Szukaj

Niewielki ale regularny wysiłek - to trzeba polubić!

Podziel się
Komentarze0

Aktywność fizyczna znalazła się na ostatniej pozycji wśród najważniejszych aspektów dbania o siebie, wymienianych przez kobiety w wieku 35+, wynika z raportu kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła”, której inicjatorem jest marka TENA1. Kobiety większą wagę przywiązują do zdrowego odżywiania się czy profilaktyki chorób. 

Jak wynika z raportu kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła”, Polki ćwiczą zdecydowanie za mało. Zapominają, że aktywność fizyczna jest równie ważna jak zdrowe odżywanie i stanowi ważny element profilaktyki chorób.
Wyniki sondażu pokazują, że nie wszystkie Polki doceniają związek między podejmowaniem wysiłku fizycznego a zdrowiem i urodą. Kobiety częściej kojarzą „dbanie o siebie” ze stosowaniem diety (posiadaniem szczupłej sylwetki) niż z wygospodarowaniem czasu na ruch. Tymczasem aktywność fizyczna jest jednym z bardziej skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem i dbania o higienę psychiczną. Warto pamiętać, że nawet niewielki, ale regularny wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na nasze zdrowie: seksualne, psychiczne, fizyczne - tłumaczy dr Aleksandra Borkowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Regularny wysiłek fizyczny przynosi dużo korzyści zdrowotnych - oprócz utraty zbędnych kilogramów - poprawia samopoczucie. Ćwiczenia wpływają pozytywnie na wygląd zewnętrzny, działają relaksacyjnie, ale przede wszystkim zapobiegają różnym kobiecym dolegliwościom.

Dlaczego warto ćwiczyć w każdym wieku?

Aktywność fizyczna powinna być wpisana w cotygodniowy harmonogram „dbania o siebie” każdej Polki. Wiele kobiet narzeka na brak czasu, który mogłyby poświęcić na ćwiczenia. Dlatego warto poznać technikę ćwiczeń Pelvicore, na którą składa się trening najważniejszych mięśni pleców, brzucha oraz mięśni dna miednicy. Wykonywanie tych ćwiczeń nie jest czasochłonne ani nie wymaga specjalnych umiejętności. Na przykład trening mięśni dna miednicy polega przede wszystkim na ich napinaniu, rozciąganiu i rozluźnianiu, dlatego ćwiczyć można nie tylko na siłowni, lecz także w warunkach domowych, w pracy, autobusie, a nawet w podróży - komentuje prof. Jan Kotarski z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ekspert kampanii „CoreWellness- wewnętrzna siła”.


Jak właściwie zlokalizować mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla)?

Mięśnie dna miednicy, popularnie określane także mięśniami Kegla, są grupą mięśniową znajdującą się wewnątrz miednicy. Otaczają cewkę moczową, pochwę i odbytnicę. Ich zlokalizowanie ułatwi proste ćwiczenie: usiądź na krawędzi stołu, nogi ustaw w lekkim rozkroku, a następnie, zachowując tę samą pozycję, spróbuj napiąć mięśnie w okolicy cewki moczowej i odbytu. Mięśnie, które napinasz, to właśnie mięśnie dna miednicy.


Jak dobrze ćwiczyć mięśnie Kegla?

Poprzez regularne treningi tej partii mięśni zyskamy nie tylko wysmukloną sylwetkę. Ćwiczenia pomogą także w zwiększeniu doznań seksualnych, zniwelowaniu bólu pleców
i dolegliwości nietrzymania moczu.

Mięśnie dna miednicy można wzmacniać w każdej sytuacji, np.: w pracy podczas zajęć przy komputerze czy w pozycji stojącej gotując obiad.
  • Poświęć na ćwiczenia minimum 3-4 dni w tygodniu.
  • Ćwicz 3 razy dziennie.
  • Pojedynczy trening powinien trwać przynajmniej 15 minut.
  • Napinaj mięśnie Kegla tak, jakbyś chciała zatrzymać strumień moczu.
  • Zacznij od 10 cykli skurcz-rozkurcz, robiąc przerwy co 5-8 sekund.
  • Pojedynczy skurcz powinien trwać na początku ok 10 sekund, ale staraj się go wydłużyć.
  • Za każdym razem próbuj napinać mięśnie dna miednicy coraz mocniej.

Rezultaty zależą od tego, jaką metodę ćwiczeń wybrałaś i jak gorliwie wykonywałaś ćwiczenia. Szacowany czas na pojawienie się widocznych efektów to od 4 - 7 tygodni.

Sprawdź sama, to proste!


Ćwiczenie 1

Stań w niedużym rozkroku ze stopami lekko wykręconymi na zewnątrz. Następnie, nie napinając mięśni pośladków, napnij mięśnie dna miednicy. Postaraj się napiąć je najmocniej, jak możesz. Policz do pięciu i rozluźnij. Teraz napnij mięśnie podbrzusza tak mocno, jak tylko potrafisz, przytrzymaj, po czym nie rozluźniając, wykonaj cztery szybkie, mocne skurcze, a następnie rozluźnij. Powtórz to ćwiczenie 5 razy. 

Ćwiczenie 2

Połóż się na boku opierając na przedramieniu, nogi lekko ugnij w kolanach. Następnie wciągnij brzuch w kierunku pleców, przytrzymaj 6 - 8 sekund i rozluźnij. Ćwiczenie należy powtórzyć po 4 razy na każdym boku.

Celem kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła” jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.

Więcej informacji: www.corewellness.pl, www.TENA.pl

Komentarze do: Niewielki ale regularny wysiłek - to trzeba polubić!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz