Szukaj

Naukowcy wskazali zależność pomiędzy rozpoczęciem miesiączkowania a wykorzystywaniem seksualnym w dzieciństwie

Podziel się
Komentarze0

Wyniki badań opublikowane w internetowym wydaniu Journal of Adolescent Health wskazują, że dziewczynki, które są wykorzystywane seksualnie lub psychicznie, rozpoczynają miesiączkowanie wcześniej (przed 11 rokiem życia) lub później (po skończeniu 15 lat) niż nastolatki nie będące ofiarami przemocy.Naukowcy z Boston University School of Medicine przeanalizowali przypadki 68 505 kobiet biorących udział w badaniu Nurses' Health Study II.

Odkryli oni, że kobiety wykorzystywane seksualnie w dzieciństwie są o 49 procent bardziej narażone na przedwczesne rozpoczęcie miesiączkowania.

Ponadto, okazało się, że kobiety, które były ofiarami przemocy psychicznej w dzieciństwie, mają o 50 procent zwiększone szanse na późniejsze rozpoczęcie menstruacji niż dziewczynki, których taka przemoc nigdy nie dotyczyła.


„Nasze badania wykazały że przemoc wobec dzieci jest powiązana zarówno z przedwczesnym jak i opóźnionym rozpoczęciem miesiączkowania, a co ważniejsze związek ten zależy od rodzaju wykorzystywania dziecka, co sugeruje, że jego wpływ przemocy na zdrowie nie jest jednakowy” – mówi współautorka badania dr Boynton-Jarrett.

Bycie wykorzystywanym w dzieciństwie może mieć istotny wpływ na życie ofiary.

Przedwczesne rozpoczęcie miesiączkowania może wiązać się ze wzrostem ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, zaburzenia metabolizmu, raka i depresję.

Z drugiej strony, zbyt późny początek menstruacji również może się wiązać ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na depresję oraz ze zmniejszeniem gęstości kości.

„Musimy postarać się lepiej zrozumieć jak wykorzystywanie dzieci wpływa na ich późniejsze zdrowie oraz przełożyć te obserwacje na praktykę lekarską i publiczne strategie ochrony zdrowia tak, aby jak najskuteczniej poprawić warunki życia ofiar przemocy w dzieciństwie” – dodaje dr Boynton-Jarrett.

Komentarze do: Naukowcy wskazali zależność pomiędzy rozpoczęciem miesiączkowania a wykorzystywaniem seksualnym w dzieciństwie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz