Szukaj

Przepracowanie zabójcze dla mężczyzn o słabej kondycji

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy dowodzą, że ryzyko zgonu z powodu chorób serca u przepracowanych mężczyzn o słabej kondycji fizycznej jest dwa razy wyższe niż u niewysportowanych mężczyzn pracujących krócej. Przeprowadzone badanie wykazało również, że wydłużona praca nie szkodzi sercu mężczyzn aktywnych fizycznie.W badaniu wzięło udział 5000 Duńczyków w wieku 40-59 lat, którzy pracowali w 14 różnych firmach. Ich kondycję oceniono na początku badania, a następnie przez ponad 30 lat prowadzono obserwacje ich stanu zdrowia. Przez ten czas 587 mężczyzn (około 12 procent) zmarło wskutek zwężenia i stwardnienia tętnic (tzw. choroba niedokrwienna serca).

Wyniki badania opublikowano w internecie 6 września, przed ukazaniem się ich w drukowanym wydaniu magazynu Heart. Oto najwżniejsze wnioski wynikające z przeprowadzonego badania:

  • W porównaniu z mężczyznami pracującymi tygodniowo mniej niż 40 godzin, ci ze słabą kondycją pracujący po 41-45 godzin byli o 59 procent bardziej narażeni na śmierć przez chorobę serca, a ponadto nie stwierdzono u nich zwiększenia ryzyka zgonu z innych przyczyn.
  • W porównaniu do mężczyzn ze słabą kondycją, ci sprawni fizycznie pracujący dłużej byli o 45 procent mniej narażeni na śmierć z powodu choroby serca oraz o 38 procent mniej na śmierć z innych przyczyn.
  • Ryzyko śmierci spowodowanej chorobą serca u mężczyzn, którzy jednocześnie pracowali więcej niż 45 godzin tygodniowo i mieli słabą kondycję było ponad dwa razy większe niż u tych, którzy pracowali mniej niż 40 godzin.

– W naszych badaniach jako pierwsi dowiedliśmy, że praca ponad 45 godzin tygodniowo połączona z niską kondycją stwarza u mężczyzn ponad dwa razy większe ryzyko [śmierci spowodowanej chorobą serca] niż u mężczyzn ze średnią lub wysoką sprawnością fizyczną – stwierdził w komunikacie prasowym wydawcy magazynu wraz ze swoimi współpracownikami Andreas Holtermann z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Kopenhadze.

– Jeżeli zachodzi tu związek przyczynowy, to z pewnością jest to odkrycie, które ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania chorobom serca – podsumowali naukowcy.

Komentarze do: Przepracowanie zabójcze dla mężczyzn o słabej kondycji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz