Szukaj

Zrzucenie zbędnych kilogramów zmniejsza ryzyko raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z badań, w których oprócz Amerykanów i Kanadyjczyków brał udział zespół prof. Jana Lubińskiego z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, zrzucenie co najmniej 5 kilogramów między 18. a 30. rokiem życia zmniejsza ryzyko raka piersi o 65 procent.

Przytycie o 5 kilogramów wyraźnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi przed 40. rokiem życia.

Naukowcy ankietowali ponad 2000 kobiet z wadliwym genem BRCA1 lub BRCA2. Obecność takiej mutacji zwiększa ryzyko raka piersi. Pytania dotyczyły wagi w 18., 30., i 40. roku życia.

Okazało się, że odchudzanie było szczególnie korzystne dla kobiet z genem BRCA1, a dużo mniej - w przypadku wadliwego BRCA2. Z kolei przytycie o 5 kilogramów między 18. a 30. rokiem życia w przypadku pacjentek z BRCA1 i dwojgiem dzieci zwiększało ryzyko raka piersi przed czterdziestką o 44 procent.


Zdaniem autorów, dodatkowa tkanka tłuszczowa wpływa na metabolizm hormonów wytwarzanych przez jajniki oraz metabolizm glukozy, co sprzyja oporności na insulinę i rakowi piersi. Dlatego kobiety z mutacją BRCA1 lub BRCA2 powinny szczególnie dbać o prawidłową wagę. Specjaliści ostrzegają jednak, że dieta i ćwiczenia wymagają konsultacji z lekarzem - niewłaściwie stosowane też mogą zaszkodzić.

Komentarze do: Zrzucenie zbędnych kilogramów zmniejsza ryzyko raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz