Szukaj

Woda termalna – czy warto jej używać?

Podziel się
Komentarze0

Woda jest niezbędna do życia każdemu z nas, a także pozytywnie wpływa na zdrowie i urodę. Wody termalnej używa się w przemyśle kosmetycznym, a także w uzdrowiskach i sanatoriach. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi chce się przekonać na własnej skórze o jej kojących właściwościach.

Woda termalna – czy warto jej używać?

Co to jest woda termalna i co zawiera?

Wody termalne wydobywane są z głębi ziemi, przez co mają wysoką temperaturę (co najmniej 20 stopni Celsjusza), najczęściej wykorzystywane są do celów reakcyjnych, leczniczych i kosmetycznych. Są krystalicznie czyste - co jest ich największą zaletą, gdyż mogą być wykorzystywane w kosmetykach hipoalergicznych. Zawierają także wiele mikroelementów i minerałów. Należy wiedzieć, że skład wody termalnej nigdy nie jest taki sam, lecz zależy od źródła, z którego pobierana jest woda.

Woda termalna w przemyśle kosmetycznym

Woda termalna jest bogata w minerały, które wpływają ogólny stan naszej skóry, poprawiając jej kondycję. Zawiera:

  • magnez - działa przeciwstarzeniowo
  • wapń - działa przeciwuczuleniowo
  • żelazo - poprawia koloryt skóry
  • sód i potas - mają właściwości nawilżające
  • selen - zwalcza wolne rodniki.

Przy regularnym stosowaniu kosmetyków z wodą termalną, nasza skóra stanie się elastyczna i gładka, natomiast dzięki jej właściwościom kojącym, podrażnienia i zaczerwienienia staną się mniej dokuczliwe. Warto dodać, że woda termalna wspomaga także leczenie trądziku i łuszczycy.

Ukojenie dla suchej i podrażnionej skóry -  kiedy i jak stosować?

Woda termalna najlepiej sprawdzi się u osób ze skórą suchą lub wrażliwą, skłonną do podrażnień i naczynkową. Jednak osoby ze skórą tłustą także mogą korzystać z jej zbawiennych właściwości.

Zalecana jest także przy niektórych chorobach skórnych, np. alergiach lub uczuleniach. Warto jej używać przez cały rok, jednak najbardziej przyda się w okresie zimowym. Wodę termalną należy stosować rano i wieczorem, zaraz po dokładnym oczyszczeniu twarzy (może zastąpić tonik). Natomiast używana w trakcie dnia, odświeży oraz utrwali makijaż. Zadziała łagodząco na skórę podrażnioną wiatrem.

Należy zaznaczyć, że woda termalna nie jest przeznaczona jedynie dla kobiet! Mężczyźni z powodzeniem mogą z niej korzystać po goleniu, kiedy ich skóra jest podrażniona i zaczerwieniona. Jej działanie jest wykorzystywane także przez dermatologów, np. po peelingach chemicznych.

Termy – relaks dla całego ciała

Niestety, przy poważnych schorzeniach skórnych, kosmetyki zawierające wodę termalną nie wystarczą. W takich sytuacjach rekomendowany jest pobyt w uzdrowisku, gdzie gorące kąpiele zadbają o całe nasze ciało. Ciepła woda korzystanie wpływa na krążenie, ciśnienie krwi, kości i stawy, gospodarkę hormonalną, a także psychikę - relaksuje i redukuje stres. Ciepło wody podnosi odporność, łagodzi ból, działa rozluźniająco na mięśnie, a także pomaga przy bólach głowy i brzucha.

Oczywiście ciepłe kąpiele mają też zastosowanie rekreacyjne - jest to doskonała forma rozrywki dla całej rodziny. Uzdrowiska oferują szeroką ofertę atrakcji - zjeżdżalnie, bicze wodne czy masaże. Jest to doskonała forma spędzania wolnego czasu, gdyż łączymy zabawę z leczniczymi kuracjami.

Nie trzeba długo przekonywać, że warto skorzystać z właściwości wód termalnych - zarówno z kosmetyków, które korzystnie wpłyną na poprawę stanu naszej skóry, a także z gorących basenów, gdzie odpręży się całe nasze ciało i umysł. Wypróbuj lecznicze działanie wód termalnych na własnej skórze!

Jagoda Marek

Komentarze do: Woda termalna – czy warto jej używać?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz