Szukaj

Właściwości olejku pomarańczowego

Podziel się
Komentarze0

Pomarańcze należą do najpopularniejszych cytrusów, ich smak i aromat ma fanów na całym świecie. Ze skórki tego owocu w procesie zimnego tłoczenia pozyskuje się olejek należący do grupy olejków eterycznych. Oznacza to, że oprócz właściwości kosmetycznych jakie posiada większość olejków, ma on też właściwości terapeutyczne. Na skórę olejku nie można nakładać samodzielnie, należy zawsze rozcieńczyć go, by nie wywołać podrażnień. Można używać go także w kuchni jako dodatek do napojów i potraw. Olejek pomarańczowy posiada różnorodne właściwości i zastosowania.

Właściwości olejku pomarańczowego

Aromaterapia i relaks

Aromaterpia to jedno z najprzyjemniejszych z zastosowań dla olejku. Zapach olejku pomarańczowego jest słodki, cytrusowy i świeży. Ma właściwości uspokajające, pomaga pozbyć się stresu i napięcia mięśniowego, poprawia humor. Stosowany jest w terapii obniżonego nastroju i depresji. Po rozcieńczeniu z olejkiem bazowym w proporcji 1:1, można aplikować go bezpośrednio na te miejsca, gdzie zwykle nakłada się perfumy lub skorzystać ze specjalnego kominka aromaterapeutycznego, który zapach pomarańczy rozniesie po całym pomieszczeniu.

Doskonale nadaje się też do ciepłych kąpieli, wystarczy dodać do ciepłej wody kilka kropli oleju i zrelaksować się. Olejek świetnie sprawdza się przy masażach, zapach wspomaga ich relaksujące działanie. Wszystkie olejki eteryczne muszą być rozcieńczone przed kontaktem ze skórą, samodzielne stosowanie grozi podrażnieniami. Aby olejek stał się przyjazny dla skóry, wystarczy kilka  jego kropli dodać do wybranego oleju czy oliwki.

Kosmetyk dla skóry

Olej nadaje się dla cery poszarzałej, tłustej, dojrzałej oraz mieszanej. Główny składnik olejku pomarańczowego to D-limonen, który nadaje mu właściwości antyoksydacyjne, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Jest on również odpowiedzialny za hamowanie działania enzymu elastazy, przyczynia się do zachowania w skórze większej ilości elastyny i pozostawia skórę jędrną i sprężystą.

Można go również stosować w walce z cellulitem - masaż wykonany rozcieńczonym olejkiem będzie nie tylko pachniał ładnie, ale i pomoże pozbyć się „pomarańczowej skórki”. Zawartość witaminy C w oleju pomarańczowym poprawia jego działanie antyoksydacyjne,  stymuluje syntezę kolagenu i pomaga przywrócić cerze blask.

Wspomaganie trawienia

Masaż brzucha z olejkiem pomarańczowym pobudza organizm do trawienia. Można w ten sposób uporać się z trudnościami w wypróżnieniu, które często bywają źródłem bóli brzucha. Należy pamiętać, że masaż brzucha zawsze wykonujemy w prawą stronę, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, by pomóc jelitom w transporcie treści pokarmowych.

Zapobieganie nowotworom

Zawarty w olejku D-limonen zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. Był on obiektem szeroko zakrojonych badań nad zdolnością do zapobiegania nieprawidłowym podziałom komórkowym oraz spowalniania wzrostu istniejących już guzów. Podobnie działa witamina C, która zawarta jest w owocach pomarańczy i wytłoczonym z niej oleju.

Oczyszczanie organizmu

Olejek pomarańczowy jest też pomocny kiedy chcemy oczyścić organizm z nagromadzonych w nim toksyn. Jego działanie moczopędne wspomaga usuwanie zbędnych substancji. Olej stymuluje też układ limfatyczny, pęcherz i nerki. Zwiększone wydalanie powoduje pozbycie się z organizmu nadmiaru soli oraz kwasu moczowego.

Przeciwwskazania i uwagi

Fotoaktywne oleje wymagają stosowania bez udziału promieni słonecznych. Olej pomarańczowy należy do nich, więc przez około 12 godzin po użyciu zaleca się unikać kontaktu ze słońcem. Z tego względu najlepszy czas na stosowanie olejku to wieczór. Kobiety ciężarne, karmiące matki, osoby chore i przyjmujące leki powinni skonsultować stosowanie olejku z lekarzem.

Olejek pomarańczowy ma właściwości odkażające, antyseptyczne, przeciwzapalne. Zawiera cenne składniki, D-limonen oraz witaminę C. Można stosować go jako kosmetyk i suplement diety pomagający oczyścić organizm. Ma on również zastosowanie w aromaterapii, gdzie doskonale sprawdzają się jego relaksujące i niwelujące stres właściwości. Dobrze działa też na osoby o zaniżonym samopoczuciu. Warto mieć go pod ręką jesienią i zimą, zapachem przypomina o lecie i wprawia w dobry nastrój.

Agnieszka Muciek - Szewczyk

Komentarze do: Właściwości olejku pomarańczowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz