Szukaj

Powstrzymaj lęk – opowiedz o nim!

Boimy się pająków, myszy, podróży samolotem, egzaminów… Lista rzeczy, które budzą w nas strach, może być naprawdę długa. I choć bardzo dobrze wiemy, że lęki powstają w nas samych, niełatwo nam je przezwyciężyć. Jak więc sobie z tym radzić? Metody mogą być różne.

Powstrzymaj lęk – opowiedz o nim!

Z uczuciem lęku spotykamy się na każdym kroku. Jest ono bardzo ważnym elementem ludzkiej psychiki, ponieważ ma za zadanie ochraniać człowieka przed różnymi niebezpieczeństwami. Istnieje jednak wiele czynników, które budzą w nas nieuzasadniony i paraliżujący strach. Niekiedy boimy się wizyty u lekarza czy trudnego egzaminu. Zazwyczaj codzienne lęki udaje nam się przezwyciężyć. Często sami dochodzimy do wniosku, że powód naszego strachu był zupełnie niegroźny i przesadzony. Zdarza się jednak, że poczucie lęku tkwi znacznie głębiej. Wówczas warto sięgnąć po inne metody.

Kiedy lęk jest na tyle duży, że utrudnia nam normalne życie i nie potrafimy sobie z nim poradzić, pomocna może się okazać wizyta u specjalisty. Większość fobii jest spowodowana faktem, że jakaś sytuacja zostaje przez nas niewłaściwie oceniona. Tym samym nasz strach wywoływany jest na skutek błędnego myślenia, a nie konkretnej sytuacji.

Z podobnego założenia wychodzą psychoterapeuci, którzy na samym początku terapii próbują uświadomić pacjentowi jego błędną ocenę rzeczywistości. Najczęściej musi dojść do konfrontacji z czynnikiem wywołującym strach. W ten sposób pacjent poznaje daną sytuację i doświadcza na własnej skórze, że nie wydarzyło się nic złego – nic, co sobie wcześniej wyobrażał i co wywoływało w nim poczucie lęku. Bardzo często tego typu doświadczenie pozwala uniknąć kolejnych fobii.


Inną metodą terapeutyczną, pozwalającą pozbyć się strachu, są medytacje bazujące na skupieniu. Opiera się na nich m.in. terapia poznawczo-behawioralna, którą opisała i rozpowszechniła Marsha Linehan, profesor psychologii z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Technika ta bazuje przede wszystkim na zaakceptowaniu obecnej sytuacji, przy założeniu, że jedynie akceptacja danego problemu pozwoli znaleźć rozwiązanie. Bowiem wieczne zastanawianie się - Dlaczego? Czemu akurat ja? Skąd ta niesprawiedliwość? – zabiera cenną energię, przez co utrudnia znalezienie sposobu na wyjście z opresji.


Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego sprawdzili natomiast, czy rozmowy na temat własnych fobii mogą wpływać na ich łagodzenie. W tym celu przebadano 88 osób z arachnofobią, czyli lękiem przed pająkami. Osoby te zostały poproszone o podejście do klatki z pająkiem i dotknięcie go. Następnie oglądały na monitorze ilustracje z innymi pająkami, przy czym wcześniej zostali podzieleni na cztery grupy. Uczestnicy badania z grupy pierwszej mieli opisywać swoje emocje podczas przyglądania się obrazkom. Ci z grupy drugiej musieli opisać pająki za pomocą neutralnych słów. Osoby z grupy trzeciej miały przyglądać się ilustracjom, myśląc jednocześnie o meblach we własnym mieszkaniu, natomiast zadaniem grupy czwartej była tylko i wyłącznie obserwacja.

Następnie wszyscy uczestnicy badania ponownie opisywali swój lęk i musieli po raz kolejny dotknąć pająka, znajdującego się w klatce. Mogli jednak sami zadecydować o odległości, na jaką zbliżą się do zwierzęcia.

Zdecydowanie najlepiej wypadła grupa pierwsza, czyli osoby, które wcześniej opowiadały o swoim strachu. Tym razem lęk nie był już tak silny, a uczestnicy z tej grupy zbliżyli się bardziej do pająka, niż za pierwszym razem. Najsłabszy wynik uzyskała natomiast grupa trzecia – próba odwrócenia uwagi i skupienia myśli na innych przedmiotach nie przyniosła żadnych rezultatów.

Jedno z niemieckich przysłów mówi: podzielone cierpienie jest połową cierpienia. Opisany powyżej eksperyment z całą pewnością potwierdza tę teorię. Mówienie o swoim lęku oraz dzielenie się przeżyciami i obawami mogą pomóc choć w małym stopniu zredukować nasz strach. Całkiem nieprzydatne w walce z fobią okazuje się natomiast inne znane porzekadło – zagryźć zęby i przeżyć. Należy bowiem pamiętać, że wszelkie próby odwrócenia uwagi od problemu, nie rozwiązują go.

Warto uświadomić sobie, że lęki powstają w naszych umysłach i bardzo często są efektem błędnej oceny danej sytuacji. Kiedy natomiast już dojdzie do konfrontacji z problemem, zazwyczaj okazuje się, że strach ma wielkie oczy, a powód naszych obaw był bezzasadny. Nie zapominajmy również, by otwarcie mówić o naszych lękach i negatywnych emocjach, bowiem może to pomóc złagodzić nasz strach.

Autor:

Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: Powstrzymaj lęk – opowiedz o nim!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz