Szukaj

Nowotwór w dzieciństwie nie oznacza problemów z płodnością w życiu późniejszym

Podziel się
Komentarze0

Do tej pory naukowcy uważali, że kobiety, u których wykryto i leczono nowotwór w okresie dzieciństwa, miały następnie trudności z zajściem w ciążę. Naukowcy donoszą jednak, iż nie można generalizować i powiedzieć, że problem ten dotyczy wszystkich kobiet. Najnowsze badania sugerują, że większość pań nie ma problemów z zajściem w ciążę, aczkolwiek proces ten może być dłuższy, niż zazwyczaj.Naukowcy z USA i Kanady odkryli, iż kobiety, które chorowały na raka przed wejściem w okres dojrzewania, miały tendencję do zachodzenia w ciążę później, niż ich zdrowe siostry, ale prawie dwie trzecie pań, które przeżyły raka, w ostateczności zachodziły w ciążę.

Badacze uznają, że problemy z zajściem w ciążę wiążą się z chemioterapią i radioterapią, które są konieczne do walki z rakiem, a które uszkadzają jajniki.

W nowym badaniu, doktor Diller i jej koledzy wykorzystali dane z kwestionariuszy kobiet, które wygrały walkę z rakiem, i ich zdrowym sióstr: odpowiednio 3531 i 1366. Kobiety były w wieku 18 i 39 lat.


Pacjentki, które pokonały nowotwór, były od niego wolne od co najmniej pięciu lat.

W porównaniu do swojego rodzeństwa, kobiety, które przeżyły raka, częściej były niepłodne, co oznacza, iż bezskuteczne starania o ciążę przekraczały ponad rok. 13% okazało się kliniczne niepłodnych w porównaniu do 10% swoich sióstr. Jednak, 64% z grupy 445 ocalałych, ostatecznie, po długim okresie starań zaszło w ciążę.

Naukowcy okryli, że szukanie pomocy u specjalistów i zabiegi, jakie się przeprowadza, zwiększają szansę na ostateczne zajście w ciążę. Nie wiadomo jednak, jak płodność u kobiet, które przeżyły nowotwór, ewoluuje w następnych latach.

Nowe badania nie są w stanie przewidzieć, czy kobietom będzie trudniej. Niemniej, problemy z zajściem w ciążę stają się o wiele trudniejsze w późniejszych latach, tj. 10 lat przed wejściem do okres menopauzy. Podkreślmy też, że panie, które miały raka, mają tendencję do wcześniejszej menopauzy.


Komentarze do: Nowotwór w dzieciństwie nie oznacza problemów z płodnością w życiu późniejszym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz