Szukaj

Fitoestrogeny w okresie menopauzy

Podziel się
Komentarze1

Masz już 45 lat, przekroczyłaś 50. rok życia, a może po prostu jesteś kobietą, która z niepokojem spogląda w przyszłość, zastanawiając się, co Cię czeka? Czy menopauza musi budzić lęk i sprawiać, że czujesz się mniej atrakcyjna, pozbawiona seksapilu i radości życia? Pora na złamanie stereotypów. Dziś udowadniamy, że można zapomnieć o męczących dolegliwościach - i rozpocząć nowy etap: z nową energią i ochotą na życie.Menopauza - w zgodzie z naturą

Przekwitanie, inaczej klimakterium brzmi dość groźnie jedynie z pozoru. W rzeczywistości oba pojęcia stanowią określenie całkowicie naturalnej przemiany, jaka dokonuje się w organizmie każdej kobiety.

Podobnie jak na przełomie 12 miesięcy następują po sobie kolejno cztery pory roku, tak ciało kobiety płynnie przechodzi przez kolejne etapy życia. Menopauza nie jest burzliwym procesem przemian, a raczej naturalną koleją rzeczy - w zgodzie i w harmonii z przyrodą.

My kobiety

Wszystkie lubimy dobrze wyglądać, czuć się atrakcyjnie, chcemy wstawać codziennie rano z nową energią. Jednak musimy pamiętać, że każda z nas jest inna. Inaczej się ubieramy, mamy odmienne nawyki, prowadzimy różne style życia. Przede wszystkim inaczej się odżywiamy!

Przy ciągłym jedzeniu w pośpiechu, pracy w warunkach podwyższonego stresu oraz prowadzeniu mało aktywnego trybu życia, zapominamy o prawidłowej diecie. Dlatego tak ważne jest to, żeby zacząć o siebie właściwie dbać, szczególnie w okresie menopauzy, gdy organizm kobiety jest narażony na największe niedobory witamin i wszelkich minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Jesz zdrowo, żyjesz lekko, ale dodatkowo pamiętaj o...

W tym szczególnym okresie menopauzalnym kobiecie dokuczają liczne dolegliwości zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Odpowiednia dieta jest ważnym elementem wspomagającym organizm. Należy jednak pamiętać, że właściwy sposób odżywiana nie wystarczy. To jeden z wielu kroków, który ma doprowadzić do pożądanego celu - sylwetki kobiety zdrowej i pełnej życia. Największą zmianą dokonującą się w ciele kobiet podczas klimakterium jest stopniowo malejąca produkcja hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu.

Zacznijmy jednak od początku...

Hormony od A do Z

czyli od natury...

Estrogen i progesteron wytwarzane są w jajnikach kobiety. Estrogen wpływa na wiele struktur i narządów ciała, między innymi na skórę, kości, piersi czy mózg, czyli te elementy ciała, które w okresie menopauzy są narażone na największe uszczerbki. Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z faktu, że produkcja obu hormonów, zmniejsza się jeszcze na długo przed ostatnią miesiączką. W momencie, gdy produkcja ta zaczyna maleć mogą pojawić się nieregularne miesiączki, będące zapowiedzią menopauzy - ostatniej miesiączki. Narastający brak estrogenu i progesteronu zaczyna coraz bardziej w sposób ujemny wpływać na organizm kobiety. Objawia się on między innymi w zmniejszającym się nawilżeniu pochwy. Jest to jeden z najczęściej odczuwanych u kobiet objawów, który może powodować podrażnienia lub bolesność podczas współżycia seksualnego.


W medycynie stan ten zwany jest atrofią śluzówki pochwy bądź suchością. Uzupełnienie składu mikroflory o specjalnie wyselekcjonowane bakterie probiotyczne z rodzaju Lactobacillus zawarte w doustnym probiotyku ginekologicznym LaciBios femina jest szczególnie ważne dla utrzymania prawidłowego pH pochwy, równowagi mikrobiologicznego środowiska pochwy i zdrowia intymnego kobiety w każdym wieku.

Najczęściej spotykane objawy spadku stężenia wyżej wspomnianych hormonów mają charakter fizyczny i emocjonalny. Do fizycznych objawów zaliczyć należy: uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność, trudności w koncentracji, depresja, bolesność podczas stosunku oraz częste infekcje w układzie moczowo-płciowym. Do objawów emocjonalnych należą zaś: wahania nastroju, rozdrażnienie, niepokój, depresja, spadek libido.

Okres klimakterium to także dużo poważniejsze zagrożenia. To między innymi osteoporoza, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, choroby nowotworowe, czy nieuniknione wiotczenie skóry.

przez HTZ
...

W trosce o zdrowie kobiety pozbawionej ochronnego działania estrogenu zaczęto stosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Polega ona na przyjmowaniu estrogenów i gestagenów (progesteron) w terapeutycznych dawkach. Efektem stosowania HTZ była zdecydowana poprawa zdrowia kobiet poddanych terapii, objawiająca się natychmiastowym zniwelowaniem uderzeń gorąca, potów nocnych, a nawet zmienności nastrojów. Ponadto pacjentki zauważały lepszy stan skóry i układu moczowo-płciowego, odczuwały także subiektywną poprawę jakości życia. HTZ stanowi również formę profilaktyki osteoporozy oraz choroby Alzheimera.

po FTZ...

Niestety początkowy zachwyt HTZ szybko ustąpił. Po przeprowadzonych w Anglii badaniach stwierdzono powiązanie terapii zastępczej ze wzrostem zachorowania na raka piersi.


Ryzyko zapadnięcia na tę chorobę wskutek terapii preparatami estrogenowymi podniosło się niemal dwukrotnie, wzrastając systematycznie w miarę leczenia. Dodatkowo dalsze badania prowadzone z kobietami poddanymi HTZ wykazały skutki uboczne takie jak: bolesność piersi, nudności, zmiany nastrojów, przyrost masy ciała w wyniku gromadzenia płynów, kamicę żółciową, nadciśnienie oraz ryzyko wystąpienia żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej.

I tu z pomocą znów przyszła natura! A ściślej estrogeny roślinne - czyli fitoestrogeny.

Możliwość długoletniego stosowania, skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi, a przede wszystkim bezpieczeństwo sprawiły, że fitohormonalna terapia zastępcza (FTZ) szybko zyskała popularność i uznanie, zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentek. Nie dość, że FTZ niweluje dokuczliwe objawy, to dodatkowo zapewnia ochronę kościom i sercu oraz normalizuje gospodarkę lipidową.

Samo dobro

Jeśli chcesz odzyskać świetną formę oraz dobre samopoczucie warto oprócz odpowiedniej diety postawić na preparaty roślinne.

Coraz więcej kobiet korzysta z bezpieczeństwa i skuteczności, jakie oferują fitoestrogeny zawarte w najnowszych preparatach (np. Climagyn). Przez wiele lat preparaty dostępne na rynku skoncentrowane były wyłącznie na zwalczaniu objawów fizycznych, całkowicie zapominając o równie mocno utrudniających życie każdej kobiecie objawach obejmujących sferę psychiczną. Dopiero po kilku następnych latach opracowano produkt dbający zarówno o sferę fizyczną, jak i psychiczną kobiety - Climagyn. Ten dwufazowy preparat, w bezpieczny sposób łagodzący dolegliwości związane z menopauzą w dzień, jak i w nocy, stanowi wysoce skuteczną formę wsparcia kobiet w tym trudnym dla nich etapie życia. Dodatkowymi atutami preparatu są:

  • Korzystny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz poziom cholesterolu (poprzez zawarte fitoestrogeny)

  • Korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia (poprzez zawarte witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy - folacyna)

  • Działanie uspokajające, relaksujące i ułatwiające zasypianie (poprzez zawarty wyciąg z melisy i szyszek chmielu oraz magnez)

Atrakcyjna i pełna radości z życia

Z całą pewnością nastąpiła ewolucja w postrzeganiu klimakterium. U większości kobiet dotychczas obawiających się menopauzy zasadniczo zmieniło się podejście do przekwitania. Obecnie ten wyjątkowy moment w życiu kobiety staje się czasem szczególnej troski o siebie samą. Gdy czują się już zrealizowane w pracy, rodzinie, sytuacja materialna jest stabilna, a dzieci już dorosły kobieta ma czas na realizację swoich pasji. Może poświęcić dużą ilość czasu na zadbanie o swój wygląd. To wszystko sprawia, że każda kobieta zapomina o trudnościach, jakie musiała przejść, a dostrzega coraz to nowe możliwości. Okazuje się, że taka kobieta ma jeszcze wiele energii i pomysłów, które chciałaby zrealizować. Z właściwym podejściem szybko nabierze apetytu na życie, a atrakcyjność i seksapil powrócą samoistnie.

Menopauza i klimakterium mogą okazać się najpiękniejszym okresem w życiu, przynosząc wspaniałe zmiany na lepsze.

Komentarze do: Fitoestrogeny w okresie menopauzy (1)

OlimpiaGRAS
OlimpiaGRAS 28-01-2011 22:06

MENOPAUZA. Zdrowie i seks. Błędy w IG.

1

BH.43. MOTTO: Kobiety w MENOPAUZIE muszą mieć energię, najlepiej z pożywienia. * ZDROWIE ORAZ DOBRE SAMOPOCZUCIE MUSZĄ BYĆ WYNIKIEM JEDZENIA, CZYSTEGO ORAZ ENERGETYCZNEGO POŻYWIENIA: Głównie bez toksyn i... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze