Szukaj

Zmiany biologiczne u dziewczyn

Podziel się
Komentarze0

Dojrzewanie jest specyficznym okresem w życiu człowieka. U każdej dziewczyny ten etap przebiega swoim własnym rytmem. Dojrzewanie następuje z reguły pomiędzy 9 a 13 rokiem życia. Zdarza się jednak, że u niektórych dziewczyn rozpoczyna się wcześniej lub później.


Cały proces dojrzewania rozpoczyna się od gwałtownego wzrostu. Okres szybkiego wzrostu przybrał miano skoku pokwitaniowego. Okazuje się, że w ciągu jednego roku nastolatka jest w stanie urosnąć nawet kilkanaście centymetrów. Zdarza się, że w tym etapie jest jej ciężko przyzwyczaić się do swojego nowego wyglądu. Jej stopy stają się większe, a ręce i nogi wydają się być zbyt długie. Warto jednak wiedzieć, że takie szybkie tempo wzrostu nie trwa długo. W tym okresie życia istotna jest ochrona wydłużającego się kręgosłupa. Należy trzymać się prosto, wciągać brzuch i dużo ćwiczyć.

Aktywność fizyczna spełnia bardzo ważną rolę. Poza tym nie bez znaczenia jest właściwe odżywianie. W okresie dojrzewania kości rosną w bardzo szybkim tempie, natomiast mięśnie dużo wolniej. Często dziewczęta skarżą się na bóle nóg, ramion, rąk lub pleców. Takie dolegliwości bólowe najczęściej pojawiają się po południu lub wieczorem. Co prawda nie należą do najprzyjemniejszych, ale nie potrzeby podejmowania leczenia. Pomocne w ukojeniu bólu mogą być masaże i rozgrzewające kąpiele.

Twarz


Okres dojrzewania prowadzi do wystąpienia zmian w obrębie twarzy. Usta dziewczyn stają się pełniejsze, czoło ulega poszerzeniu i wydłużeniu, a broda wyraźniej się zaznacza. To wszystko prowadzi do tego, że twarz staje się węższa i mniej pucołowata niż w dzieciństwie. Można zaobserwować, że rysy twarzy dorośleją. Dziewczyny, które chcą osiągnąć wzrost zapisany w genach powinny zwrócić uwagę na prawidłowe odżywianie i sport. Poza tym nie wskazane jest trucie organizmu wszelkiego rodzaju substancjami szkodliwymi. Mowa tutaj o narkotykach, nikotynie i alkoholu. Każda dziewczyna od wystąpienia pierwszej miesiączki rośnie jeszcze około 6-8 cm.


Sylwetka

Czas dojrzewania prowadzi również do zmian w obrębie sylwetki. Ciało nastolatki staje się bardziej kobiecie. Dochodzi do zaokrąglenia bioder, pośladków, ud i ramion. Dodatkowo zauważalna jest tkanka tłuszczowa odkładająca się na biodrach. Na tym etapie zwiększa się ciężar ciała dziewczyny. Od 10 do 14 roku życia przeciętna nastolatka przybiera na wadze około 20 kilogramów. Bardzo często dziewczyny na tym etapie życia rozpoczynają odchudzanie, co jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Odchudzanie może doprowadzić do chorób psychicznych, takich jak anoreksja bądź bulimia oraz do wyniszczenia organizmu. W skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Zmiany dotykają również piersi. Stają się one nie tylko większe, ale również pełniejsze. Dodatkowo w okolicy łonowej możemy zaobserwować powstające owłosienie. W tym czasie pojawia się także owłosienie na nogach i pod pachami. Co istotne niektóre dziewczyny zauważają u siebie białawą lub lekko żółtawą wydzielinę z pochwy. Jest to właściwy objaw wskazujący na to, że już wkrótce pojawi się miesiączka.


Okres dojrzewania prowadzi do wzmożenia pocenia się, a sam zapach potu staje się nieprzyjemny. Co istotne swoją pracę podejmują również gruczoły łojowe. Może dojść do przetłuszczania się włosów. Cera staje się tłusta, a w niektórych przypadkach na twarzy pojawia się trądzik.


Fazy dojrzewania u dziewczątEtap I

  • 8-12 rok życia
– nie ma wyraźnych oznak pokwitania


Etap II

  • 8-14 rok życia
–    obserwujemy gwałtowny wzrost i przyrost masy mięśniowej
–    dochodzi do zarysowania się piersi
–    pojawia się owłosienie w okolicy warg sromowych


Etap III

  • 9-15 rok życia
–    przyrost wysokości ciała utrzymuje się
–    piersi stają się okrąglejsze i pełniejsze
–    włosy w okolicach łonowych stają się ciemniejsze, grubsze i skręcone
–    zmienia się kształt sylwetki, staje się ona bardziej zaokrąglona, kobieca
–    pojawia się przeźroczysta lub biaława wydzielina z pochwy
–    przy końcu tej fazy w niektórych przypadkach dochodzi do rozpoczęcia miesiączkowania


Etap IV

  • 10-16 rok życia
–    wzrost jest już mniej intensywny, dochodzi jednak do zaokrąglenia pośladków, ud i ramion, dodatkowo obserwujemy przyrost masy kostnej
–    pojawia się owłosienie pachowe
–    piersi ulegają jeszcze większemu zaokrągleniu
–    owłosienie łonowe przybiera kształt trójkąta, pojawiają się włosy w okolicy narządów płciowych
–    często na tym etapie pojawia się pierwsza miesiączka


Etap VI

  • 12-19 rok życia
–    nabywamy typowo kobiecą sylwetkę
–    gruczoły piersiowe są już w pełni rozwinięte
–    włosy w okolicach intymnych są grube i skręcone
–    dochodzi do osiągnięcia prawdopodobnej wysokości ciała
–    miesiączkowanie i jajeczkowanie zaczyna przebiegać co raz regularniej

Przy tych etapach warto wspomnieć, że choć wszystkie dziewczyny rozwijają się zgodnie z tym samym wzorcem, to jednak tempo i czas zmian zależne są od indywidualnego zegara biologicznego każdej z pań.

Komentarze do: Zmiany biologiczne u dziewczyn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz