Szukaj

Czy Google zastąpi naszą pamięć?

Psycholodzy amerykańscy wykazali ostatnio, w artykule opublikowanym w przeglądzie Science, iż pojawienie się wyszukiwarek takich jak Google zmieniło sposób, w jaki nasz mózg przetwarza informacje. Internauci mają bowiem rozwijać nowe odruchy zapamiętywania.



Używanie przez nas internetu zmieniło sposób, w jaki używamy naszej pamięci. Taka jest konkluzja z badania przeprowadzonego ostatnio przez badaczy amerykańskich z Uniwersytetu Columbia, i opublikowanego 14 lipca 2011 roku w przeglądzie naukowym Science.

Zdaniem tych psychologów, to właśnie wyszukiwarki internetowe, takie jak słynna Google, są na celowniku i mają być wyjątkowo niebezpieczne dla naszej pamięci.

Pani Betsy Sparrow, autorka badania, oraz jej koledzy z uniwersytetu, stwierdzają, że ludzie mają teraz tendencję do posługiwania się internetowymi poszukiwaniami jako rodzajem zewnętrznej pamięci, dostępnej w każdym momencie i dla każdego, a w konsekwencji mają robić mniej wysiłków, aby spróbować zapamiętywać informacje, kiedy te mogą być z łatwością odnalezione w internecie.


Odruch "poszukam w Google" jest powszechny

Aby dotrzeć do takich wniosków, psychologowie przeprowadzili serię doświadczeń na ochotnikach. Celem było przestudiowanie relacji między pamięcią, przechowywaniem wspomnień oraz siecią.

Pierwsze znaczące stwierdzenie jest następujące: kiedy nasze świnki doświadczalne nie znały odpowiedzi na pytania, zaczynały od razu myśleć o swoich komputerach, aby odnaleźć informacje. Psychologowie nazwali to odruchem „poszukam w Google”.

Zresztą, badacze zauważyli również, że kiedy ci ochotnicy myśleli, że informacja pozostawała w dalszym ciągu dostępna w razie potrzeby weryfikacji, nie zapamiętywali jej równie dobrze jak w momencie, kiedy uważali, że informacja będzie niemożliwa później do odnalezienia.

Inne stwierdzenie: ludzie mają tendencję do zapamiętywania, gdzie odnaleźli informację, nawet jeśli nie zawsze są zdolni do dokładnego zapamiętania.

Pani Betsy Sparrow wyjaśnia: od momentu pojawienia się wyszukiwarek, reorganizujemy nasz sposób zapamiętywania rzeczy. Zapamiętujemy mniej w zależności od samej wiedzy niż od tego, gdzie możemy ją znaleźć.

Jednakże, badacze nieco stonowali te rezultaty przyznając, iż jest jeszcze zbyt wcześnie, aby oceniać prawdziwy wpływ na mózg. Ale pewne jest, że Google, która na dzień dzisiejszy odonotwuje ponad 1 000 000 000 pojedynczych gości miesięcznie, zmieniła zwyczaje bardzo wielu internautów.

Komentarze do: Czy Google zastąpi naszą pamięć?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz