Szukaj

Czy jesteś infoholikiem?

Nie potrafisz wytrzymać jednego dnia bez wejścia na Facebooka? Wiadomości czerpiesz z sieci, wydarzenia bieżące komentujesz a zakupy robisz głównie na Allegro? Uważaj, masz spore zadatki na infoholika!

Czy jesteś infoholikiem?

Jak to przebiega?

Wszystko zaczyna się niewinnie, najpierw z ciekawości wchodzisz na strony internetowe, następnie zakładasz konta by potem komentować, po czym dla odprężenia grasz w gry komputerowe, by z czasem stwierdzić, że bez tego nie umiemy żyć. Nadużywanie komputera, Internetu czy telefonu komórkowego i wszelkiego rodzaju gadżetów multimedialnych może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Infoholizm zwany jest również siecioholizmem, najprościej mówiąc jest to uzależnienie od Internetu. Ponieważ jest ono bardzo silnym rodzajem uzależnienia na podłożu psychicznym, leczy się je trudniej niż alkoholizm czy narkomanię. Eksperci od nałogów już okrzyknęli infoholizm plagą XXI wieku. Z tym rodzajem plagi jest bardzo trudno walczyć, bo obiektu uzależnienia nie sposób unikać.

Dane ogólnoświatowe

Uzależnienie od komputera przypisuje się głównie osobom młodszym, czyli dzieciom i młodzieży. W roku 2009 w całej Polsce leczenia z tego powodu wymagało 22 tys. osób poniżej 18. roku życia. Oczywiście problem dotyczy również dorosłych. W 2013 roku uzależnienie od Internetu zostanie wpisane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne do klasyfikacji zaburzeń psychicznych.


Internet zabija?

Dr Hilarie Cash, psycholog z Seatle prowadzi klinikę, w której leczą się osoby chore na infoholizm. Ku, przestrodze innych, często przypomina losy jednego ze swoich pacjentów, mianowicie 25 letniego chłopaka z Waszyngtonu, dla którego nie liczyło się nic poza Internetem. Wymykał się nocą z domu od żony, by móc posurfować po Internecie. Rankiem, ubierał się mówiąc, że idzie do pracy po czym zostawał w domu cały dzień, spędzając go przed komputerem. Obudził się dopiero wtedy, gdy został sam. Takie sytuacje mają również miejsce w Polsce, kilka lat temu do Krakowskiego Centrum Terapii Uzależnień trafiła 34 - letnia kobieta uzależniona od Internetu. Leczenie nakazał sąd, po tym jak czworo jej dzieci trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Dzieci były zaniedbane, ponieważ matka siedziała non stop przed komputerem.


Najwięszke problemy z uzależnieniem ma Japonia i Korea Południowa, ciekawym przypadkiem w tamtych rejonach Azji było młode małżeństwo, które o mały włos nie doprowadziło do śmierci swojego kilkumiesięcznego dziecka. Podczas gdy oni grali na komputerze w kawiarence internetowej przez 12 godzin bez wytchnienia, ich malutka córeczka odwodniła się. Młodzi przyznali, że są uzależnieni od gry i nie byli w stanie się od niej oderwać. Co przerażające, w grze komputerowej karmili swoje wirtualne dziecko-awatar.

Być w sieci

Dostęp do sieci ma dziś ponad jedna trzecia mieszkańców Ziemi, czyli jakieś 2-3 mld ludzi. Z badań, jakie przeprowadziło Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, wynika, że 6% użytkowników jest uzależniona. W skali całego świata to 130 mln osób, dla których korzystanie z Internetu stało się nałogiem. Eksperci uważają jednak, że jest to mocno zaniżone, ponieważ zdecydowana większość nie przyznaje się do uzależnienia. Fora dyskusyjne, portale społecznościowe, serwisy informacyjne, oglądnie filmów online, gry komputerowe, a nawet ściągnie plików – każda z tych form, może przybrać formę uzależnienia. Zaczyna się to wtedy, gdy zaczynamy zaniedbywać nasze codzienne obowiązki. Często w takich przypadkach, szkoła, praca czy rodzina schodzą na dalszy plan.


Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Czy jesteś infoholikiem? (1)

Legnarek
Legnarek 12-05-2013 16:39

Realne życie

1

Ech, przez tego całego Facebooka, to życie w realu traci sens - liczą się fotki i lajki :/... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze