Szukaj

Taniec brzucha - korzyści i zalety

Podziel się
Komentarze0

Taniec brzucha to niezwykle kobiecy, subtelny, ale i tajemniczy sposób poruszania się w rytm muzyki. Kryje w sobie mnóstwo niespodzianek. Inaczej zwany jest tańcem orientalnym, wschodnim lub arabskim.

Taniec brzucha - korzyści i zalety

Z pewnością, kiedy już dojdzie do „spotkania” z tańcem orientalnym, w sercu pojawią się ekscytacja i radość, które z czasem mogą przerodzić się w zamiłowanie. Taniec ten jest idealnym zajęciem, które może stać się życiową pasją niejednej kobiety, a nawet mężczyzny.

Skąd pochodzi bellydance?

Taniec arabski pochodzi z północnej części Afryki, a dokładnie z Egiptu oraz z krajów Bliskiego Wschodu. W Afryce taniec ten nazywany jest raks sharki, czyli taniec wschodni lub orientalny. Taniec brzucha, inaczej bellydance to określenia, których zaczęto używać, gdy  ten rodzaj tańca pojawił się na Zachodzie.

Na początku był formą rytuału. W ten sposób, na cześć bogini płodności - Izydy, tańczyły jedynie kobiety. Wiązało się to z kultem płodności. Później taniec orientalny stał się też nieodłącznym elementem uroczystości domowych, takich jak śluby, narodziny dziecka czy spotkania w gronie rodzinnym. Strój tancerki arabskiej zasłaniał całe ciało, mimo to, w epoce chrześcijańskiej raks sharki został uznany za nieprzyzwoity i zakazany. Praktykowanie tańca uległo znacznemu ograniczeniu, jednak nie zapomniano o nim, dlatego dziś na nowo zyskuje popularność na całym świecie.

Współczesny taniec brzucha

Obecnie taniec orientalny staje się coraz bardziej popularny w krajach arabskich. Docenili go także Europejczycy. To właśnie na tym kontynencie zaczęto nazywać tę sztukę tańca bellydance, czyli po polsku taniec brzucha. Nowe określenie wiązało się również z tym, że tancerki zmieniły swój strój. Zrezygnowały z zakrywania ciała, tym samym odsłaniając swoje atuty, a wszystko po to, by eksponować również atrakcyjność fizyczną.

Błędne postrzeganie

Między innymi z powodu odkrywania ciała dziś często mylnie kojarzy się on z erotyką. Na szczęście staje się coraz bardziej popularny i powoli udaje się odczarować to błędne postrzeganie. Taniec brzucha wiąże się z niezliczonymi korzyściami, dlatego warto spróbować swoich sił podczas zajęć z bellydance.

Technika w tańcu orientalnym

Najważniejsze ruchy w tym tańcu mają swoje źródło w biodrach, brzuchu i klatce piersiowej. Bardzo charakterystyczne są fale całym ciałem lub poszczególnymi jego częściami oraz akcenty biodrami i biustem. Wszystkie ruchy są subtelne, wykonywane z gracją, a zarazem pełne ekspresji.

Pierwsze kroki

Na początku nauki tańca brzucha opanowanie podstawowych zasad może przysporzyć wiele problemów. Pierwszym trudnym do zaakceptowania elementem będzie dla wielu kobiet postawa, która jest zupełnie odwrotna od tej naturalnie przyjmowanej przez kobiety. Oznacza to, że kość ogonowa musi być podciągnięta do przodu, a co za tym idzie, pośladki powinny luźno opadać w dół. „Chowanie” pupy nie jest naturalnym odruchem kobiety, dlatego nauczenie się utrzymywania takiej postawy może zniechęcić. Kolejną podstawową zasadą jest ułożenie rąk, które rozciągnięte i bez przerwy utrzymywane daleko od ciała, mogą odmawiać posłuszeństwa. Zanim uda się dojść do momentu, by w prawidłowej pozycji wyglądały naturalnie i nie stanowiły ciężaru dla tancerki, z pewnością minie wiele czasu. Uporanie się z tymi dwoma podstawowymi regułami to pierwszy maleńki krok do opanowania sztuki bellydance.

Charakterystyczne ruchy

Kiedy postawa nie będzie już stanowiła większego problemu, przyjdzie czas na poznanie mnóstwa bardzo ciekawych elementów, które składają się na taniec brzucha. Charakterystycznym ruchem jest shimmy, czyli wprawienie w drgania bioder lub biustu. Występuje również cała gama ruchów rąk, kroczków i figur. Bardzo istotną regułą jest to, że poszczególne partie ciała poruszają się oddzielnie, niezależnie od siebie, każda w rytm muzyki. Opanowanie tej sztuki może stanowić dużą trudność, ale z pewnością dostarczy mnóstwa przyjemności.

Dojście do perfekcji

Taniec brzucha to prawdziwa improwizacja, dlatego celem nauki jest osiągnięcie zdolności do pląsania w rytm arabskich melodii, bez wcześniej wyuczonych kroków. Każdy występ powinien być niepowtarzalny i zawierać w sobie odrobinę magii. Bellydance można określić jako pewnego rodzaju medytację. W trakcie wykonywania poszczególnych ruchów tancerka powinna odczuwać przepływ energii przez ciało. Pozwoli to na odnalezienie harmonii między ciałem, duszą, umysłem, emocjami i uczuciami. Osiągnięcie takich możliwości w tańcu sprawi, że będzie on budził wiele emocji, ponieważ w subtelny sposób odkryje najbardziej uwodzicielskie i zmysłowe pokłady drzemiące w tancerce.

Kto może tańczyć?

Są kraje, w których nawet w obecnych czasach taniec arabski jest zabroniony, np. Algieria. Jednak w miejscach, gdzie nie ma przeszkód, by uprawiać tę sztukę ruchu, bellydance doceniają przede wszystkim kobiety. Przeznaczony jest dla przedstawicielek płci żeńskiej w każdym wieku, nie ma żadnych przeszkód fizycznych, by spróbować w nim swoich sił. Wszystkie aspekty ciała, które na co dzień mogą być traktowane jak kompleksy, w tańcu brzucha będą stanowiły zalety. Szerokie biodra, okrągły brzuch, duży lub mały biust, niski wzrost – tylko dodadzą kobiecie wdzięku. Największe sukcesy w tym tańcu odnoszą właśnie tancerki o pełnych kształtach.

Jednak zainteresowanie tańcem arabskim rośnie również wśród mężczyzn. W ich wykonaniu polega przede wszystkim na niezwykle dopracowanych ruchach, używaniu mięśni, świetnej izolacji. Trudno doszukać się w nim zmysłowości, jak to jest w przypadku tańczących kobiet.

Ciąża a bellydance

Niewiele kobiet wie, że taniec brzucha to idealne zajęcia dla kobiet w ciąży. Dawniej przyszłe mamy tańczyły, aby wzmocnić i przygotować mięśnie brzucha do porodu. To niezastąpiona pomoc również w czasie samego porodu, ponieważ kołysania ciałem i fale biodrami ułatwią dziecku przyjście na świat. Ta forma ruchu wpływa bardzo korzystanie również na ból pleców, który u kobiet w ciąży może być bardzo dotkliwy. Spuchnięte nadgarstki i łydki nie będą już problemem, gdy przyszła mama postawi na taniec brzucha. Ponadto dzięki bellydance zdecydowanie wzrasta świadomość ciała, co w trakcie porodu będzie zaletą dla kobiety, która  przecież sama musi urodzić swoje dziecko. Wreszcie pozwoli on ciężarnej na pozbycie się wszelkich kompleksów i poczucie się atrakcyjną, nawet jeśli w ciąży przybędzie jej mnóstwo kilogramów.

Bardzo ważne jest to, że nie wszystkie ruchy, które wykorzystuje się w tańcu brzucha, przeznaczone będą dla kobiety w ciąży. W związku z tym, zapisując się na zajęcia, należy sprawdzić, czy kurs przeznaczony jest wyłącznie dla kobiet ciężarnych.

Korzyści płynące z tańca brzucha

Taniec brzucha to forma aktywności, która zapewni wiele korzyści. Ma duże znaczenie dla sfery fizycznej, ale także dla psychiki.

Zapewnia przede wszystkim wymodelowanie mięśni ud, ramion, łydek, stóp, grzbietu, pośladków i brzucha. Wzmacnia mięśnie około kręgosłupowe, wpływa na odpowiednią postawę ciała. Poza tym taniec brzucha pozwala wyrzeźbić sylwetkę, ujędrnić ciało oraz uzyskać upragnioną przez wiele kobiet talię osy. Ciało staje się silniejsze, a jego świadomość wzrasta.

Bardzo istotne są również korzyści płynące z tańca orientalnego dla sfery psychicznej kobiety. Ten rodzaj aktywności wyzwala w przedstawicielkach płci pięknej najbardziej ukryte pokłady kobiecości. Jest zmysłowy i uwodzicielski, dlatego wpływa na poczucie atrakcyjności. Sprawia, że wzrasta pewność siebie, a kompleksy znikają. Dostarcza mnóstwa przyjemności, relaksu, redukuje stres. Sprawi, że z czasem uda się osiągnąć harmonię ciała, umysłu i ducha.

Taniec brzucha zyskuje coraz większą popularność, jednak wciąż nie jest wystarczająco doceniony. Biorąc pod uwagę ogrom korzyści, które wiążą się z tą formą ruchu, każda kobieta powinna spróbować swoich sił w tańcu brzucha. Warto dać sobie szansę na poczucie się wyjątkową bez względu na to, jaką się jest – szczupłą, grubszą, wysoką, niską, nastolatką czy kobietą dojrzałą. Do dzieła!

Autor: Barbara Rozmus

Komentarze do: Taniec brzucha - korzyści i zalety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz