Szukaj

Odżywianie i aktywność fizyczna przy leczeniu endometriozy

Podziel się
Komentarze0

Endometrioza to choroba, która najczęściej dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Polega ona na rozroście tkanki poza obrębem macicy. Schorzenie to prowadzi do niepłodności, a w skrajnych przypadkach do rozwoju nowotworu.Przyczyny powstawiania endometriozy nie zostały do końca poznane, dlatego leczenie jest trudne. Lekarz zazwyczaj dostosowuje leczenie do indywidualnych potrzeb pacjentki. Poza leczeniem farmakologicznym bardzo ważne jest, by  skupić się także na kwestii odżywiania oraz na aktywności fizycznej. Terapia „kombinowana” w przypadku endometriozy zazwyczaj przynosi najlepsze efekty.

Najczęściej zmiana nawyków żywieniowych jest bardzo trudna. Kiedy przyzwyczaimy już nasze kubki smakowe do określonych produktów, ciężko je przekonać do nowych smaków. Należy jednak przezwyciężyć własne przyzwyczajenia i skupić się na tym, że odżywianie ma zasadniczy wpływ na to, jak się czujemy. Jedzenie może nam zaszkodzić ale może także przyśpieszyć powrót do zdrowia.


Kiedy kobieta zmaga się z endometriozą powinna:


  • Wzbogacić swoją dietę w dużą ilość warzyw i owoców, zmniejszyć ilość białka zwierzęcego, a także nie zapominać o spożywaniu codziennie produktów zbożowych z ziarna grubego.
  • Zrezygnować wszelkich używek: mocna kawa i herbata, to samo dotyczy alkoholu i papierosów. Te produkty na pewno nie są twoimi sprzymierzeńcami w walce z chorobą.
  • Ponadto jedzenie powinno być celebrowane tzn. że posiłki powinny być spożywane powoli, bez zbędnego pośpiechu.
  • Pamiętaj, że kwasy tłuszczowe które znajdziemy w rybach, oliwkach czy siemieniu lnianym łagodzą stany zapalne błony śluzowej. Dlatego warto wzbogacić własną dietę o te produkty.

Dobrze jest zastanowić się nad tym po jakich produktach spożywczych czujesz się źle, a które korzystnie wpływają na Twoje samopoczucie. Takie przemyślenie ułatwi Ci wykluczyć produkty, które niekorzystnie wpływają na Twój organizm. Pomocna może okazać się konsultacja z dietetykiem. Ustali On Twoją indywidualną listę produktów, które przyśpieszą proces leczenia endometriozy.

Ruch a leczenie endometriozy

W celu poprawy ukrwienia narządów miednicy dobrze jest ćwiczyć jogę, taniec brzucha albo hula-hop. W leczeniu endometriozy ważne jest pobudzenie przepływu ukrwienia w obrębie ścian macicy.

Komentarze do: Odżywianie i aktywność fizyczna przy leczeniu endometriozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz