Szukaj

Jak nauczyć się jezyka obcego?

W czasach coraz bardzo niepewnej sytuacji na rynku pracy, pracownicy starają się maksymalnie podnieść swoje kwalifikacje. Dobre umiejętności, to lepszy zarobek i mniejsze ryzyko bezrobocia. Obecnie bardzo popularne i cenione stało się władanie wieloma językami obcymi.

Jak nauczyć się jezyka obcego?

Niestety, nauka języka nie jest łatwa i najczęściej trwa wiele lat. Rozmaite szkoły językowe oferują nam setki kursów i dziesiątki różnych metod nauki. Jednak która jest dla nas najlepsza i która przyniesie efekty najszybciej? Jeżeli już znajdziemy w sobie motywację do podnoszenia swoich kwalifikacji właśnie przez naukę nowego języka, warto zadać sobie pytanie, jak się go nauczyć? Dobór odpowiedniej metody uwarunkuje bowiem szybsze efekty i zminimalizuje ryzyko zniechęcenia.

Powtarzanie

Już w starożytnym Rzymie, ceniono sobie systematyczność. Sentencja „Repetitio mater studiorum est”, co dosłownie oznacza „powtarzanie jest matką nauki” doskonale oddaje tę prawdę. Jeżeli codziennie będziemy przyswajali nowe słówka z danego języka, dodatkowo co kilka dni powtarzając przyswojone wcześniej, mamy duże szanse na sukces. Owszem, można nauczyć się dużej dawki materiału w krótkim czasie, jednak maksymalnie po kilku dniach nie będziemy pamiętali z tego zbyt wiele. Popularna metoda, stosowana ochoczo przez uczniów i studentów 3Z (Zakuć, Zdać, Zapomnieć) być może sprawdza się w szkole, jednak nie przy nauce języków obcych. Systematyczne powtarzanie, spowoduje zwiększenie zasobu słów w wybranym języku. Dzięki temu łatwiej pójdzie nam dalsza nauka. Gramatyki przecież najlepiej uczyć się przez czytanie zagranicznych tekstów, czy też słuchając piosenek – jeżeli zasób słów będziemy odpowiedni przyjdzie nam to z łatwością. Nie można nauczyć się języka, nie znając podstawowych zwrotów, dzięki regularnemu powtarzaniu, staną się one tak oczywiste, jak „dzień dobry” w języku rodzimym.

Konwersacja

Niestety, twierdzenie że języka obcego można nauczyć się samemu jest mitem. Oczywiście, musimy dużo samodzielnie dużo pracować, poszerzać słownictwo oraz powtarzać gramatykę, jednak w ten sposób nigdy nie nauczymy się sztuki prawidłowej konwersacji w tym języku. Nauka w szkole językowej lub też godziny spędzone na konwersacjach z tak zwanym Native Speakerem powinna rozwiązać ten problem. Czysto teoretyczna wiedza musi być poparta praktyką, w przeciwnym razie nie będziemy znać języka na poziomie komunikatywnym. Warto również oglądać filmy lub programy telewizyjne w danym języku obcym – przysłowiowe „osłuchanie się” z jego brzmieniem, nawet w wypadku gdy jeszcze nie rozumiemy wszystkiego na dłuższą metę będzie bardzo pozytywne w skutkach.

Modelowanie

W nauce języka obcego, bardzo ważna jest odpowiednia wymowa. Niestety, akcentu nie można nauczyć się z książek. Bardzo ważna jest długa praktyka i systematyczne ćwiczenia. Modelowanie, to próba powtarzania słów i zdań z takim samym akcentem, jak osoby od urodzenia posługujące się tym językiem. Możemy na przykład oglądając film lub program telewizyjny naśladować lektorów, wypowiadając kilkukrotnie wyrazy z taką samą intonacją, jak oni. Dodatkowo możemy zakupić specjalny program komputerowy, który podłączony do mikrofonu i słuchawek będzie sprawdzał naszą wymowę i w odpowiedni sposób poprawiał nasze błędy.

Śpiewanie

Dla osób uzdolnionych wokalnie, dla których śpiewanie jest pasją, można polecić naukę języka właśnie przez śpiew. Jest to przysłowiowe łączenie przyjemnego z pożytecznym. Niektóre szkoły językowe oferują metodę nauczania, wzbogaconą przez występy w zespole folkowym, śpiewającym w odpowiednim języku obcym. Dzięki nauce tekstów piosenek, możemy wzbogacić swoje słownictwo oraz nauczyć się odpowiedniego konstruowania zdań. Dodatkowo, poprzez śpiew poprawimy zdolność odpowiedniej wymowy – piosenka narzuca nam odpowiednie akcentowanie słów. Jeżeli więc chcemy w przyjemy sposób poprawić swoje zdolności językowe a śpiew jest naszą pasją występy w zespole lub nauka tekstów piosenek na własną rękę jest idealnym rozwiązaniem.

Różnorodność

Wbrew temu, co oferują nam niektóre szkoły językowe, języka musimy uczyć się w każdym jego aspekcie. Istnieją specjalne kursy, pomijające naukę pisania w odpowiednim języku, tłumacząc to teorią, że komunikatywność jest najważniejsza. Nic bardziej mylnego, aby mówić o umiejętności posługiwania się językiem obcym, musimy opanować go w wielu aspektach. Czas, przeznaczony na naukę musimy podzielić na powtarzanie słówek i wzbogacanie słownictwa, czytanie, pisanie, słuchanie, naukę odpowiedniej wymowy oraz sztukę konwersacji. Zalecane jest również zebranie wiadomości o kulturze danego kraju i zwyczajach w nim panujących – pomoże to w zrozumieniu niektórych aspektów językowych oraz ułatwi to konwersację z osobami wychowanymi w danej kulturze. Oczywiście czynności tych jest bardzo dużo, jednak jeżeli nie posiądziemy choć jednej z wymienionych zdolności, nasza zdolność językowa będzie bardzo upośledzona. Dodatkowo, poszczególne aspekty zazębiają się. Słuchając danego języka uczymy się zarazem nowych słówek, a rozmawiając pomagamy sobie z gramatyką.

Przyjemność

Przy nauce języka obcego bardzo ważne jest podejście ucznia. Jeżeli nauka języka będzie dla nas przykrym obowiązkiem, z pewnością będzie to długi i mozolny proces. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniej metody i dozowanie czasu poświęconego na naukę. Bardzo ważne, aby podobało nam się brzmienie języka, którego się uczymy. Dodatkowo, nie powinniśmy poświęcać każdej wolnej chwili na naukę języka – chyba, że rzeczywiście sprawia nam to przyjemność. W przeciwnym wypadku po kilku dniach będziemy czuli się zniechęceni. Warto wydzielić sobie dziennie na przykład godzinę, podczas której będziemy szlifować swoje zdolności językowe. Dzięki temu nauka może być przyjemna a efekty widoczne już po kilu miesiącach.

Samozaparcie

Ucząc się języka obcego, musimy mieć świadomość, że jest to proces długotrwały. Pierwsze efekty będzie można zauważyć dopiero po kilku miesiącach regularnej nauki. Jednak trud najczęściej się opłaca – wzrasta nasza wartość na rynku pracy i poszerzają się nasze możliwości (na przykład wyjazd za granicę). Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej metody nauczania i co najważniejsze regularne powtarzanie. Nawet, gdy pojawi się zniechęcenie, a w pewnym momencie pojawi na pewno, nie można odpuszczać. Jeżeli uda nam się przetrwać kryzys motywacji z pewnością odniesiemy sukces, bo przecież „dla chcącego, nic trudnego”.

Autor: Jaonna Świba

Komentarze do: Jak nauczyć się jezyka obcego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz