Szukaj

Stan cywilny może mieć wpływ na decyzję o przeszczepie

Podziel się
Komentarze0

Jak wykazują nowe badania, pacjenci z niewydolnością nerek będący w związku małżeńskim mają większe szanse na znalezienie nowej nerki niż wdowy lub wdowcy, lub osoby, które nigdy były w związku małżeńskim.


Przeszczep nerki dla pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek jest leczeniem z wyboru. Poprzednie badania wykazały, że w Stanach Zjednoczonych biali mężczyźni z wyższymi dochodami i lepszym wykształceniem mają największe szanse na otrzymanie nerek do transplantacji.

W trakcie badań naukowcy przeanalizowali dokumentację 3650 pacjentów z bazy danych United States Renal Data System i zaobserwowali, że osoby będące aktualnie w związku małżeńskim lub po rozwodzie/w separacji miały większe szanse znaleźć się na liście oczekujących na przeszczep nerki niż wdowy i wdowcy i ludzie, którzy nigdy nie byli w związku małżeńskim.


Po wejściu na listę oczekujących osoby żonate lub zamężne miały większą szansę na przeszczepienie nowej nerki.

Wyniki badania zostały opublikowane niedawno w czasopiśmie American Journal of Transplantation.

- Podczas gdy przeprowadzamy w naszym kraju reformy służby zdrowia konieczne jest określenie potencjalnych tendencji wpływających na dostęp do uznanych i zaawansowanych metod leczenia takich jak przeszczep nerek - powiedział szef zespołu badawczego, dr Muhammad Khattak z Beth Israel Deaconess Medical Center oraz z Harvard Medical School w Bostonie.

- Ponieważ stan cywilny nie jest łatwo modyfikowalnym czynnikiem, wnioski płynące z tych badań wskazują na różnice w szansach, jakie mają pacjenci na przeszczep nerki i wpisują się na listę różnych zmiennych wpływających na te szanse.

- Te niezwykle ważne odkrycia mogą odzwierciedlać istotną rolę solidnego wsparcia rodziny w pomaganiu pacjentom przejść przez ciężki proces przygotowywania się do przeszczepu oraz dostaniu się na listę oczekujących - napisał w informacji prasowej redaktor prasowy czasopisma Allan Kirk.

Komentarze do: Stan cywilny może mieć wpływ na decyzję o przeszczepie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz