Szukaj

Konsultacja z lekarzem przez kamerę internetową? Czemu nie?

Podziel się
Komentarze0

Właśnie pewien dekret uprawomocnił medyczne telekonsultacje we Francji, co ma pozwolić ludziom na otrzymanie ekspertyzy medycznej bez wychodzenia z domu. Lekarze z Conseil national de l’ordre des médecins się nie sprzeciwili, ponieważ ideą zawodu jest przede wszystkim służenie chorym. Konsultacje medyczne będą się mogły wkrótce odbywać na internecie!Właśnie taką wiadomość oznajmiła w zeszłym tygodniu francuska minister zdrowia, pani Roselyne Bachelot, zaraz po tym, jak opublikowano w Journal officiel, dekret dotyczący prawa szpitali, pacjetów, zdrowia oraz terytoriów.

Telemedycyna będzie w sobie zawierać nie tylko konsultację pacjenta z lekarzem, ale także teleasystowanie, co ma pozwolić drugiemu lekarzowi na asystowanie koledze w danym badaniu.

Jedynie lekarze nominowani, czyli tacy, którzy mają pozwolenie na wykonywanie zawodu wydawane przez ministerstwo zdrowia we Francji, będą mogli wykonywać tego rodzaju telekonsultacje.


Prawo dla pacjentów

Telekonsultacje medyczne przez internet mają na celu przede wszystkim rozwiązanie problemu braku lekarzy w niektórych regionach Francji albo po prostu braku lekarzy niektórych specjalności. Podstawowym celem jest więc zapewnienie pacjentom łatwego, a także zgodnego z prawem, dostępu do odpowiedniej opieki medycznej.

Recepty będą wysyłane mailem albo drogą pocztową, do samych pacjentów albo bezpośrednio do aptek. Lekarze z Conseil national de l’ordre des médecins (Cnom), wyrazili głośno swoje zadowolenie z takiego dekretu oraz z faktu, iż zawarł on w sobie większość ich zaleceń.

Cnom więc się nie sprzeciwia takim środkom, ale przypomina, że nowe technologie są tylko dodatkowym narzędziem, na usługach medycyny, która sama w sobie ma służyć chorym.

Cnom podkreśla, że żadna technologia nie może zastąpić relacji ludzkiej, interpersonalnej i jedynej w swoim rodzaju, która musi pozostać fundamentem praktykowania medycyny.

Komentarze do: Konsultacja z lekarzem przez kamerę internetową? Czemu nie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz