Szukaj

Dieta na długie życie - o czym warto pamiętać?

Postęp cywilizacyjny spowodował znaczne wydłużenie życia. Z biegiem lat zmienia się zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze i kalorie. Metabolizm zwalnia, a niekorzystne przyzwyczajenia żywieniowe zostają. Aby Cieszyc się zdrowiem i długim życiem warto wypracować sobie nowe, dobre nawyki dietetyczne.

Dieta na długie życie - o czym warto pamiętać?


Jedzenie dostarcza podstawowych witamin i minerałów, które w różny sposób wpływają na nasz organizm- niektóre witaminy przyspieszają metabolizm, inne wzmacniają odporność, a jeszcze inne wzmacniają kości. Wiele witamin i minerałów wpływa na kilka czynników jednocześnie, dzięki czemu mają jeszcze lepszy wpływ na nasze zdrowie. Dla najlepszego efektu należy dostarczać organizmowi wszystkie możliwe witaminy. Jedzenie ma niewątpliwie również wpływ na naszą wagę. Nadwaga i otyłość niosą za sobą wiele zagrożeń takich jak np. ryzyko zawału lub ryzyko zachorowania na cukrzycę. Pilnowanie wagi zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele odmian raka, a także ryzyko chorób serca, a także chorób stawów i wiele innych.

Podstawą długiego i zdrowego życia jest zdrowa dieta, której podstawą jest dostarczania organizmowi niezbędnych ilości energii na cały dzień. Wielu specjalistów od dawna sugeruje, że podstawowymi składnikami zdrowej diety są warzywa i owoce. Buraki i pomidory zawierają cenne oksydanty, borówki, truskawki i jagody są bogate w polifenole. Pomagają walczyć z nowotworami, a także przeciwdziałają dolegliwościom mózgu. Fasola natomiast pomaga obniżyć ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu, przeciwdziała zaparciom, a do tego daje uczucie sytości na dłużej. Orzechy mają mnóstwo wolnego od cholesterolu białka roślinnego, migdały mają mnóstwo witaminy E, która u kobiet zmniejsza ryzyko udaru mózgu, orzechy włoskie natomiast regulują poziom cholesterolu.


Ciemnozielone warzywa liściaste zawierają składniki, które wzmacniają kości. Do naszej diety warto też wprowadzić pełnoziarniste pieczywo oraz nisko tłuszczowe produkty mleczne. Unikać natomiast należy produktów, które nie mają żadnych wartości odżywczych za to pełne są pustych kalorii np. kolorowych napoi gazowanych. Wyeliminować lub ograniczyć warto też tłuste mięsa.

Jak wynika z obserwacji naukowców, tym co łączy długo żyjące osoby jest dieta bogata w ryby, wspomniane już warzywa i owoce morza. Składnikiem jadłospisu korzystnie wpływającego na długość życia jest także soja, czerwone wino oraz zielona herbata.

To jak będziemy się odżywiać ma niebagatelny wpływ na długość i jakość naszego życia. Jeśli sami możemy mieć na to wpływ nie rezygnujmy ze zdrowego odżywiania skoro może nam ono zapewnić długie życie. Doskonałych wzorców w długim życiu dostarczają Japończycy, którzy głównie dzięki zdrowej diecie żyją tak długo.


Autor:

Marta Kleszowska

Komentarze do: Dieta na długie życie - o czym warto pamiętać?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz