Szukaj

Jak pozbyć się rozstępów

Aby pozbyć się rozstępów należy podjąć próbę ich usunięcia w możliwie najkrótszym czasie od ich zauważenia na naszej skórze. W pozbyciu się rozstępów pomaga współczesna medycyna i kosmetologia, jednak nic nie zastąpi odpowiedniej profilaktyki. Na pojawienie rozstępów narażone są w szczególnie kobiety w ciąży, szybko rosnące dzieci oraz osoby z dużymi wahaniami masy ciała.

Jak pozbyć się rozstępów

W celu pozbycia się rozstępów można sięgnąć po domowe sposoby lub udać się do gabinetu medycyny estetycznej. Przyczyną powstawania rozstępów jest niewystarczająca zdolność skóry, a dokładnie jej sprężystych i kolagenowych włókien, do nadmiernego rozciągania się. Choć w wielu przypadkach całkowite pozbycie się rozstępów jest niemożliwe, to warto podjąć wysiłek i spróbować przynajmniej zmniejszyć ich widoczność.

Zabiegi pomagające pozbyć się rozstępów

Kosmetologia i medycyna estetyczna ma do zaoferowania wiele metod wspierających walkę z rozstępami. Najprostszym i zazwyczaj najtańszym sposobem na pozbycie się rozstępów jest stosowanie odpowiednich preparatów, które pobudzają syntezę kolagenu i elastyny skórze. Warto wybierać kosmetyki bogate w czysty krzem, wyciągi z roślin takich jak skrzyp lub bluszcz zwyczajny oraz takie, które mają w składzie duże stężenie witaminy E. Kremy i balsamy poprawiają koloryt skóry i jej elastyczność, dzięki czemu rozstępy stają się płytsze i mniej widoczne.

W gabinecie kosmetycznym specjalista może nam zaproponować następujące sposoby walki z rozstępami: mezoterapię, mikrodermabrazję, peeling chemiczny, laser erbowy lub ostrzykiwanie rozstępów specjalnymi preparatami na przemian ze złuszczaniem ich kwasem trójchlorooctowym.

Mezoterapia jest jedną ze skuteczniejszych metod walki ze starzejącą się skórą i polega na wstrzykiwaniu lub wtłaczaniu różnych koktajli odżywczych w głąb skóry, dlatego też jej zalety liftigująco-wygładzające wykorzystuje się w walce z rozstępami.

Mikrodermabrazja jest natomiast rodzajem peelingu mechanicznego, dzięki któremu skóra staje się nie tylko gładsza, ale zostają w niej pobudzone procesy regeneracyjne.

Dobrze dobrana mieszanka substancji złuszczających powoduje, że peeling chemiczny pozwala osiągnąć zadowalające efekty, ponieważ nie tylko wygładza i zmniejsza rozstępy, ale również przyśpiesza syntezę kolagenu i elastyny, dwóch podstawowych składników odpowiedzialnych za elastyczność skóry.

Laser erbowy to jedno z najnowszych dostępnych rozwiązań do walki z oznakami starzenia się skóry, a także rozstępami czy bliznami potrądzikowymi. Pozwala w szybki i skuteczny sposób zlikwidować rozstępy skórne, pobudzając do pracy głębokie warstwy skóry.

Jak pozbyć się rozstępów w ciąży

Blisko 90% kobiet w ciąży doświadcza nadmiernego napięcia skóry, czego efektem są zazwyczaj rozstępy. Najbardziej zagrożonymi rejonami ciała, gdzie mogą się pojawić są brzuch, uda i pośladki, a nawet piersi. Pierwsze rozstępy skórne często stają się widoczne już w piątym miesiącu ciąży, kiedy kobieta przybiera na wadze, a brzuch zaczyna nabierać kształtów. Dodatkowo powstawaniu rozstępów sprzyjają wahania hormonalne wywołane ciążą.

W przypadku kobiet w ciąży najważniejsza jest profilaktyka, którą powinno się stosować już w okolicach drugiego lub trzeciego miesiąca ciąży, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć ryzyko pojawienia się rozstępów. Należy jednak pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży należy powstrzymać się od wykonywania wszelkich zabiegów, które w jakikolwiek sposób mogłyby zakłócić prawidłowy rozwój dziecka.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie kremów i preparatów nie zawierających szkodliwych substancji, za to bogatych w emolienty, czyli związki natłuszczające skórę. Można zdecydować się również na masaż podczas kąpieli wykonywany szorstką rękawiczką lub szczotką. Kobiety w ciąży nie powinny jednak masować w ten sposób brzucha, aby nie wywołać przedwczesnej czynności skurczowej.

Jak pozbyć się rozstępów - profilaktyka

W walce z rozstępami niebagatelne znaczenie ma odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Jeśli nasza skóra jest mało elastyczna i sucha, to powinniśmy zastanowić się nad wprowadzeniem do naszej diety większej ilości zdrowych tłuszczy oraz produktów bogatych w witaminę K i cynk, do których zaliczają się między innymi zielone liściaste warzywa, pomidory, orzechy i pestki dyni. W niektórych przypadkach, wyeliminowanie nabiału z codziennego jadłospisu również może przyczynić się do poprawy wyglądu naszej skóry.

Systematyczna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na samopoczucie oraz elastyczność mięśni i skóry. Ćwiczenia wymagające wysokiego wysiłku pomagają również spalić zbędną tkankę tłuszczową oraz poprawiają dotlenienie organizmu, dzięki czemu skóra staje się bardziej ukrwiona i mniej podatna na pojawianie się rozstępów.

Barbara Olszar

Komentarze do: Jak pozbyć się rozstępów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz