Szukaj

Menopauza: jak rozpoznać pierwsze objawy menopauzy

Podziel się
Komentarze1

Menopauza określa koniec życia organów płciowych. Z greki, „mên” i „pausis” (men odpowiada menstruacji, a pausis – zatrzymaniu), termin ten oznacza dosłownie zatrzymanie menstruacji. Diagnostyka medyczna natomiast opiera się dokładnie na totalnej nieobecności okresu przez jeden rok. A to generalnie przychodzi między 45 a 55 rokiem życia.


Poza bardzo szczególnymi przypadkami menopauzy sztucznej (na przykład, spowodowanej ablacją jajników), menopauza sama w sobie nie jest chorobą, ale zjawiskiem fizjologicznym nieuniknionym. Wraz z wiekiem w rzeczywistości, relacja między jajnikami a mózgiem - który zarządza jajnikami - ulega degradacji. Hormony wydzielane przez jajniki (estrogeny oraz progesteron), progresywnie więc się wyczerpują. Cykle stają się mniej regularne - a więc, okres także - a w końcu zanikają zupełnie.

Zatrzymanie czynności jajników nie jest brutalne. Pierwsze zmiany w cyklach pojawiają się około czterdziestego roku życia. Jest to tak zwana premenopauza, nazywana także perimenopauzą, gdzie cykle zdarzają się stopniowo coraz rzadziej. A im bliżej menopauzy, tym dłuższe się stają, przeplatane czasem bez okresu, który może trwać nawet kilka miesięcy, wyjaśnia ginekolog Alain Tamborini.


Objawy menopauzy

Ta premenopauza zaznacza się także poprzez pojawianie się takich objawów jak napady gorąca. Mogą one trwać od 30 sekund do 5 minut. Są to nieprzyjemne, intensywne odczucia, które dotyczą ponad jednej czwartej kobiet. Zdarzają się generalnie między 1-5 lat po zatrzymaniu menstruacji.

W przeciwieństwie do obiegowych opinii, wiek, w którym wystąpił pierwszy okres nie determinuje wieku, w którym zaczyna się menopauza. Nie bardziej niż liczba ciąż albo długość zażywania pigułek antykoncepcyjnych. Natomiast, jedynym czynnikiem mogącym wpłynąć na wiek, w którym pojawia się menopauza, to nikotynizm. Kobiety, które palą dużo i od dawna, wejdą w okres menopauzalny rok albo dwa lata wcześniej niż kobiety niepalące, wyjaśnia w rzeczywistości ginekolog Alain Tamborini.

Komentarze do: Menopauza: jak rozpoznać pierwsze objawy menopauzy (1)

Kryśka
Kryśka 20-09-2015 20:21

Rozdrażnienie i uderzenia gorąca w mnopauzie

1

U mnie menopauza to już od początku ze zdwojoną siłą rąbneła...Miałam częste i mocne uderzenia gorąca oraz byłam strasznie rozdrażniona.Jakby nie wsparcie rodziny to zrobiłabym komuś krzywdę.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze