Szukaj

Sprawdź, czy jesteś narażona na NTM!

Podziel się
Komentarze0

Dolegliwość nietrzymania moczu zwykle przypisywana jest paniom w okresie menopauzy, jednak ten problem dotyczy także dużej grupy młodych osób. W Polsce z NTM boryka się ok. 3 mln kobiet, dlatego warto dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka, aby skutecznie zapobiegać temu problemowi.NTM określane jest jako niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha. Najczęstszą postacią jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, które występuje w trakcie kaszlu, kichania, śmiania się lub wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Inne formy NTM to:
  • naglące nietrzymanie moczu - gdy popuszczenie spowodowane jest silnym parciem na pęcherz moczowy,
  • mieszane - łączy w sobie wysiłkową i naglącą postać nietrzymania moczu,
  • ciągłe nietrzymanie moczu - polega na stałym wycieku moczu,
  • nietrzymanie sytuacyjne - może się pojawić, np. w czasie stosunku seksualnego.

Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, które otaczają i podtrzymują pęcherz oraz cewkę moczową. Ich osłabienie nasila się po przebytych porodach, a szczególnie w okresie menopauzy. Na problemy z NTM narażone są kobiety z nadwagą oraz panie w ciąży.

Mimowolny wyciek moczu podczas śmiania się czy kaszlu powinien skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i przedstawienia mu występujących objawów.  Pacjentki często bagatelizują takie oznaki, myśląc że jest to jednorazowa sytuacja – komentuje koordynator kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”, prof. Piotr Radziszewski.

Czy NTM dotyczy także Ciebie?

Warto zastanowić się, czy - i jak bardzo - jesteś narażona na NTM. Wystarczy odpowiedzieć TAK lub NIE na poniższe pytania, a następnie zsumować swoje odpowiedzi:

  • Czy korzystasz z toalety częściej niż 7 razy dziennie?
  • Czy korzystasz z toalety kilka razy w nocy?
  • Czy zdarza Ci się biec do toalety, gdy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu?
  • Czy zdarza Ci się, że nie utrzymasz moczu, zanim dobiegniesz do toalety?
  • Czy w ostatnim czasie zdarzyło Ci się popuścić mocz w trakcie kichania, kaszlu, śmiania się lub wysiłku fizycznego?

Przynajmniej 1 odpowiedź TAK - o niczym jeszcze nie świadczy, powinnaś jednak zwrócić większą uwagę na kondycję swojego organizmu, a zwłaszcza mięśni dna miednicy.

Policz, ile razy w ciągu dnia poszłaś do toalety. Zaobserwuj, jak reaguje Twój pęcherz na zwiększoną ilość płynów. Staraj się ograniczyć spożycie napojów alkoholowych oraz zawierających kofeinę na rzecz wody i naturalnych soków.


Od 2-3 odpowiedzi TAK - może wskazywać na pierwsze objawy NTM. Powinnaś zacząć bardziej troszczyć się o kondycję Twoich mięśni dna miednicy i zacząć je regularnie ćwiczyć. Porozmawiaj na ten temat z lekarzem ginekologiem lub urologiem. Aby uniknąć krępujących sytuacji, włóż do swojej kosmetyczki specjalne wkładki anatomiczne przeznaczone do wchłaniania moczu. To tylko 3 mm więcej dla Twojej kosmetyczki, a zdecydowanie większy komfort psychiczny dla Ciebie.

Powyżej 4 odpowiedzi TAK - to sygnał, że Twoje dolegliwości są dość poważne i niezwłocznie powinnaś skonsultować się z ginekologiem lub urologiem.

Co dalej, czyli 3 kroki do bycia aktywną pomimo NTM

1. Skonsultuj się z lekarzem.

Nawet jeśli zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy nietrzymania moczu, nie jest to powód do paniki. Zamiast ukrywać ten problem, należy przedstawić swoje objawy lekarzowi pierwszego kontaktu. Dokładny opis dolegliwości skraca czas diagnozy i dotarcia do specjalisty. Tym samym ogranicza powikłania oraz narastanie problemu NTM. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz może zlecić podstawowe nieinwazyjne badania diagnostyczne takie jak: badania ogólne moczu, próbę kaszlową, posiew moczu lub USG przezbrzuszne. Dzięki temu ostatniemu badaniu lekarz oceni stan nerek oraz górnych dróg moczowych.


2.     Pamiętaj o wkładkach anatomicznych.

W zachowaniu codziennej higieny pomagają specjalne wkładki o anatomicznym kształcie. Są cienkie i całkowicie niewidoczne pod ubraniem, a jednocześnie wchłaniają wilgoć oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Zwykłe podpaski i tampony nie są przystosowane do wchłaniania moczu, a ich długotrwałe stosowanie może doprowadzić do podrażnienia okolic intymnych.  

3.     Ćwicz mięśnie Kegla.


Regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować przykre skutki NTM. Podstawowe ćwiczenie polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni otaczających cewkę moczową, pochwę i odbytnicę. Warto również poznać Technikę Pelvicore, która kładzie nacisk na mięśnie górnej części przepony oraz mięśni brzucha. Ćwiczenia Pelvicore są proste i nieinwazyjne dla naszego organizmu.

W trosce o zdrowie intymne Polek w ramach kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła” opracowano poradniki i płyty DVD z ćwiczeniami mięśni dna miednicy, które można bezpłatnie zamawiać pod numerem infolinii  800 60 66 68 (czynna pon.-pt. w godz. 8.30 – 17.30) lub poprzez stronę www.corewellness.pl Z myślą o młodych mamach w ramach kampanii powstał także specjalny poradnik CoreMum z programem ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Broszura oprócz ćwiczeń mięśni Kegla zawiera trening ogólnowzmacniający i relaksacyjny. Poradnik również można bezpłatnie zamówić pod powyższym numerem  i stroną internetową.


Celem kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.

Dodatkowe informacje:

W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi ok. 3 mln kobiet1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego. Pojawia się, gdy występuje parcie naglące na mocz. Może być spowodowane nadwrażliwością pęcherza lub zaburzeniami w unerwieniu pęcherza.

Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Urologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.Organizatorem kampanii jest firma SCA Hygiene Products, producent marki TENA. Partnerem akcji jest Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti”.

Więcej informacji:
www.corewellness.pl, www.TENA.pl

Marta Oklińska, moklinska@onboard.pl, 608 465 689

Komentarze do: Sprawdź, czy jesteś narażona na NTM!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz