Szukaj

Torbiel w piersi

Podziel się
Komentarze1

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w miesiącu dokonywać samobadania piersi. Metodą palpacyjną (badanie przez dotykanie palcami) możemy wykryć wszelkie zmiany, jakie pojawią się w naszych piersiach. Jeśli zostnie wykryta jakaś nieprawidłowość, najszybciej jak to tylko możliwe należy zgłosić się do swojego lekarza ginekologa.80% zmian w strukturze kobiecych piersi jest niegroźne mimo to warto skonsultować się z lekarzem, w celu wykluczenia nowotworu piersi lub innych groźnych powikłań. Zdrowa pierś ma jednorodną konsystencję. Brodawka ma powierzchnię gładką, z bruzdkami lub pofałdowaną.  Większość pań ma minimalnie niesymetryczne piersi. Ale zdarza się, że jedna pierś jest dużo większa od drugiej.

Kiedy zauważysz u siebie jakąś nieprawidłowość i udasz się na konsultację lekarską może się okazać, że specjalista stwierdzi u Ciebie obecność torbieli. Torbiele najczęściej pojawiają się u Pań pomiędzy 30, a 40 rokiem życia i nazywane są również cystami. Torbiel wypełniona jest płynem i wyczuwa się ją jako twardy gładki guzek, który można przesuwać pod palcami.


W celu potwierdzenia, że masz w piersi Torbiel lekarz wykona USG piersi albo zaleci mammografię. Zdarza się, że kolejnym etapem postawienia diagnozy jest wykonanie biopsji cienkoigłowej. Czasami obecność torbieli powoduje ból, który promieniuje aż do pachwiny. Aby uporać się z tą dolegliwością, lekarz wykonując biopsję cienkoigłową od razu ściągnie płyn z Torbieli. Wtedy odczujesz ulgę, a ponadto guzek się zmniejszy i możliwe iż całkowicie zniknie.
Torbiele należą do zmian łagodnych więc nie należy od razu zakładać czarnego scenariusza, ale nie należy jej też bagatelizować.

Jak badać pierś?

Pamiętaj, żeby samobadania dokonywać raz w miesiącu najlepiej między 6 a 9 dniem cyklu miesięcznego. Dobrze jest aby wyznaczyć na ten czas, ten sam dzień, gdy piersi są nabrzmiałe - czyli w pierwszej połowie cyklu. To bardzo ważne bo ułatwia wykrycie zmian. Badanie możesz wykonywać pod prysznicem czy też przed lustrem. Tak by było Ci wygodnie.

Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając 3 środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi, z góry na dół i z powrotem. Tak samo skontroluj drugą pierś. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków. Ponadto dobrze, żebyś stanęła przed lustrem by zaobserwować czy piersi nie zmieniły koloru tzn. czy nie ma na nich przebarwień. W tym celu unieś obie ręce do góry i dokonaj wyrzej wymienionych obserwacji.

Komentarze do: Torbiel w piersi (1)

Zyta89
Zyta89 24-06-2019 13:56

badanie piersi w domu

1

Ja mam w domu taką specjalna rękawicę do badania piersi, femiglove pomogła mi w wykryciu torbieli, którą miałam usuniętą. Rękawicę poleciłam również siostrze a mamie kupiłam na dzień matki. Ja kupiłam ją na stronie natur... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze