Szukaj

Podczas owulacji kobietom bardziej podobają się atrakcyjni mężczyźni

Podziel się
Komentarze0

Utrzymuje się stereotyp, że większość kobiet woli dominującego mężczyznę o męskim typie ciała. Jednak mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy nie pasują do tego opisu. Najnowsze badanie sugeruje, że bardzo męscy mężczyźni podobają się kobietom tylko przez kilka dni w miesiącu – podczas owulacji – i nie są oni wybierani na partnerów stałych.

Badacze z University of California w Los Angeles, prowadzeni przez dr Kelly Gildersleeve twierdzą, że pożądanie męskich cech podczas owulacji może być wynikiem genetycznej ewolucji.  To, czy kobieta zmieni swoje preferencje odnośnie mężczyzn podczas najbardziej płodnych dni w cyklu, jest trwającą dyskusją od ponad 20 lat. Zanalizowano 50 różnych badań, które zajmowały się tą zależnością.

Kobiety mogą ‘’wyczuć’’ odpowiednich mężczyzn

Odkryto, że kobiety mogą doświadczyć dużej ‘’zmiany’’ w preferencjach podczas cyklu menstruacyjnego. Co więcej, kobiety mogą wybrać odpowiedniego faceta na podstawie jego zapachu.

W poprzednich badaniach kobiety zostały poproszone o powąchanie wielu koszulek noszonych przez mężczyzn o różnych typach budowy i symetrii twarzy. Okazało się, że podczas owulacji kobiety wybierały zapach tych mężczyzn, którzy byli bardziej symetryczni. Symetria twarzy i ciała mogła być więcej znakiem genetycznej jakości.

Ewolucyjne przystosowanie

Przed rozwinięciem medycyny współczesnej, higieny i właściwego odżywiania, śmiertelność dzieci i niemowląt była bardzo wysoka. Badacze stawiają hipotezę, że zmiana w preferencji u kobiet może ukazywać ‘’ewolucyjne przystosowanie’’. Innymi słowy, kobiety w przeszłości były przyciągane przez ‘’silniejszych’’ mężczyzn, ponieważ oni zapewniali siłę i przetrwanie potomstwa.

Według prof. Martie Haselton z UCLA, kobiety w przeszłości wybierały partnerów, którzy mogli być dobrymi rodzicami. Jednak ważne były również cechy, które wyrażały posiadanie wysokiej jakości genów, takie jak męska twarz czy ciało.

Zmiana w preferencji mogła występować u poprzedzających ludzi, wymarłych gatunków. Lecz współcześnie, może ona być tylko ‘’śladowa’’. Można ją porównać do kości ogonowej, która jest nadal obecna w naszym ciele, mimo że nie pełni żadnej zasadniczej funkcji.

Potrzebne są jednak dalsze badania dotyczące zmiany w preferencji. Dzięki nim możemy otrzymać dokładniejsze informacje na temat podejmowanych przez kobiety decyzji. Gdy nagle zauważą, że podoba im się kolega z pracy na stanowisku obok, to nie znaczy koniecznie, że nie mają stałego partnera. One po prostu doświadczają chwilowego „echa przeszłości”.

Sylwia Moćko


Komentarze do: Podczas owulacji kobietom bardziej podobają się atrakcyjni mężczyźni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz