Szukaj

Rak szyjki macicy - jak rozwiązać problem?

Podziel się
Komentarze0

II Forum Promocji Zdrowia Kobiet, odbywające się 31 maja w Warszawie, po raz kolejny gromadzi przedstawicieli różnych środowisk zaangażowanych w profilaktykę najgroźniejszych chorób, z jakimi zmagają się Polki. Tym razem tematem przewodnim dyskusji jest profilaktyka i leczenie raka szyjki macicy (RSM). Pomysłodawcą inicjatywy jest „Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet”, a partnerami Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, Związek Powiatów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.


Podczas Forum zostanie oficjalnie powołana Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Wiele instytucji połączy siły, by skutecznie działać i efektywniej zmieniać system walki z RSM.

Pomimo wysiłków zarówno instytucji państwowych, jak i pozarządowych Polska wciąż pozostaje w tyle Europy w walce z rakiem szyjki macicy. Liczby są nieubłagane, a za nimi kryje się dramat zarówno kobiet dotkniętych chorobą, jak też ich bliskich. Co roku w Polsce na nowotwór ten zapada ok. 3300 kobiet, a połowa z nich umiera. II Forum Promocji Zdrowia Kobiet ma zwrócić uwagę na potrzebę skutecznej profilaktyki, dzięki której można znacząco zredukować liczbę zachorowań i przedwczesnych zgonów.

- Efektywna edukacja i promocja zdrowych zachowań możliwa jest wyłącznie dzięki odpowiedniej współpracy instytucji publicznych, samorządów terytorialnych i organizacji pozarządowych. Kluczem do zmian jest wiedza, doświadczenie i dialog pomiędzy wszystkimi podmiotami odpowiedzialnymi za kształt działań profilaktycznych w obszarze raka szyjki macicy - mówi prof. Mariusz Bidziński, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.


- Koalicja do końca roku przedstawi Ministerstwu Zdrowia konkretny projekt zmian systemowych, które pozwolą do 2020 roku zredukować o połowę liczbę kobiet chorych i umierających na raka szyjki macicy - dodaje prof. Ryszard Poręba, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Wśród zaproszonych na tegoroczne Forum ekspertów znaleźli się przedstawiciele czołowych podmiotów skupionych wokół problematyki ginekologii onkologicznej w Polsce, którzy dyskutować będą m.in. na temat.:

  • systemowych wzorców europejskich w walce z RSM diagnozy sytuacji w Polsce
  • edukacji społecznej w zakresie profilaktyki i leczenia RSM
  • profilaktyki pierwotnej i wtórnej
  • uwarunkowań ekonomicznych działań na rzecz RSM
  • rejestru chorych na raka szyjki macicy
Organizatorzy mają nadzieję, że Forum stanie się platformą dla wielostronnego dialogu na temat profilaktyki zdrowia kobiet w zakresie RSM, miejscem wymiany inspirujących idei i opinii, które będą wykorzystane do tworzenia skutecznych rozwiązań i inicjatyw prozdrowotnych.

- Niezbędne jest stworzenie przemyślanej strategii komunikacji z kobietami, by nie bagatelizowały ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Jako społeczeństwo nie przywiązujemy wagi do profilaktyki, my kobiety być może same dla siebie jesteśmy zbyt mało ważne, wchodzimy w rolę Matek - Polek, zajmujemy się rodziną, pracą, zapominając o własnym zdrowiu. Porządna kampania edukacyjna skierowana do kobiet przełoży się na zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy - mówi Beata Małecka - Libera, posłanka na Sejm RP
Powstanie Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy wspiera znana pisarka Katarzyna Grochola.

- Mam przyjaciółki, które umarły na raka szyjki macicy po ciężkich cierpieniach. Gdyby mieszkały w innym kraju, żyłyby do dziś. I to jest wystarczający powód, żebym brała udział we wszelkich działaniach, które mogą zapobiec następnym tragediom - mówi pisarka.

Rak szyjki macicy to ciągle temat tabu, wstydliwy problem. Czas wprowadzić w życie zmiany systemowe, dzięki którym liczba kobiet dotkniętych tą chorobą zmniejszy się o połowę do 2020 roku - to rezolucja tegorocznego Forum Promocji Zdrowia Kobiet.

Komentarze do: Rak szyjki macicy - jak rozwiązać problem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz