Szukaj

Osiem porad, żeby powrócić do sportu tego lata

Podziel się
Komentarze0

Wakacje nadeszyły, masz być może więcej czasu dla siebie i czujesz motywację, żeby powrócić do uprawiania sportu? Cudowny pomysł! Odnotuj jednakże tych osiem zaleceń. Powrót do sportu odbędzie się dzięki nim w jak najlepszych warunkach...1. Obowiązkowo wizyta u lekarza


Jeśli od zbyt dawna należysz do klubu osób prowadzących siedzący tryb życia, i a fortiori  jeśli masz ponad 50 lat, bilans medyczny narzuca się sam z siebie. Wizyta u lekarza generalnego, albo u lekarza sportowego, pozwoli sprawdzić czy wszystko jest w porządku, a także lepiej zdefiniować cele, zajęcia i tryb treningu. A więc, także sposób, aby to osiągnąć, wskazuje doktor Anthony Valour, lekarz sportowy w centrum medyczno-sportowym Lyon-Gerland. A jeśli pojawi się jakikolwiek problem, nawet najmniejszy, wróćcie natychmiast do lekarza.

2. zacznijcie pracę „u podstaw”


Sporty hiperdynamiczne, z gwałtownym wysiłkiem i bieganiem, takie jak squash, albo w nieco mniejszej mierze badminton, nie są zalecane, kiedy powracamy do aktywności fizycznej, uprzedza doktor Anthony Valour.

Warto bowiem na nowo przyzwyczaić ciało do sportu, do progresywnego wysiłku, przez dyscyplinę odciążającą, taką jak rower albo pływanie, albo jeszcze biegi. Po miesiącu albo dwóch, będziecie mogli przejść do aktywności bardziej intensywnych. Mniej lub bardziej szybki marsz oraz przechadzki są również wspaniałym sposobem, żeby ponownie zacząć. Jeśli czujecie się swobodnie w tej dziedzinie, sporty takie jak rolki, na przykład, pozwolą również na łagodny powrót do aktywności. Są to rzeczywiście sporty bardzo „nośne”.


3. zachowaj regularność

Organizm zachowuje pamięć o wysiłku przez 2-3 dni, wyjaśnia doktor Anthony Valour. Jeśli biegasz co niedziela, to bardzo dobrze. Ale dokonasz szybszych postępów, jeśli będziesz biegać trzy razy w tygodniu, albo jeśli na przykład będziesz biegać dwa razy w tygodniu, a raz przejedziesz się na rowerze.

4. progresywnie zwiększaj długość trwania wysiłku


Nie ma sensu próbować biegać od razu całe maratony. Bardzo szybko bowiem się zniechęcisz. Pół godziny, nawet mniej, biegania, albo trzy kwadransne na rowerze stanowią dobry początek. Kiedy czujesz się już swobodnie, możesz dodać kilka minut do każdego treningu.


5. rozgrzej się, nawadniaj się i rozciągaj się


Należy organizmowi dać do zrozumienia, że zaraz będzie oddawał się ćwiczeniom fizycznym. Rozgrzewka na poziomie stawów w szczególności jest bardzo ważna. Przede wszystkim, kiedy się starzejemy. A po treningu, nawet jeśli przebiegniesz jedynie 25 minut, trzeba przewidzieć kwadrans na ćwiczenia rozciągające. Zresztą, nie zapominaj o nawadnianiu się przed, w trakcie i po wysiłku.

6. uważaj na swój styl życia


Wszystko to, co się dzieje wokół aktywności fizycznej, jest również ważne. Zrównoważone odżywianie, tytoń i alkohol zabronione, dobry sen dzień przed wysiłkiem fizycznym... to wszystko pozwoli ci lepiej czuć się w trakcie twojego treningu, podkreśla doktor Anthony Valour. A więc, da ci również ochotę, żeby to powtórzyć!

7. z wiekiem, wybieraj łagodność


W dziedzinie sportowej, zaczynamy być starzy już około trzydziestki. Jest to wiek, kiedy stajemy się bardziej delikatni, śmieje się doktor Anthony Valour. Ale jeśli nawet twoje stawy są wrażliwe, to wybierz się raczaj na wodną gimnastykę, albo na gimnastykę łagodną, która zaoszczędzi twoje kolana i kostki.

8. wybierz swoją dyscyplinę z rozsądkiem


Nie ma sensu od razu rzucać się na rower górski ultraprofesjonalny albo na sprzęt do biegania profesjonalnego z aparaturą do mierzenia częstotliwości bicia serca, z butami markowymi albo z bardzo drogimi ubraniami...

Jednakże, miejcie na uwadzę swoją wygodę. Dobre buty, ubrania, w których będziesz się czuć swobodnie, sprzęt, który się nie rozpadnie na kawałki przy pierwszym użyciu, to wszystko pozwoli wam uniknąć urazów, zranień, uszkodzeń, a więc i przedłużyć przyjemność płynącą ze sportu...

Komentarze do: Osiem porad, żeby powrócić do sportu tego lata

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz