Szukaj

Żywność zasadowa - dlaczego warto?

Na początku warto przypomnieć, co zaliczamy do żywności zasadowej. Otóż, to nic innego jak owoce, warzywa, woda, oleje roślinne. Słowem jest to żywność zdrowa. Dieta oparta na zasadowej żywności jest bezpieczna dla organizmu, dostarcza mu potrzebnych wartości odżywczych.

Żywność zasadowa - dlaczego warto?

Żywność zasadowa w naszym życiu

Nie tylko badania wykazują, że brakuje nam tego typu żywienia w naszym życiu. Wystarczy popatrzeć na ludzi, którym ciągle brakuje energii, którzy ciągle są zmęczeni. Dlaczego? Z prostego powodu – nie dostarczają organizmowi zdrowej żywności. Często zakwaszają się niezdrową żywnością. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne jest to dla naszego zdrowia. Dlatego warto znać podstawy żywności zasadowej i wcielać je w życie.

Co to oznacza?

Najprościej rzecz ujmując, warto do naszego jedzenia chociaż dodawać produkty z zakresu żywności zasadowej. W dzisiejszych czasach, gdzie liczy się szybkość – także w sferze jedzenia warto przystopować. Konsumpcjonizm sprawił, że zdrowe nawyki żywieniowe zostały sprowadzone do minimum. Nie dba się o prawidłowe odżywianie, chyba, że już z konieczności.  Pamiętajmy, że zbyt duża ilość żywności kwaśnej prowadzi do zaburzeń trawiennych. Dlatego powinno się ograniczać słodycze, białe pieczywo, alkohol, napoje gazowane, mięso. Stosowanie żywności zasadowej nie wyklucza spożywania żywności kwaśnej. W tym aspekcie musi być harmonia i równowaga. Toteż dobrym rozwiązaniem jest zmniejszenie ilości żywności kwaśnej, dodając zasadową. Pamiętajmy, aby spożywać marchew, seler, awokado, banany, jagody. Są one źródłem żywności zasadowej. Regularnie spożywanie produktów tego typu prowadzi do wyregulowania poziomu pH w organizmie. Odczyn pH jest co do zasady kwaśny. Ale, aby organizm działał prawidłowo trzeba koniecznie postawić na regulację tego czynnika. Dlaczego żywność zasadowa jest taka ważna? Z tego powodu, że wprowadzanie jej do naszych codziennych posiłków będzie pomagało naszemu organizmowi lepiej się chronić przed wirusami oraz negatywnymi skutkami utleniania.

Co jeść, aby zwiększyć żywność zasadową w organizmie?

Jakie produkty koniecznie powinny znaleźć się w naszej diecie? Szczególnie nie może zabraknąć jabłek, moreli czy kiełków zbóż, które to mają na celu pomoc w trawieniu, gdyż zawierają dużą ilość błonnika. Ponadto zawierają ważne enzymy, które są niezwykle pomocne w utrzymaniu optymalnej równowagi hormonalnej.

Winogrona, ananas, gruszka to owoce bogate w witaminy A, B, C. Bogate są one w przeciwutleniacze. Pomagają utrzymaniu niższego ciśnienia i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Ananas, który jest źródłem L – L-karnityny. Jest on odpowiedzialny za spalanie tkanki tłuszczowej.

Gdy zdecydujemy pomóc naszemu organizmowi zastosujmy soki owocowe i warzywne. Mają one zastosowanie w detoksykacji organizmu. Pijmy też dużo wody, która nie na marne, nazwana jest źródłem życia.

Warto spożywać cytryny, limonki czy mango, gdyż są odpowiedzialne za oczyszczanie nerek i poprawę funkcjonowania układu pokarmowego. Arbuz jest dobrym przykładem produktu, który można zastosować w diecie zasadowej. Jest to źródło likopenu, witaminy C, ponadto jest to środek moczopędny. Ceni się go za pomoc w detoksykacji organizmu, bez działań szkodliwych dla samopoczucia czy zdrowia.

Ludzie stosują dietę zasadową, gdy chcą oczyścić organizm z toksyn. Nie jest to jedyny powód. Często zaleca się odrzucenie produktów kwaśnych i wprowadzenie wyłącznie zasadowych, gdy czujemy permanentne zmęczenie, złe samopoczucie, brak energii. Potwierdzone jest badaniami oraz wypowiedziami osób, które poczuły się znakomicie po zastosowaniu diety zasadowej. W życiu codziennym, warto pamiętać, że trzeba stawiać na równowagę, gdyż ona zapewnia ludziom dobre samopoczucie. Dlatego też warto wprowadzić do naszych posiłków owoce, warzywa, które są odpowiedzialne za to, jak się czujemy i ile mamy energii. Jedzenie jest jak paliwo, im lepsze dolejemy, tym lepsze będzie działanie samochodu. Tak samo jest z jedzeniem. Im bardziej wartościowe dostarczymy organizmowi, tym lepiej będzie on działał. A jest to konieczne, by czerpać pełnię z życia.

Autor: Karolina Tarabańska

Komentarze do: Żywność zasadowa - dlaczego warto?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz