Szukaj

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie

Podziel się
Komentarze0

Kwas hialuronowy, znany również jako „eliksir młodości”, powszechnie wykorzystywany jest w kosmetyce i medycynie estetycznej. Jest naturalny, łatwo dostępny, bezpieczny i przynosi szereg korzyści przykładających się do jego wciąż rosnącej popularności.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Kwas hialuronowy jest polisacharydem wiążącym wodę w skórze właściwej. W skórze ludzkiej jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej, dlatego może być bezpiecznie stosowany bez wykonywania wcześniej żadnych testów skóry. Dzięki temu, że posiada właściwości wiążące włókna kolagenowe i cząsteczki wody, gwarantuje nawilżenie i jędrność młodej skórze, z wiekiem jednak jego ilość się zmniejsza. Chcąc utrzymać młody wygląd, ważne jest uzupełnianie jego braków. W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele możliwości - można go aplikować w kremach, kapsułkach lub zastrzykach. Już 1% roztworu HA (Hyaluronic Acid) ma właściwości żelujące. Z tego powodu jest najważniejszym nawilżaczem w kosmetyce – chroni przed wysuszeniem, wygładza naskórek, rozjaśnia i stymuluje jego właściwości ochronne. Pełni także rolę nośnika innych preparatów w głąb skóry. Zatem kwas hialuronowy można znaleźć przede wszystkim w produktach typu anti-aging, ale również w kremach ochronnych, nawilżających i ujędrniających.

Zastosowanie HA w medycynie estetycznej

Zabiegi wykonywane kwasem hialuronowym znaleźć można w ofercie prawie każdego salonu kosmetycznego. Stosuje się go w celu usunięcia śladów starzenia lub skorygowania wyglądu. Znajdziemy go we wszelkiego rodzaju wypełniaczach: ust, pośladków, biustu… Ponadto, jest wykorzystywany w celu przyśpieszenia gojenia ran pooperacyjnych i oparzeń. Implanty wykonane podczas zabiegów kwasem hialuronowym nie są trwałe, w zależności od specyfiki preparatu, utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Z tego powodu zabieg należy powtarzać dwa, a czasami również trzy razy w roku.

Kwas hialuronowy w medycynie

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującym składnikiem filmu łzowego, z tego powodu znajduje szerokie zastosowanie w okulistyce. Można go znaleźć w składzie płynów do soczewek i kropli do oczu. Łagodzi podrażnienia oka, dlatego stosowany jest również przy dolegliwościach związanych z zespołem suchego oka. Ponadto, jest wykorzystywany podczas niektórych zabiegów chirurgicznych oczu. Stosowany jest również w leczeniu kości i stawów, na przykład chorobie zwyrodnieniowej stawów. W tym celu coraz częściej stosuje się wiskosuplementację – zastrzyki z HA. Dowiedziono również, że wspomaga on zwalczanie stanów zapalnych i przyśpiesza gojenie się ran, dlatego wykorzystywany jest po operacjach, a nawet podczas radioterapii.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego

Jako że kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem występującym w organizmie człowieka, nie wywołuje on reakcji alergicznych po zastosowaniu, jak podrażnienia, zaczerwienienia czy pieczenie. Po wypełnianiu zmarszczek może wystąpić obrzęk, znika jednak w ciągu dwóch dni. Nie jest jedynie zalecane stosowanie kwasu hialuronowego w postaci tabletek i zastrzyków przez kobiety w ciąży i karmiące piersią matki. Jego działanie na płód ani możliwości dostania się do mleka matki nie zostały jeszcze wystarczająco zbadane, jednak ze względu na brak wiedzy w tej dziedzinie, zaleca się ostrożność.

Komentarze do: Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz