Szukaj

Jak pozbyć się cellulitu

Znalezienie skutecznej metody, która pomoże pozbyć się cellulitu raz na zawsze to marzenie większości kobiet - problem „pomarańczowej skórki" dotyczy około 90% z nich. Niemniej jednak, aby skutecznie pozbyć się cellulitu, należy z nim walczyć na kilku frontach jednocześnie. Tylko połączenie właściwej diety, aktywności fizycznej i zabiegów kosmetycznych pozwoli na trwałe pozbycie się cellulitu.

Jak pozbyć się cellulitu

Nie musimy wydawać fortuny na drogie kremy czy profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych. W walce z cellulitem z powodzeniem możemy posiłkować się domowymi sposobami, takimi jak masaż czy peelingi, które z łatwością przygotujemy z ogólnodostępnych produktów spożywczych. Warto pamiętać, że im mniej zaawansowany jest cellulit, to tym łatwiej się go pozbyć.

Skąd bierze się cellulit

Cellulit pojawia się najczęściej w okolicach ud, pośladków, bioder, brzucha i ramion. Problem ten dotyka głównie kobiet, gdyż wynika to z ich budowy ciała i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej.

Do powstawania cellulitu przyczynia się mało aktywny tryb życia, zła dieta oraz nadużywanie alkoholu, kawy i palenie papierosów. Na elastyczność skóry niekorzystnie wpływa także noszenie ciasnych ubrań, obuwia na wysokim obcasie oraz opalanie się na słońcu i w solarium. Niekiedy pojawienie się cellulitu spowodowane jest uwarunkowaniami genetycznymi lub wynika z zaburzonej gospodarki hormonalnej, np. w wyniku stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych lub leków sterydowych.

Domowe sposoby na pozbycie się cellulitu

Peeling na bazie soli morskiej

Peeling na bazie soli morskiej to skuteczny i bardzo prosty w wykonaniu domowy zabieg o właściwościach antycellulitowych. Partie ciała objęte pomarańczową skórką zwilżamy ciepłą wodą i przez około dwie minuty wykonujemy masaż solą morską. Ten rodzaj peelingu nie powinien być stosowany u kobiet ze skórą wrażliwą.

Peeling na bazie kawy

Drugim rodzajem peelingu, cieszącym się od wielu lat niezmiennie dużą popularnością, jest peeling na bazie kawy. Kofeina ma właściwości ujędrniające, pomaga spalać tłuszcz, a do tego dodaje energii. Peeling kawowy przygotowujemy, mieszając dwie łyżki zmielonej kawy z łyżką soli i odrobiną oliwy z oliwek. Najlepiej stosować go co drugi dzień podczas kąpieli.

Masaże

Masaż, który przyśpieszy spalanie tkanki tłuszczowej i pobudzi układ limfatyczny możemy wykonać także w domu. Trzymamy między kciukiem i palcem wskazującym fragment skóry, a następnie ugniatamy ją przesuwając palce do góry, aż do momentu kiedy skóra wróci na swoje miejsce. Masaż wykonujemy z kolejnymi partiami ciała w kierunku od kolan do brzucha i bioder. Dla zauważalnego efektu zabieg należy powtarzać około trzech razy w tygodniu.

Przy redukcji pomarańczowej skórki pomocne są także domowe masaże wykonywane przy użyciu szorstkiej rękawicy, gąbki czy szczotki. Koliste ruchy wykonujemy od kostek w kierunku pośladków i brzucha, najlepiej przez 20 minut zaraz po kąpieli.

Zwalczanie cellulitu w gabinecie kosmetycznym

Oferta zabiegów antycellulitowych wykonywanych w gabinetach kosmetycznym jest bardzo szeroka. Oczywiście różnią się one ceną oraz skutecznością. Trzeba także pamiętać, że zabiegi muszą być powtarzane od kilku do nawet 20 razy w określonych odstępach czasu. Niektóre z nich, aby osiągnąć lepszy efekt, można z powodzeniem łączyć.

Ultradźwięki

Jedną z najbardziej popularnych i dość skutecznych metod usuwania pomarańczowej skórki są zabiegi wykorzystujące ultradźwięki, które pomagają zwalczać nawet zaawansowany cellulit. Pod wpływem ultradźwięków złogi tłuszczowe ulegają rozbiciu, a przepływ krwi w naczyniach krwionośnych zwiększa się, co ułatwia usuwanie zbędnych substancji i toksyn.

Drenaż limfatyczny

Kolejnym typem zabiegu jest drenaż limfatyczny czyli profesjonalnie wykonywany masaż, dzięki któremu do prawidłowego działania pobudzony zostaje układ limfatyczny. Masaż aby przynieść zadowalający efekt musi być wykonany umiejętnie, przy rozgrzanej tkance tłuszczonej, z odpowiednim naciskiem i w odpowiednim kierunku ujścia żył. Zabieg wykonuje się ręcznie bądź z użyciem urządzeń elektrycznych.

Mezoterapia igłowa

W gabinetach kosmetycznych do usuwania cellulitu stosowana jest także mezoterapia igłowa. W czasie zabiegu wstrzykiwana jest mieszanka aktywnych substancji leczniczych, które wspomagają krążenie, likwidują zastój limfatyczny i spalają tłuszcz. Zabieg wykonuje się z użyciem specjalnego pistoletu, która pomaga dotrzeć do podskórnej tkanki tłuszczowej.

Krioterapia

Skuteczną metodą, która pozwala pozbyć się cellulitu jest także krioterapia. Niska temperatura używana w czasie zabiegu (od -110 do -160 stopni Celsjusza) usprawnia metabolizm, usuwa toksyny z organizmu i spala tłuszcz.

Dieta pomagająca pozbyć się cellulitu

Co jeść

Stosowanie nawet najbardziej efektywnych zabiegów kosmetycznych będzie niewystarczające, jeżeli równocześnie nie zmienimy nawyków żywieniowych. Dieta, która będzie ułatwi walkę z cellulitem powinna opierać się na warzywach i owocach (niezbędne źródło witamin), chudym mięsie, chudym nabiale (jogurty naturalne, biały twaróg) oraz rybach i owocach morza bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3. Białe pieczywo i makaron należy zastąpić ciemnym, najlepiej pełnoziarnistym. Do jadłospisu warto włączyć też bogate w błonnik i mikroelementy kasze, nasiona, orzechy i kiełki.

Co pić

Bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Podstawa to woda mineralna, która pomaga w usuwaniu nadmiaru toksyn. Korzystne właściwości ma także zielona herbata oraz napary ziołowe, zwłaszcza z dodatkiem czarnego bzu, który zapobiega obrzękom i usuwa z organizmu nadmiar wody. Podobne właściwości ma brzoza, koper i mniszek lekarski. Zalecane jest także picie na czczo ciepłej wody z cytryną.

Czego unikać

Podstawowym produktem, jakiego należy unikać jest sól - zatrzymuje wodę w organizmie i przyśpiesza tworzenie się pomarańczowej skórki. Wyeliminujmy słone przekąski typu chipsy, krakersy i nie dosalajmy przesadnie potraw. Z naszego jadłospisu powinny zniknąć też ciężkostrawne, kaloryczne i smażone dania. Wspomagając walkę z cellulitem, starajmy się ograniczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, lepiej zrezygnować z masła, wysokoprocentowej śmietany czy smalcu i zastąpić je olejami roślinnymi.

Co jeszcze pomaga pozbyć się cellulitu

Oczywiście ruch! Bez podjęcia aktywności fizycznej nie ma co liczyć na spektakularne efekty. Polecane są zwłaszcza średnio wysiłkowe ćwiczenia aerobowe. Największe korzyści przynosi regularne pływanie i jazda na rowerze, najlepiej dwa lub trzy razy w tygodniu. Jednak równie dobrze możemy zdecydować się na naszą ulubioną aktywność fizyczną - bieganie, taniec czy aerobik - ważne byle regularnie się ruszać.

Jeżeli zależy nam na jędrnej skórze, unikajmy zbyt długich kąpieli słonecznych i wizyt w solarium. Przesuszona skóra traci napięcie, szybciej wiotczeje i starzeje się, a wszelkie zmiany skórne stają się bardziej widoczne.

Należy zrezygnować z gorących kąpieli i przestawić się na zimny (lub przynajmniej letni) prysznic. Dobrze jest też wykonywać naprzemiennie zimne i ciepłe natryski w miejscach dotkniętym cellulitem - takie zabiegi poprawiają ukrwienie i sprężystość skóry.

Kontroluj wagę - szybkie chudnięcie, a potem nagłe przybieranie na wadze nie służy skórze. Nie stosuj więc drakońskich diet, które kończą się efektem jojo - zamiast tego zdrowo się odżywiaj (zrezygnuj ze słodyczy, fast foodów i wysoko przetworzonej żywności) i dbaj o regularną aktywność fizyczną.

Autor: Iwona Kopaczek

Komentarze do: Jak pozbyć się cellulitu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz