Szukaj

Menopauza - czas na pozytywne zmiany

Podziel się
Komentarze0

Większość Pań kojarzy menopauzę ze starością i utratą kobiecości, zwłaszcza, gdy towarzyszą jej uciążliwe zmiany hormonalne, psychologiczne oraz fizyczne. Tymczasem nad wszystkimi zachodzącymi procesami w organizmie można zapanować. Jak bez obaw i z pewnością siebie wejść w nowy etap życia, doradzają eksperci kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła” oraz Stowarzyszenia UroConti.Okres menopauzy przypada zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia kobiety. Wiąże się z przemianami hormonalnymi i obniżeniem ilości estrogenu, co bezpośrednio wpływa na ustanie menstruacji. Wiele kobiet odczuwa dolegliwości, tj.: „uderzenia gorąca”, zwiększoną potliwość, kołatanie serca oraz obniżenie nastroju. Objawy te są czymś naturalnym, ale można nad nimi zapanować.

Świadomie zatroszcz się o siebie!


W tym okresie bardzo ważne jest to, aby kobieta szczególnie zadbała o zdrowie. Powinna przyjrzeć się swojej diecie i włączyć aktywność fizyczną do codziennych zajęć. Warto też regularnie wykonywać niezbędne badania lekarskie, a o każdej dolegliwości szczerze rozmawiać z lekarzem. –  komentuje Teresa Bodzak, prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia osób z NTM UroConti.


Zadbaj o dietę.
Spożywaj produkty roślinne bogate w fitoestrogeny, których głównym źródłem są: soja, otręby pszenne, siemię lniane, jabłka oraz jagody. Wzbogać dietę także o wapń, znajdujący się np.: w chudym mleku i jogurtach. Pokarmy zawierające duże ilości wapnia powstrzymują demineralizację kości, która jest częścią procesu starzenia się kobiety i powoduje osteoporozę.

Ćwicz na zdrowie.
Zacznij od 20 minut dziennie. Poznaj Technikę Pelvicore, która kładzie nacisk na mięśnie górnej części przepony, mięśni brzucha, obejmując mięśnie dna miednicy, których wzmacnianie jest skuteczne zarówno

w procesie leczenia, jak i profilaktyki dolegliwości NTM, która może pojawić się w okresie menopauzy. Ćwiczenia Pelvicore są proste i nieinwazyjne dla naszego organizmu. Wiele prostych ćwiczeń mięśni dna miednicy, z praktycznymi wskazówkami instruktorki fitness, znajduje się w poradniku „Ćwicz mięśnie dna miednicy, to proste!”, dostępnym na stronie www.TENA.pl oraz pod bezpłatnym numerem infolinii 800 60 66 68 (czynna pn.- pt. w godz. 8.30 – 17.30). Tam też można zamówić bezpłatną płytę DVD z ćwiczeniami.


Rzuć palenie.
Kobiety, które palą narażają się na przedwczesną menopauzę. Nikotyna przyspiesza starzenie się cery, która szybciej traci swoją elastyczność. Dodatkowo, dym papierosowy drażni drogi oddechowe palaczy przez co wywołuje częsty, silny i uporczywy kaszel, który może przyczynić się do wysiłkowego nietrzymania moczu.

Pamiętaj o badaniach
. Regularne konsultacje lekarskie pozwolą Ci kontrolować Twój stan zdrowia. Pamiętaj, aby raz w roku wykonywać USG piersi i narządu rodnego, mammografię, cytologię, morfologię krwi, badanie moczu i stężenie cholesterolu, a także badania hormonalne - zgodnie z zaleceniami ginekologa.

Znajdź czas dla siebie

Wbrew powszechnemu poglądowi, menopauza nie musi być uciążliwym i smutnym etapem w życiu kobiety. Wiek dojrzały to dobry czas na to, by przypomnieć sobie o własnych potrzebach i powrócić do zapomnianych pasji.


Menopauza niewątpliwie zamyka pewien etap w życiu kobiety, ale jednocześnie pozwala otworzyć się jej na nowe doświadczenia. Okres przekwitania to więcej cennego czasu na to, żeby wsłuchać się w siebie, zweryfikować przekonania i cele, powrócić do porzuconych pasji.

Pamiętajmy, że menopauza nie musi nas ograniczać, wręcz przeciwnie – może inspirować do refleksji i definiowania swojej kobiecości na nowo - doradza dr Aleksandra Borkowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

Myśl pozytywnie.
Wypisz jak najwięcej korzyści wynikających z Twojej obecnej sytuacji i spróbuj przemienić je w konkretne cele. Być może po 50. roku życia masz więcej czasu na relaks, dla siebie i swojego partnera? Pomyśl o rzeczach, które chciałabyś jeszcze zrealizować. Może właśnie teraz się to uda.

Rozmawiaj.
Pamiętaj, że masz prawo do gorszego samopoczucia. Aby jednak nie męczyć bliskich ciągłymi huśtawkami nastroju, warto uprzedzić rodzinę i partnera o tym, że jesteś w gorszej formie. Jeżeli czujesz, że mimo to rodzina nie rozumie Twojej sytuacji, zaplanuj spotkanie w gronie przyjaciół. Nie ma nic lepszego jak pogaduchy z przyjaciółmi. 

Rozpieszczaj się i relaksuj.
Kupuj rzeczy, które wprawiają Cię w dobry nastrój. Może warto zainwestować w dobre kosmetyki albo książkę Twojego ulubionego pisarza? Nie miej wyrzutów sumienia, jeśli robisz coś tylko dla przyjemności – masz do tego prawo.


Celem kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.

Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti zrzesza osoby z problemem nietrzymania moczu. Zostało założone przez grupę aktywnych osób, które chcą pomóc sobie i innym pacjentom borykającym się z tym problemem. Celem UroConti jest poprawa jakości życia osób z dolegliwością NTM, wparcie oraz popularyzacja wiedzy na temat metod leczenia nietrzymania moczu. Członkowie Stowarzyszenia biorą udział w ćwiczeniach gimnastycznych służących wzmocnieniu mięśni dna miednicy oraz w wykładach przeprowadzanych przez lekarzy i innych specjalistów ds. NTM.

Więcej informacji: www.corewellness.pl, www.TENA.pl

Komentarze do: Menopauza - czas na pozytywne zmiany

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz