich w bieżących latach ukazujących niemal jednogłośne poparcie społeczeństwa dla znakowania produktów GMO.

Badanie szczególnie zaznacza potrzebę właściwego oznakowania GMO, jeśli chodzi o produkty żywnościowe.

Jak się okazuje, poszanowanie dla fundamentalnego prawa do wiedzy przeważa nad osobistymi opiniami na temat bezpieczeństwa GMO wśród ludzi z każdej kategorii demograficznej - nawet osoby, które niekoniecznie widzą coś złego w GMO, lub które maja niesprecyzowany stosunek do GMO, twierdzą, że każdy ma prawo wiedzieć, co zostało użyte w jedzeniu.

Na pytanie "Czy sądzisz, że żywność zawierająca GMO powinna zostać oznaczona?", 83 procent zapytanych w ankiecie YouGov.com odpowiedziało twierdząco. Inicjatywę poparła jeszcze większa ilość czytelników HuffPost, bo aż 95%.


Mimo że tylko 21 procent respondentów YouGov.com stwierdziło, że produkty GMO są bezpieczne jako żywność, to jednocześnie zaledwie 9% stwierdziło, że oznaczanie tych produktów jest zbędne.

44 procent zapytanych potwierdziło swoją niepewność związaną z bezpieczeństwem spożywania produktów zawierających GMO, a 35% uważa, że GMO jest niebezpieczne oraz niezdatne do spożycia.

Fakt, że tylko 9% respondentów YouGov.com stwierdziło, że znakowanie produktów jest zbędne, zwraca uwagę na szerokie poparcie dla obowiązkowego oznaczania GMO.

W tym samym czasie, tylko 8% badanych uważa, że organizmy GMO są dobre dla środowiska, mimo licznych przemysłowych propagandowych działań prowadzonych od dawna i przekonujących, że GMO przyniesie korzyść farmerom. I nie tylko.

Wspólne badanie zostało przeprowadzone między 28 lutego 2013 a 1 marca 2013 i objęło 1 000 dorosłych, uważnie wybranych przy użyciu panelu online YouGov.com, który został zaprojektowany specjalnie po to, aby można było wybierać respondentów w oparciu o wielorakie czynniki demograficzne.

Pytania ankietowe w dalszym ciągu można znaleźć na internetowej stronie The Huffington Post.

Komentarze do: 83% Amerykanów sądzi, że produkty GMO powinny być oznaczone

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz