Szukaj

Syntetyczna szczepionka skutecznie likwiduje raka powodowanego przez wirus HPV u myszy

Podziel się
Komentarze0

W ostatnim numerze Cancer Immunology, Immunotherapy, opublikowane zostały wyniki badań naukowców z Moffitt Cancer Center, którzy opracowali nową syntetyczną szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnemu między innymi za raka szyjki macicy.Obecnie na całym świecie stosowane są dwa rodzaje szczepionek przeciwko wirusowi HPV. Nie mogą one jednak być używane do leczenia nowotworów wywołanych przez tego wirusa.

Służą jedynie działaniom prewencyjnym, zapobiegając zakażeniu wirusem.

Dr Cellis i dr Kelly Kelly Barrios-Marrugo z University of South Florida chcieli stworzyć szczepionkę, która miałaby na celu eliminację istniejącego już nowotworu, wywołanego przez HPV.

„Szczepionka przeciwko rakowi może być dobrą alternatywą dla konwencjonalnych terapii, które wiążą się z licznymi skutkami ubocznymi i rzadko kiedy są efektywne w przypadku zaawansowanego stadium choroby” – mówi dr Esteban Celis, starszy członek i profesor z Moffitt's Immunology Program. „Wirus brodawczaka ludzkiego lub HPV jest odpowiedzialny za 99 procent raka szyjki macicy i powoduje 250 000 zgonów rocznie” – dodaje.


Aby stworzyć szczepionkę, naukowcy zastosowali innowacyjną strategię TriVax-HPV.


Strategia ta została opracowana w taki sposób, aby wytwarzała dużą liczbę cytotoksycznych komórek T, które „wyszukują” białka preferencyjne znajdujące się w guzach. Szczepionka doprowadza w ten sposób do zniszczenia, poprzez wyzwolenie silnej reakcji autoimmunologicznej, protein HPV16-E6 i E7, które są białkami kancerogennymi. Niezwykle istotny jest fakt, że szczepionka nie powoduje zaburzeń autoimmunologicznych u chorego.

Podczas testów TriVax badacze zauważyli, że szczepionka zawierająca mały fragment syntetycznego białka E7 powoduje ustąpienie guza u chorych myszy, wywołanego przez HPV16 - w 100 procentach. Naukowcy są jednak ostrożni, jeśli chodzi o ocenę swoich dokonań: „Pomimo że poziom reakcji na szczepionkę uzyskany przy zastosowaniu strategii TriVax u myszy jest imponujący, nie wiemy jaki efekt osiągniemy w przypadku ludzi” – stwierdza dr Barrios-Murrago.

Naukowcy wskazują na fakt, że stosowane obecnie terapie przeciwko nowotworom są nie tylko wysoce toksyczne i wyniszczające organizm, ale także wiążą się z możliwością nawrotu w 10 procentach przypadków.

Dodatkowo zauważają, że znaczna część mieszkanek krajów Trzeciego Świata nie ma dostępu do istniejących już szczepionek przeciwko wirusowi HPV. Mają oni nadzieję, że ich szczepionka będzie nowym i lepszym rozwiązaniem w walce z rakiem na całym świecie.

„Mamy nadzieję, że te badania pomogą w uzyskaniu i rozpowszechnieniu bardziej efektywnej i mniej inwazyjnej metody walki z nowotworami wywołanymi przez wirus HPV", podsumowują naukowcy.

Komentarze do: Syntetyczna szczepionka skutecznie likwiduje raka powodowanego przez wirus HPV u myszy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz