Szukaj

Kwasy AHA (alfa- hydroksykwasy) – jak działają?

Podziel się
Komentarze0

Od dawna słyszy się o zbawiennym działaniu kwasów na skórę. Są powszechnie używane w dermatologii estetycznej przy leczeniu różnych defektów i zmian skórnych. Kwasy AHA, czyli alfa- hydroksykwasy są otrzymywane z naturalnych składników, które występują w przyrodzie. Dowiedz się więcej o ich działaniu.

Kwasy AHA (alfa- hydroksykwasy) – jak działają?

Oficjalnie po raz pierwszy zastosowano kwas AHA w 1882 roku. Jednak ich działanie było wykorzystywane już w starożytności. W celu uzyskania gładkiej i jasnej skóry, w Egipcie kąpano się w kwaśnym mleku (kwas mlekowy) i nacierano twarz cytrusami (kwas cytrynowy). Oczywiście nikt jeszcze wtedy nie wiedział, że korzysta ze zbawiennych właściwości kwasów.

Charakterystyka kwasów AHA

Kwasy alfa-hydroksylowe występują w trzcinie cukrowej, mleku oraz owocach. Do kwasów AHA zaliczamy:

  • kwas glikolowy (występuje w soku z trzciny cukrowej),
  • kwas mlekowy (występuje w kwaśnym mleku, maślankach itp.),
  • kwas jabłkowy (występuje w owocach),
  • kwas winowy (występuje w winie i winogronach),
  • kwas cytrynowy (występuje głównie w owocach cytrusowych),
  • kwas migdałowy (otrzymywany z gorzkich migdałów).

Kwasy AHA są rozpuszczalne w wodzie, przez co nie przechodzą przez warstwę sebum. Nie wnikają w głąb skóry, dlatego nie oczyszczają porów, w niskich stężeniach wpływają tylko na naskórek (jedynie w wyższych stężeniach mogą wnikać głębiej w skórę, lecz działają wtedy podrażniająco). Ze względu na rozpuszczalność w wodzie, są częstym składnikiem kremów oraz kosmetyków do mycia.

Najpopularniejszym jest kwas glikolowy. Łatwo wnika w skórę. Posiada właściwości złuszczające, a także pomaga usunąć zaskórniki. Regularne zabiegi mogą poprawić grubość skóry (nawet o 25%), jej elastyczność, a także zwiększyć produkcję kolagenu.

Działanie kwasów AHA

Kwasy alfa- hydroksylowe są polecane głównie osobom ze skórą suchą, szorstką lub podrażnioną opalaniem. Mogą także pomóc przy cerze trądzikowej (jednak tylko w wyższych stężeniach). Mają silne działanie nawilżające.

W zależności od stężenia, kwasy AHA mogą działać dwojako – w przypadku stężenia od 2 do 5 % poprawiają nawilżenie warstwy rogowej poprzez zatrzymanie wody, zmniejszają suchość skóry (efekt nawilżający), zaś przy stężeniu od 5 do 10% stymulują regenerację komórkową, poprawiają złuszczenie naskórka oraz wygładzają skórę (efekt złuszczający). Warto też dodać, ze kwasy stosowane jako peeling chemiczny pomagają przy leczeniu trądziku, blizn oraz przebarwień.

Kwasy AHA w kosmetykach

Jak już wcześniej wspomniałam, kwasy AHA bardzo często są składnikiem wielu kosmetyków. Ich działanie zależy od stężenia. Warto wiedzieć, że do codziennego stosowania nie powinno się używać kosmetyków, w których stężenie kwasów AHA przekracza 10%.  Jeżeli będziemy regularnie stosować kwasy alfa- hydroksylowe, to po kilku miesiącach ich skuteczność znacznie się zmniejszy, dlatego zaleca się kilkumiesięczną przerwę, po której znowu można wrócić do ich używania.

Skutki uboczne stosowania  kosmetyków z kwasami AHA

W zależności od skóry, reakcja na kosmetyki z kwasami AHA może być różna. Często pojawia się lekkie szczypanie, zaczerwienie oraz łuszczenie się naskórka (zwłaszcza na początku kuracji). Te objawy powinny stopniowo ustępować. Jeśli jednak szczypanie nie minie po pewnym czasie od aplikacji kremu, a nawet zacznie narastać, może to oznaczać, że nasza skóra nie toleruje tego rodzaju kwasów, a także, że wybrany przez nas krem ma zbyt wysokie stężenie kwasów AHA. Jeżeli przy niższych stężeniach również będzie odczuwalne silne pieczenie, to wówczas taki preparat należy natychmiast odstawić. Oczywiście, nie zawsze muszą wystąpić efekty oboczne. Niektórzy, po aplikacji kosmetyku, nie odczuwają żadnego dyskomfortu.

Wielokrotne stosowanie kwasów AHA bardzo korzystanie działa na skórę. Poprawia jej nawilżenie, a także pomaga w redukcji blizn, trądziku czy zmarszczek. Trzeba pamiętać, że działanie tych kwasów zależy od ich stężenia. Jeżeli zwykłe kremy nie dają pożądanych rezultatów, warto wtedy wypróbować kurację kosmetykami, które zawierają kwasy AHA.

Jagoda Marek

Komentarze do: Kwasy AHA (alfa- hydroksykwasy) – jak działają?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz