Szukaj

Stwardnienie rozsiane a problemy z udanym życiem seksualnym u mężczyzny

Stwardnienie rozsiane to przewlekła, zapalna choroba centralnego układu nerwowego, dochodzi w niej do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej. Choroba ta przebiega z okresami zaostrzeń i poprawy. Najczęściej dotyka ona osób młodych, nieznacznie częściej dotyka ona kobiety niż mężczyzn.

Stwardnienie rozsiane a problemy z udanym życiem seksualnym u mężczyzny

Objawy, jakie towarzyszą stwardnieniu rozsianemu mogą być wielorakie. Najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, zaburzenia widzenia a także objawy psychiatryczne. Często też występuje przewlekłe zmęczenie.

Mężczyzna, który cierpi na stwardnienie rozsiane doświadcza zaburzeń seksualnych nie tylko z przyczyn neurologicznych ale również psychologicznych. Powstawanie wzwodu ma swój początek w mózgu. Bodźce odbierane z zewnątrz podczas stymulacji są przetwarzane i przekazywane za pośrednictwem nerwów do narządów płciowych.

Zaburzenia czucia

Przewlekle, zapalenie układu nerwowego może doprowadzić do zaburzeń czucia w obrębie narządów płciowych (problem z wytryskiem, kłopoty z osiąganiem erekcji, trudności z osiągnięciem orgazmu).

Kłopoty z zmysłem czucia mogą z czasem spowodować, że kontakt  fizyczny z partnerem nie będzie komfortowy. Ponadto niedowład mięśni powoduje kłopoty z dobraniem odpowiedniej pozycji seksualnej. Z czasem do tym objawom może towarzyszyć ból.

Jak już wcześniej wspomniano ważną rolę odgrywa, także aspekt psychologiczny. W wypadku tej choroby u pacjenta mogą pojawić się zaburzenia lękowe, depresja a także problemy z samoakceptacją.

Poradzenie z problemem

Nie należy, jednak łatwo rezygnować z udanego życia erotycznego i bliskości z partnerem. Przede wszystkim warto skupić się na rozmowie, pozwoli to na pogłębienie więzi emocjonalnej, a także wspólne poradzenie sobie z problemem. Zaburzenia funkcji seksualnej dotykają zawsze obojga partnerów.

Często zdarza się, że osoba chora wstydzi się skonsultować się z lekarzem i uzyskać fachowej pomocy. Jest to ważna sfera życia ludzkiego dlatego, nie rezygnujmy z niej tak łatwo i zdecydujmy się na rozmowę. Lekarz seksuolog, neurolog czy nawet lekarz pierwszego kontaktu pomoże nam na uporanie się z tym problemem.

Metody radzenia sobie z kłopotami w życiu seksualnym

Dobrym sposobem na udany stosunek seksualny jest uprawianie seksu rano. Organizm jest wypoczęty po całej nocy i umożliwi nam to udany stosunek.

Dobranie odpowiedniej pozycji - czasami to partnerka musi bardziej angażować się podczas seksu, tak aby odciążyć chorego partnera.

Istnieją metody mechaniczne, jak pompka próżniowa, iniekcja do ciał jamistych etc. Wszystkie te metody przed zastosowaniem muszą zostać skonsultowane z lekarzem.

Można także skorzystać z farmakoterapii ale tak, jak w przypadku metod mechanicznych należy skonsultować się z lekarzem.

Komentarze do: Stwardnienie rozsiane a problemy z udanym życiem seksualnym u mężczyzny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz